Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'nin garantörlüğü pekişmiştir

23.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

KKTC, Türkiye ile birlikte Doğu Akdeniz'de Kıbrıs adasının etrafındaki hidro karbon kaynaklarından adada yaşayan iki halkın hakkaniyete uygun şekilde yararlanmasını savunmaktadır. Kıbrıs Rum yönetimi ise uluslararası tanınmışlığın ve AB üyeliğinin verdiği cesaret ile bu kaynaklar üzerinde tek taraflı hak iddia etmektedir. GKRY bu amaçla Mısır ve İsrail ile anlaşmalar yapmıştır.

Crans Montana federasyon görüşmelerinin çökmesinden sonra Rum tarafı uzlaşmaz tutumunu arttırmıştır. Türkiye karşıtı cepheye AB ve ABD de katılmıştır. Doğu Akdeniz'in en büyük sahildar ülkesi Türkiye, bu gelişmeler karşısında KKTC ile birlikte hareket ederek KKTC'nin ve kendisinin kıta sahanlığı üzerinde sondaj çalışmaları başlatmış, Libya ile münhasır ekonomik bölge anlaşması yapmıştır.

KKTC'nin önceki Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum tarafına karşı tavizkâr bir politika izlemiştir. Türkiye'nin garanti hakkını sulandırma girişimi ve toprak tavizi içeren haritaları Türkiye'ye danışmadan karşı tarafa vermesi Kıbrıs Türklerinin tepkisine neden olmuştur. Kıbrıs Türkleri 1968'den beri devam eden ve Rum tarafının her öneriyi reddettiği federasyon temelli müzakerelerin sonuç getirmediğini, ambargoların devam etmesinden, Rumların hakimiyet kurmasından başka bir şeye yaramadığını görmüşlerdir. Bunun sonucu olarak kendi bağımsız devletlerinin çatısı altında yaşama tercihi ağır basar hale gelmiştir.

Kıbrıslı Türkler, başarısız 2004 Annan planından beri uzattıkları zeytin dalını son seçimde artık geri çekmişler, karşılarında giderek güçlenen AB ittifakı karşısında ancak Türkiye ile birlikte hareket ederlerse başarılı olacaklarını görmüşlerdir. Bunun doğal sonucu olarak Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin daha az rahatsız edilmesi anlamına geldiğini ifade etmek yanlış olmayacaktır. AB ve Rum tarafı artık Kıbrıs Türklerinin egemenlikten ve bağımsızlıktan yana olduğunu bilerek davranmak durumundadırlar.

Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ile sonuçlanan seçim aynı zamanda ambargolar altında yaşayan Kıbrıs Türk toplumunun demokratik olgunluk ve başarısının bir örneği olarak görülmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test