Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni dönemde pipet savaşlarını izleyeceğiz

28.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mesut Demir

Pandemi sonrası dünyaya daha az zarar verme noktasında kurumlar ve kişiler daha duyarlı olacak. Bunun sinyalleri geliyor. Hayatın her alanında sürdürülebilirlik kavramı öne çıkıyor. Kurumlar üretirken artık kılı kırk yararak hareket ediyor.

Sandalyeden masaya, eldivenden merdivene günlük yaşamda gerekli olan bütün ürünlerin üretiminde çevreye duyarlılık öne çıkacak. Bu alanlardan biri de pipet sektörü olacak. Posta Gazetesi'nden Murat Gülderen bu konuyu gündeme ilk taşıyan isim oldu. Araştırdık, baktık ki bu alanda kağıt pipet yeni olmasına karşın rakiplerine göre daha avantajlı görünüyor.

Özetle duyarlılık üretim şekline yansıdı. Ve doğaya karışabilen kağıt pipet üretimi, plastik pipetlere karşı atağa geçti.

Dünyadaki bu gelişmeyi Türkiye henüz tam anlayabilmiş değil. Sadece bir firma olayın farkında. Bize pipet savaşlarını anlattı.

Daha birkaç yıllık bir firma… THEPROECO markası ile üretim yapıyor. Dünyadaki eğilimi fark etiği için üretimin önemli bir kısmını ihraç ediyor. Dört yenilikçi girişimcinin ortaklığı ile yürütülen şirketin başında Mesut Demir yer alıyor…

Ar-Ge çalışmalarının kendileri için olmazsa olmaz olduğunu söylüyor Mesut Demir ve ekliyor:

." Biz dünya ile rekabet ediyoruz. Çünkü kağıt pipet tüketimi henüz Türkiye’de tam yaygınlaşmadı. Avrupa’ya satıyoruz ürettiğimizi. İşimizi geleceğin işi olarak görüyoruz. Çünkü tüketim katlanarak büyüyor."

 . "ARGE olmazsa olmazımız.  Pipet deyip geçmeyin. Körüklü pipet, kesik uçlu pipet gibi onlarca çeşit var. Biz bu alanlarda çok iyi olmak istiyoruz. İnsanlar çevreyi ve doğayı önemsedikçe bizim ürünlerimiz daha çok kullanılacak."

. "Mesela turizm tesislerinde Avrupalı misafirlerin kağıt pipet yok mu diye sorduklarını öğreniyoruz. Bu sorgulama giderek Türkiye’de bu işin pazarının gelişmesini sağlayacak. İç pazarda büyüyecek. Bizim bu işi keşfetmemizden bu işe girmek için bazı kuruluşların hazırlık yaptığı duyuyoruz. Çünkü Avrupa’da bazı ülkeler tamamen kağıt pipete geçti. Diğer ürünlerin kullanımını yasakladı."

. "Bizim amacımız dünyanın ekolojik bütünlüğünün sağlanması ve ülkenin biyolojik kapasitesini aşmadan, sürdürülebilir, güvenli bir geleceğin yaratılması. Günlük hayatımızda yalnızca birkaç dakika kullandığımız pipetler, 500 yıl boyunca doğada kaybolmayarak dünyanın ekolojik dengesine tahmin edebileceğimizden de fazla zarar veriyor."

. "Kağıt pipet tarihte hep kullanılmış.  Sümerlerin kullandığı biliniyor Yani kağıt pipetin tarihi Milattan önceye gidiyor. 1950’lerden sonra ise, pipet üretimi ve tüketimini en çok hızlandıran olay ise , otomobillerin yaygınlaşmasıdır. Otomobiller ile birlikte, fast food kültürü popülerleşmeye ve tek kullanımlık ürünlere duyulan ihtiyaç artmaya başladı."

 

Şimdilik pazar payımız yüzde 10 civarında

Türkiye’de bir ilke imza atan Mesut Demir kağıt pipet ile ilgili şu bilgileri paylaşıyor:

“Türkiye’de ayda 50-60 milyon adet pipet tüketiliyor. Bunun 10 milyonunu kağıt pipet oluşturuyor. Yani kağıt pipetin pazar payı şimdilik yüzde 10 civarında. Hammadde olan kağıdı Avrupa’dan getiriyoruz. Ham maddeyi oluşturan ağaçlar ise Avrupa Orman Konseyi’nin onayı ve izlenebilirliği doğrultusunda yetiştiriliyor ve doğaya zarar vermeden kesiliyor. Ulusal ve uluslararası en büyük restoran ve kafe zincirleri ile otellere kağıt pipet üretimi yapıyoruz. Bunların başında Starbucks geliyor. Dünyada gıdaya temas eden ürünlerin en başında pipet geliyor. Çok dikkat ve hassasiyet gösterilmesi gereken bir ürün olduğu için üretim ve sertifika açısından çok çalışmalar yaptık. Biz bu işte çok iyi olmaya karar verdik. Tüm sağlık denetimlerinden geçtik. Avrupa Orman Konseyi tarafından da sertifikamızı aldık. Neden kağıt pipet derseniz; bildiğiniz üzere plastik doğada dönüşmüyor. Kağıt pipet doğada çözülebilen bir ürün. Kağıt pipet doğaya bırakıldığında 26 hafta sonra tamamen yok oluyor. Bunu çok deneyimledik.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test