Facebook ta paylaştweet le

İstifa bir zorunluluktu…

13.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomi Bakanının istifası, ekonominin içinde bulunduğu çok yönlü sorunların giderek ağırlaşması nedeniyle kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmişti. Zira pandemi ve ekonomi yönetimindeki yetersizlikler sayısız sorun üretti. Artan işsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı; yoksullaşan toplum, eriyen orta tabaka, durdurulamayan döviz kurundaki yükseliş, bütçe açıkları ve artan borçlar, eriyen Merkez Bankası rezervleri, üretim yerine ticaretin çarkları döndürmekte yetersizliği, tarım ürünlerini dahi ithal eden bir ülke konumuna düşülmesi en azından ekonomi yönetiminin değişmesini zorunlu kılıyordu.

Diğer yandan böylece sıkışık durumdaki ekonomi, aynı zamanda iç ve dış siyasette yaşanan kaotik ilişkilerden de payını alıyordu. Bu sorunlar bir birini tetikleyerek içinden çıkılmaz bir sorun yumağına dönüştü. Özellikle ekonomik süreçlerin yönetiminde bulunan hem Ekonomi Bakanı, hem de Merkez Bankası Başkanını değiştirmek bir zorunluluk oldu. Bu koşullar altında Bakanın görevden alınması kaçınılmazdı. Ancak bu iktidarın en başarılı olduğu konulardan birisi, medya kontrolü üzerinden algı yönetimi alanındaki yeteneğidir. Bu nedenle konu, öyle yönetilmeliydi ki; istifası istenen Ekonomi Bakanının gelecekte üslenebileceği görevleri riske atmadan süreçler yönetilmeliydi. Öyle de oldu. Zira AKP yönetiminde, Sayın Cumhur Başkanı’nın iradesi ve bilgisi olmadan bir adım atılması söz konusu olamaz. Bu nedenle süreç, hem parti ve iktidar; hem de Albayrak için en az olumsuzluk yaratacak bir şekilde yönetildi. Diğer yandan Dünya süper gücü olarak ABD’de gündeme gelen yönetim değişimi Türkiye’yi Orta Doğuyu; Akdeniz ve Kafkasya konularında izlenecek politikalarda bir takım değişimlere yol açma potansiyeline sahip. Yeni ABD başkanının, Ermenistan politikasından Suriye ve Kürt sorunu ile Kıbrıs ve Akdeniz politikalarına kadar uzanan yeni gündemleri ve ambargo gibi konuları devreye getirme potansiyeli taşıyor. Biden’ın gelen açıklamalar karşısında, yıpranmış isimler yerine, daha devlet ve kurumsal kültüre sahip ekonomi yöneticileri ile onların karşısına çıkmak daha akıllıca bir tutumdur. İstifa etme veya ettirmede bu unsurlar da dikkate alınmış olabilir.

Bu günkü koşullarda söz konusu değişiklikler, ekonomi açısından kısmi bir olumluluk taşımakla birlikte; yeni gelenlerin devlet ve kurum kültürü, yaşanan sorun yumağını açmakta ve düzene koymakta yeterli olması zor gözüküyor. Her ne kadar “ piyasa dostu” bir ekonomi politikası izleneceği açıklanmış olsa da; AKP yönetimindeki siyasi İslam algısının ideolojik yaklaşım olarak, para, bankacılık ve faiz politikalarına yansıması, yeni göreve gelenlerin atabilecekleri adımları ve ekonomik önlem silahlarının etkin kullanımını engellemeye devam edecektir. Nitekim en azından 3 Merkez Bankası Başkanı bu yüzden görevden alındı. Yeni gelen daha teknokrat nitelikli Bakan ve Merkez bankası başkanı, bu olgunun yarattığı psikolojik baskıyı kaçınılmaz olarak enselerinde hissedeceklerdir. Kaldı ki Ülke ekonomisinin ve siyasetinin içinde bulunduğu sorun yumağı, iki teknokrat nitelikli kadronun değişimi ile toparlanabilir olmaktan çok uzaktır. Zira Cumhuriyet Türkiye’sinin zahmetle kurumlaştırıp, adım adım iyileştirmeye çalıştığı hem parlamenter sistem, hem de piyasa sistemi bir çırpıda ortadan kaldırıldı.

Kurumlaşmış sistem ve yapılar yerine, yetkiler tek merkezde toplandı ve ekonomi daha çok bu merkezin talimatlarıyla yönetilir oldu. Özü rekabet özgürlüğü ve çok merkezlilik olan piyasa sistemi ve çoğulcu parlamenter sistem ile hukuk devleti geleneğinden uzaklaşmak, ekonomi yönetimi ve siyasette başarıyı engelleyen temel unsur durumuna geldi. Bu yüzden iktidar, gerek ekonomideki, gerekse toplumsal yapı ve siyasetteki dar boğazların aşılmasını istiyor ise, çok köklü bir rota değişimine gitmesi gerekir. Ancak iktidarın girmiş olduğu ideolojik tutum, bu yönde bir rota değişimine kapalı gözüküyor. Bu nedenle yaşanan sorunların çözümü, ne yazık ki, henüz pek yakın gözükmüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 22 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar