Facebook ta paylaştweet le

Cumhuriyet vazgeçilmez yaşamdır!..

28.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yazarımız Ali Naili Erdem, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir yazı kaleme aldı.

Çağdaş bir devleti var etmek kararında olan büyük önderimiz bağımsız ve özgürlükçü demokrasiyi hedeflemiş, Cumhuriyeti 29 Ekim 1923’te kurmuştur. Bu batılı devlet anlayışıdır.

Cumhuriyet sadece bir rejimin adı değildir. Hukuksuzluğun ve zulme karşı çıkmanın adıdır. Bugün bayramını kutladığımız Cumhuriyet’i daha adil, daha saygın Türkiye içinde yaşatmak isteyenler bir altın tas içinde millete sunmuşlardır.

Cumhuriyet sadece bir savaşla değil hayata geçirilen bir devrimle kurulmuştur. Bu nedenle bir aşk, bir sevdadır. Bir vazgeçilmez yaşamdır. Özgü aklın mihengi noktası, hoşgörünün sınırsız enginliğidir.

“Biz Türk kalarak ve Türk kimliği ve kültürü içinde çağdaşlaşmanın önüne geçeceğiz ve vicdanımda bir sır gibi sakladığım Cumhuriyet’in türlü ihanetlere karşın ebediyen devamını sağlayacağız. Bunda hiç kimsenin şüphesi olmasın” sözlerinin sahibi olan Atatürk, son yıllar içinde çeşitli tecavüzlere uğramaktadır.

Endülüs’ü yıkan gerici medrese taassubunun saldırıları ile birlikte yeni Osmanlı taraftarlarının saldırıları sürmektedir. Oysa Osmanlı mazi, Cumhuriyet ise gelecektir.

Yobazlığın dar kalıpları içinde devrimleri gavurlaşma olarak taşlayanlar, Türkiye’yi çağdan koparmanın çılgınlığındadırlar. Ruhları kara, akılları kara, hedefleri kara olanlar husumet cephesinin bireyleri olarak Cumhuriyet’e dil uzatmaktadırlar. Türkiye Orta Doğu ülkesi haline getirilmek isteniyor.

Bugün cumhuriyet ciddi olarak tehlikededir. Yozlaşma yaşamın her alanını ahtapot gibi sarmış, saldırılmadık devrim kalmamıştır. Ülkesini, halkını ve insanlığı sevenler ve güvenli bir ortamda yaşayanların sesini yükseltmesi gereklidir. Yarınlar geç olabilir. Bilinmelidir ki ne vatan ve ne Cumhuriyet kolay temin edilmiştir.

Hakimiyet-i Milliye, Kuvayı Milliye ruhunun gür sesi yurdun her köşesinden yükselmelidir. Atatürk rüzgarı ile büyüyenler ve Cumhuriyet’in faziletleriyle yunmuş, yıkanmış olanlar meşru platformlarda görev almalıdırlar.

Atatürksüz bir Türkiye, laik Cumhuriyetsiz bir Türkiye olamaz. Bunlarsız bir Türkiye, Türkiye olmaktan çıkar. Hukuklu bir devlet, refah içinde yaşayan bir halk, Cumhuriyet ve demokrasiyle gerçekleşir. Bilinmelidir ki Cumhuriyet’le kavga etmek sadece içeride; rejimi, iç barışı, refahı ve kalkınmayı kötürüm kılmadı. Türkiye’nin dış itibarını, caydırıcılığını ve saygınlığını aşağıya çekti.

“Yurtta sulh, cihanda sulh” unutturulmuş, ülke maceralar bataklığına itilmiştir. Şu anda yalnız kalmış bir Türkiye’deyiz. Oysa Cumhuriyet düşmanlığı görüldüğü gibi kimseye iyilik getirmez. Ancak Cumhuriyet’e saldırıldıkça Cumhuriyet sevgisi katlanarak büyüyor. Anıtkabir, yüz binlerce vatandaşımız tarafından coşkuyla ziyaret ediliyor.

Bilimsel bir hakikattir ki; sevgiler, silah zoruyla susturulamaz. Bir sevgi, barış, akıl ve insanlık dini olan İslam’ı Atatürk’ün aleyhinde kullanmak öncelikle İslam’a aykırıdır.

Türkiye’yi çağdaş olan yoldan koparmak isteyenler bir hayli mesafe kat etmişlerdir. Ülke birçok yerde batıdan kopmuştur. Arap şövenizmi, Araplaştırma “kavm-i necip” anlayışıyla adeta teşvik edilmektedir.

Milli seziyle musiki içeren güzelim Türkçe, çok hırpalanmış durumdadır. Ulusun etnik yapısını güçsüzleştirme özlemi insanı korkutacak boyuttadır. Türk’ün bu topraklarda yaşamasını istemeyenler azıtmışlardır. Ancak Kürtçülerin, ikinci Cumhuriyetçilerin, sol liberallerin, yeni Osmanlıların ve Kur’an dışı İslam’ı kullananların Atatürk’e saldırıları arttıkça; temiz kalplilerin, Cumhuriyet sevdalılarının güçleri ve inançları kuvvetlenmektedir.

Yarınlar daha aydınlıktır. Hayatın başlı başına kendisi olan Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz ebediyen var olacaktır.

Türklerin ateşle imtihanından başarıyla çıkanlar her türlü saldırının üstesinden gelecektir.

Uygarlığın bilimsel parıltısı bayrağımız da aklın busekârında onurlu bir devletin ihtişamıyla yansıyacaktır.

Geleceğin gönülden sevilen dünyası, Cumhuriyet’in ve demokrasinin dünyasıdır.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar