Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türk - Amerikan ilişkilerinin yakın zamanda düzelmesi zordur

6.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD'de yapılan başkanlık seçimi büyük bir çekişmeye sahne olmuştur. Oy sayımı tamamlanmayan 6 eyalet sonuçları beklenmektedir. Biden'ın kazanma ihtimali yüksek görünmekle birlikte Trump'ın bu sonucu kolay kabul etmeyeceği anlaşılmaktadır. Şimdiden yasal yollara başvurulacağı açıklanmıştır.

Seçimde Biden beklentilerin aksine bir patlama gerçekleştirememiş, Trump ise beklenenden daha iyi bir performans göstermiştir. Bunun sonucu olarak Biden'ın mutlak zaferi elde edilememiştir.

Başkanlık seçimi Amerikan halkının bölünmüş olduğu gerçeğini açıkça ortaya koymuştur. Biden başkan seçildiği takdirde onu yüklü bir gündem bekleyecektir. En başta coronavirüs salgınının ABD'ye ve ekonomisine verdiği zarar gelmektedir. Trump'ın pandemiye yaklaşımı ve izlediği mücadele yöntemi eleştiri hatta alay konusu olmuştur.

Biden'ın iç politikada Trump'ın yarattığı tahribatı gidermesi hiç kolay değildir. Trump döneminde ırkçı örgütler güçlenmiş, yabancı düşmanlığı artmıştır. Amerikan seçmeni refahının eksilmesinin nedeni olarak yoksulları ve yabancıları görmektedir. Böylece ırkçı örgütler için elverişli bir ortam doğmaktadır. Siyahlara yönelik peş peşe saldırılar toplumda düşmanlığı yükseltmiştir.

Korona salgını nedeniyle gerilen ABD Çin ilişkilerinin geleceği, Çin'in Amerikan ekonomisine oluşturduğu tehdit ve Dünya Ticaret Örgütü'nün etkin hale getirilmesi gündem başlıkları arasındadır. Biden'ın NATO ve AB ile ilişkileri güçlendirmesi beklenmektedir. Ayrıca İran ile yapılan fakat Trump 'ın iptal ettiği anlaşmanın geçerlilik kazanması da söz konusudur.

Öte yandan Rusya, Biden'ın başkan olması durumunda Orta Doğu ve Kafkasya'da izleyeceği Rusya karşıtı politika nedeniyle endişelidir.

Başkanlığı kim kazanırsa kazansın yakın vadede Türk Amerikan ilişkilerinin düzelmesi zordur.

ABD PKK'ya destek vermeyi sürdürdükçe, Türk Rus ilişkilerini olumsuz yönde etkileme çabası içinde oldukça ve Doğu Akdeniz ile Ege'de Türkiye'nin karşısında oldukça ilişkilerde düzelme beklemek zordur.

Ayrıca Biden'ın kazanması halinde, Kongre'nin de baskısı ile Türkiye'ye yönelik ekonomik ve hukuki yaptırımların gündeme gelmesi çok muhtemeldir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test