Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Elle yazarak öğrenmek, çocukları daha akıllı yapar

28.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dikkat, şimdi sizlere yukarıdaki başlıkla ilgili bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Hepimiz anne, baba ve aileyiz. Aile büyüklerinin evlatları, torunları var. Bütün anne babanın en önemli amacı evlatlarına iyi bir eğitim vermek, onların iyi bir birey olarak yetişmesini sağlamaktır.

Dünyanın en önemli üniversitelerinden biri Norveç Oslo’dadır.

Adı, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NTNU). 8 bin çalışanı olan NTNU’da, dünyanın her yerinden 40 bin civarında akademisyen ve araştırmacı eğitim görüyor.

NTNU’dan Profesör Audrey van der Meer, çocukların en azından “asgari düzeyde el yazısı eğitimi” almaları gerektiğini savunuyor. Yazarak öğrenmenin “mecburi ve kaçınılmaz” olması gerektiğini belirtiyor.

Çeşitli araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, hem çocukların hem de yetişkinlerin, elle yazarak daha fazla öğrendiklerini ve daha iyi hatırladıkları tespit edilmiştir.

Başka bir çalışmada, klavye kullanımı yerine, öğrenirken el yazısının seçilmesi, en iyi öğrenme ve hafızayı sağlar.

Van der Meer ve meslektaşları bunu 2017 ve 2020’de olmak üzere birkaç kez araştırdı.

2017 yılında 20 öğrencinin beyin aktivitesi incelenmiş. Şimdi on iki genç yetişkin ve on iki çocukta beyin aktivitesini incelediği bir çalışma yayınladı.

İki çalışmada da beyin dalgası aktivitelerini izlemek ve kaydetmek için EEG kullanıldı. Denekler, 250’den fazla elektrot takılı bir başlık taktılar.

Beyinler aktif olduğunda elektriksel uyarılar üretir. Elektrotlardaki sensörler beyinde gerçekleşen elektriksel aktiviteyi algılamada çok hassastır. El yazısının, beyine anıları asmak için daha fazla kanca sağlandığı tespit edildi. Her inceleme kişi başı 45 dakika sürmüş ve araştırmacılar, saniyede 500 veri puanı aldı.

Sonuçlar, hem genç yetişkinlerde, hem de çocuklarda beynin elle yazarken klavyede yazmaya göre daha aktif olduğunu gösterdi.

 “Kalem ve kağıt kullanımı, beyne anılarınızı asmanız için daha fazla “Kanca” verir. El ile yazmak, beynin sensorimotor kısımlarında çok fazla aktivite yaratır. Kağıt üzerinde kaleme basarak, yazdığınız harfleri görerek ve yazarken çıkardığı sesi duyarak birçok duyu harekete geçirilir. Bu duyu deneyimleri beynin farklı bölümleri arasında temas kurar ve beyni öğrenmeye açar. diyor Van der Meer.

Kendisinin ve başka bilim adamlarının araştırmalarının da özellikle okulda çocukların erken yaşta resim çizmeye ve yazmaya zorlanmasının önemini de vurgulamaktadır bilimsel olarak.

Gelelim günümüze… Günümüz dijital gerçekliği, yazma, dokunma ve ekran başında kalma süresinin çocukların ve ergenlerin günlük yaşamlarının büyük bir parçasıdır.

Avrupa Birliği’ndeki 19 ülkede yapılan bir anket, Norveçli çocukların ve gençlerin en çok çevrimiçi ortamda vakit geçirdiği tespit etmiştir. Akıllı telefon, sürekli bir arkadaştır, onu yakından takip eden bilgisayar ve tablettir.

Anket ayni zamanda, 9-16 yaş arasında Norveçli çocukların, her gün neredeyse dört saatini internette geçirdiğini ve rakamın 2010 yılından den bu yana da iki katına çıktığını göstermektedir.

Prof. Van der Meer, dijital öğrenmenin birçok olumlu yanını kabul ediyor, ancak el yazısı eğitimin de ihmal edilmemesinde ısrarcı olmaktadır.

Tehlike nerededir?

“Son birkaç yılın gelişimi göz önüne alındığında, bir veya daha fazla neslin elle yazma yeteneğini kaybetme riskiyle karşı karşıyayız” uyarısında bulunan Prof. Meer, “araştırmalarımızın ve diğerlerinin araştırmasının, artan dijital faaliyetin çok talihsiz bir sonucu olacağını gösteriyor ”diyor.

Yazmak, tıklamak ve izlemek, bir çocuğun artan sayıda saatini meşgul etmektedir. Ancak beyin araştırmaları, elle yazmanın insanların daha iyi hatırlamasına ve daha fazla öğrenmesine yardımcı olduğunda bilim adamları ısrarcıdır.

Çocukların en az minimum el yazısı eğitimini almalarını sağlayacak ulusal mevzuatın uygulanması gerektiğini savunuyor.

Sonuç: Günümüzde artık her evde tabletler, bilgisayarlar, akıllı telefonlar var ve aile fertlerinin kaçınılmaz hayat arkadaşlarıdır. Fakat dikkat edilirse, çocuklarımız elle yazma becerilerini her geçen gün yitirdikleri görülecektir. Konu çok önemlidir.

BİLHASSA VELİLERİN KONUYU OKUL YÖNETİCİLERİ İLE KONUŞMALARI GEREKMEKTEDİR. BUNUN YANINDA

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN, GENÇLERİ GELECEĞE HAZIRLAMA YÖNÜNDEN ELE ALMASI VE GEREĞİNİ YAPMASINI ÜMİT EDİYORUM.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test