Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Belirsizlik tablosunun dağılması ticaret ortaklarını rahatlattı

13.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Aslında kurun yüksekliği Türkiye için büyük bir fırsat yaratıyordu. Ancak maalesef, Sn. Berat Albayrak bunu sahiplenip ihracatı teşvik edici birtakım garantileri vermediği, öte yandan da, “Ben dövize bakmıyorum. Dolarla ilgilenmiyorum” gibi konuştuğu için dolar, olması gerekenden çok daha yüksek ve hızlı yükseldi. Dolar 7/7.5 TL’yi bulduğu zaman Berat Albayrak, “Bu bize ihracat için büyük bir fırsat veriyor. Türk ürünlerinin yurtdışındaki mallarını ucuzlatmış oldu. Dolar ihracat yapıldıktan donra düşse de ihracatçılarımız hangi kurdan satış yapmışlarsa bedeli kendilerine 3 ay, 6 ay, 9 ay sonra da gelse, dövizlerini .malın ihraç tarihindeki yüksek kurdan alırız.” deseydi kur yüksekliğini ve TL’nin değer kaybını olumlu yönde kullanmış olurduk. Öte yandan bu sayede Türkiye işsizlik ve atıl kapasiteyi de üretimde kullanarak çözmüş olur ihracatını da çok yukarılara çıkarırdı. Türkiye dünya ihracatı içerisinde “binde” değerleriyle ifade edilen bir ülkedir. Dolayısıyla Türkiye’nin ihracatını, dünya ekonomisinde artırabileceği büyük bir alan söz konusudur. Türkiye “ayağına gelmiş” böylesi büyük bir fırsatı kaçırdı ve Sn. Berat Albayrak artık baskılara dayanamadığı için “yükü omuzlayamadan” istifa etmek zorunda kaldı.
Bu istifa; ticaret ortaklarımız, ürün ihraç ettiğimiz ülkeler ve global finans piyasaları açısından olumsuz bir etki yaratmadı.

Çünkü Berat Bey’in aldığı önlemlerin büyük bir belirsizlik yarattığı, TL/Döviz kurlarını belirsiz bir hale gelmesi, (bizim ihracatçılarımız nasıl rahatsız oluyorsa) diğer ülkelerin ithalat ve ihracatçılarını rahatsız ediyordu. Örneğin; Türkiye teslim etmesi gereken ürünü teslim edemiyor çünkü dolar düşmüş ve zarar edecek oluyordu. Bu belirsizlik ortadan kalkınca iş çevreleri rahatladı.

Finans sektörüne gelince, onların derdi de Berat Albayrak’la ilgili değildi. Onlar çok rahatlıkla; piyasaları manipüle ederek, beklentiler yaratarak ve ellerindeki çok büyük döviz imkânlarına kullanarak (ellerinde dünya merkez bankaları toplamından daha fazla döviz tutuyorlar) yapmaya çalışıyorlar ve çalışmaya da devam edecekler. Bu sebeple istifa onlarda nötr bir etki yaratmıştır.

Aslında Türkiye’nin bu büyük sıcak paralarla spekülasyon yapıp belirsizliği yaratan ve volatiliteden kazanç sağlayan “para tüccarlarından” kendisini kurtarması lazım. Bunu yapabilmesinin hem kısa hem uzun vadede tek yolu da ihracatını büyütmesidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test