Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sosyal güvenlik insanca yaşamı sağlamalıdır

28.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

DİSK Araştırma merkezinin yayınladığı veriler, Sosyal Güvenlik Sistemimizin içinde bulunduğu sistemsizliği ortaya koyuyor. Sosyal güvenlik her vatandaşın insanca yaşamı için temel koşulları sağlaması gerekir. Zira insan yaşamının sürdürülebilir olma koşulu yeterli düzeyde bir gelire sahip olmakla sağlanıyor. Bakanlığın açıklamalarında en düşük emekli aylığının 1500 lira olduğu açıklamasına karşın, DİSK raporu 13,2 milyon emeklinin yüzde 60’ına karşılık olan 7,9 milyon kişinin asgari ücretin altında bir aylık aldığını ortaya koyuyor. Hatta 2,6 milyon kişinin de sadece 763 TL ve 2 milyon 634 kişinin de 1252 TL aldığını; yani 5 milyon 234 kişinin de 15000 TL sının altında geçim mücadelesi verdiğini ortaya koyuyor. Bu veriler sosyal güvenlik sistemimizin, bu günkü koşullarda işlevini büyük ölçüde yerine getiremediğinin açık göstergesi. Özellikle yüksek enflasyonun yol açtığı hayat pahalılığı bir yandan, bununda ötesinde artan işsizlik ve en acısı da yüzde 30’lara doğru tırmanmış olan genç işsizliği sosyal güvenlik sisteminin içinde bulunduğu aczi net olarak ortaya koyuyor.

Sosyal güvenlik sisteminin etkin olabilmesi, ekonomik sistemin etkinliğine bağlıdır. Ekonomik sistemin etkinliği ise etkin bir üretim, verimlilik ve katma değer yaratma kapasitesi ile birlikte istihdam yaratma kapasitesine bağlı bulunuyor. Oysa Türkiye ekonomisinin rotası son 40 yıldır, sanayi ve üretim ağırlıklı olmaktan, daha sınırlı katma değer, verimlilik ve istihdam yaratma potansiyeli olan ticaret ve inşaat rotasına girmiş bulunuyor. Bu durum çalışan kesimin, uzayan yaşamla birlikte emekli kesimi finansa etmesini giderek daha da zorlaştırıyor. Sanayide ve hatta tarım sektöründe giderek dışa bağımlılığın ve ithalatın artması ekonomimizdeki dengeleri daha da sarsmış bulunuyor. Özelleştirilerek veya satılarak yok olan sanayi ve yanlış tarım politikası nedeniyle, ithalata yönelme ve tüm tarım ürünleri üretiminde yaşanan daralma ve bunların yarattığı işsizlik sorunu, doğrudan sosyal güvenlik sisteminin bozulmasına katkı yapıyor.

Değinilen koşullarda sosyal güvenlik sisteminin sağlıklı bir rotaya oturması, sağlıklı, verimli ve katma değeri yüksek ürünler üretme işlevine sahip bir ekonomik sistem ve buna uyumlu bir sosyal güvenlik sistemi kurmaktan geçiyor. Örneğin Almanya’nın bu konudaki başarısı, İkinci Dünya Harbi ertesinde kurumlaştırmış olduğu “Sosyal Piyasa Ekonomisinin” başarı ile uygulamasından ve değişen koşullara uyarlamasından geçiyor. Üstelik bu sistemi 2010 sonrası dönemde AB’nin 2020 stratejisi ile tüm Birliğe teşmil etmeyi sağladı. Bendeniz “Sosyal Piyasa Ekonomisini” 1987 yılında 220 sayfalık bir bilimsel kitap ile ülkemiz gündemine taşıdım. Ancak siyasilerimizin kişisel geleneğine uyamadığı için olsa gerek; uygulamaya yeterli yansımadı. Bir ekonomide başarı ve başarısızlık, kısa, orta ve uzun dönem ekonomi ve sosyal politikalarının entegre bütünsellik içinde bilimselliğe uygun olarak değişen koşullara uyarlamaktan geçer.

Bunun için Ekonomik sistem politikalarının değişen teknolojik yapılanmalarla uyumlu olarak ekonominin akış ve işleyişini, yani süreç politikasını yürütmesine bağlıdır. Ancak tüm bu politikaların başarılı uygulaması, kişisel tercihlere göre değil, bilim ve teknolojinin ilkeleri ışığında oluşturulan ilke, kural ve kurumların bir biri ile entegre tutarlılık içinde, yani sistem ve yapısal politikaların işlevsel olarak yürütülmesine bağlıdır. Değinilen bağlamda oluşturulmayan bir ekonomide, karmaşık ve çok yönlü sistem ve süreçlerin tutarlı ve etkin işlemesi sağlanamaz. Kısacası ekonomi politikaları yetersiz ve tutarsız olan, sistem bütünselliği ve etkinliği olamayan bir ekonominin Sosyal politikaları da çarpık olmak durumunda kalır. Bu çarpıklığın sadaka politikaları ile yürütülmesi veya düzeltilmesi asla mümkün değildir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test