Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhuriyet’in 97’nci yılında özlemimiz: adalet, huzur, güven ve umut

28.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günümüzde yaşanan onca sıkıntı ve zorluk içinde, yeni bir cumhuriyet bayramı kutlamasına daha eriştik. Türkiye Cumhuriyeti’nin 97”nci kuruluş yıldönümünü coşkuyla ve içtenlikle kutluyoruz. Hepimize, herkese kutlu olsun!..

Ulusal bayram günlerinin bilinen ve yinelenen genel ritüelleri vardır. Çoğunlukla hep tarihe ve geçmişe göz atılıp, yalnızca o günler anlatılır. Çoğu birbirine benzeyen yazılarla ansiklopedik bilgiler tekrarlanır. Elbette tarihi bilmek önemlidir. Ama bizce, böylesi anlamlı yıldönümlerinde asıl yapılması gereken, tarihten dersler çıkararak bugünü ve geleceği analiz etmektir, yorumlamaktır. Geleceğe yönelik yol haritaları hazırlamaktır.

Hem içinde bulunduğumuz siyasal-toplumsal koşulların ve hem de çok önemsediğimiz Cumhuriyet’in 100’üncü yılına kısa bir süre kalmış olmasının, böylesi yaklaşımları ve çalışmaları bize görev olarak yüklediğini düşünüyoruz.

 

Nasıl bir ülkede ve dönemde yaşıyoruz?

Ulusal kurtuluş savaşı verilerek kurulan cumhuriyetimizin 97’nci yılını, zor ve zorlu koşullarda kutluyoruz. Uzun yıllardır iktidarda bulunanların izledikleri yanlış politikalar nedeniyle, uluslararası arenada ülkemizin başı dertten kurtulmuyor. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyet’in kurucu kadrolarının oluşturduğu “Yurtta barış, dünyada barış” politikası terk edildiği için, coğrafyamızda herkesle kavgalı ve sorunlu hale geliyoruz. Dış politikada ülkemiz giderek yalnızlaşıyor.

İçeride de halkın büyük çoğunluğu, izlenen politikalardan yaşanan gerginliklerden büyük sıkıntı duyuyor. Bir yandan coronavirüs salgınının getirdiği zorluklar, diğer yandan ekonomik sıkıntılar, insanların belini büküyor. İşsizlik, yoksulluk ve gelir adaletsizliği tırmanıyor.

Cumhuriyet’in 97’nci yılında, özellikle altı çizilmesi gereken gerçeklik; cumhuriyetin kurucu değerlerinden ve demokrasinin evrensel ilkelerinden uzaklaşılmasıdır. Cumhuriyet’in ‘çağdaş uygarlık yolu’nda kırılmalar yaşanmış ve laiklik anlayışı örselenmiştir. Son dönemde yaşanan en büyük kırılma da, ülkemizin köklü bir geleneği olan ‘parlamenter sistem’den uzaklaşılması olmuştur.

 

Nasıl bir Türkiye özlüyor ve bekliyoruz?

Cumhuriyet’in bu önemli dönemecinde,  ülkemizde yaşanan ekonomik ve politik gerçeklerle yüzleşmek ve hesaplaşmak zorundayız. Bu güzelim ülkenin aydınları ve yurttaşları olarak, bu hesaplaşmayı yapmadan esenliğe çıkamayız. Aydınlık bir geleceğe yürümenin yolu böylesi etkin çabalardan ve mücadelelerden geçiyor.

Bugün için en temel mesele, Cumhuriyet’in temel değerlerinin ve çağdaş uygarlık yolunun yeniden egemen kılınmasıdır. Cumhuriyetimizin, çağdaş ve evrensel demokrasi ile buluşturulması ve taçlandırılmasıdır. Laiklik anlayışının gereklerinin yerine getirilmesidir. Var olan ekonomik ve sosyal sorunların aşılması, iç siyasette ve özellikle de dış politikada yaşanan tıkanmaların açılmasıdır.

Bütün bunların yolu da öncelikle sistem sorununun çözülmesinden geçmektedir. Ülkenin üzerine giydirilen bu zorlama sistemden kurtulmalıyız. Kısa erimde, güçlendirilmiş parlamenter sisteme mutlaka geçilmelidir. Cumhuriyetimizin geçmişine ve halkımızın birikimine yakışan çağdaş ve demokratik bir anayasaya kavuşmalıyız. Özlediğimiz, istediğimiz ve beklediğimiz çağdaş - demokratik Türkiye; demokratik kurum ve kurallarıyla yerleşmiş bir yönetsel sistem, adaletsizliğin - hukuksuzluğun olmadığı bir kamu düzeni, işsizliğin - yoksulluğun ve gelir adaletsizliğinin aşıldığı hakça bir düzen demektir. Önümüzdeki zorlu dönemin, bizi böylesi bir sürece taşımasını istiyoruz ve diliyoruz.

 

100”üncü yıla doğru

Cumhuriyet’in 97’inci yılını kutlarken, çok önemsediğimiz 100’üncü yılın nasıl bir ortamda ve hangi koşullarda kutlanacağını doğrusu merak ediyoruz. Cumhuriyetten ve demokrasiden yana güçlerin, çevrelerin; böylesine anlamlı ve önemli bir dönemece şimdiden hazırlanması gerektiğini düşünüyoruz.

Cumhuriyetten, demokrasiden, aydınlanmadan ve ilerlemeden yana olan tüm kesimler, üzerinde buluşup ortaklaşmanın sağlanabileceği, ‘100’üncü yıl tezleri’ ile bu önemli dönemece hazırlanmalıdır. Cumhuriyet’in ikinci 100 yılının yol haritası, hep birlikte oluşturulmalıdır.

Bunca zorluk ve sıkıntı içinde, ülkemizin güvene ve huzura ihtiyacı var. Halkımız, insanımız adalete, demokrasiye, özgürlüğe ve hepsinden önemlisi umutlu olmaya büyük özlem duyuyor. Biz, Cumhuriyetimizin çağdaş uygarlık yolundaki mücadelesinden aldığımız güçle, geleceğin aydınlık ve umutlu olacağına yürekten inanıyoruz.

Umutlarımızın körüklendiği çağdaş ve demokratik bir Türkiye’de kutlanmasını istediğimiz ve dilediğimiz 100’üncü yılla şimdiden randevulaşarak; Cumhuriyet’in 97’nci yıldönümünü, en iyi dileklerimizle bir kez daha içtenlikle kutluyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test