Facebook ta paylaştweet le

Türkiye Nahçıvan’da garantör ülke konumundadır

13.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

27 Eylül’de Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarıyla Dağlık Karabağ’da başlayan çatışmalar; başından beri Azerbaycan’ın askeri gücü karşısında direnemeyen Ermenistan’ın yenilgiyi kabul etmesiyle, 9 Kasım’da kalıcı denebilecek koşulları içeren bir ateşkes anlaşmasıyla şimdilik son bulmuştur.

Ermenistan’ın ateşkesi kabul etmesinde; Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Karabağ’ın sözde başkenti olarak gösterilen Hankendi’ye 14 kilometre mesafedeki stratejik öneme sahip Şuşa’yı işgalden kurtarmasının büyük etkisi olmuştur. 20 Ekim’de Şuşa’yı kuşatan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri 8 Kasım’a kadar neredeyse 20 gün boyunca sürdürdükleri askeri baskı sonucunda hedefine ulaşmıştır. Çatışmaların toplam 42 gün sürdüğü ve ilk 23 günde 78 yerleşim biriminin işgalden kurtarıldığı dikkate alındığında bu 20 günlük Ermenistan direnişi; Şuşa’nın öneminin ve buna paralel olarak Ermenistan’ın Şuşa’yı savunmak için aldığı önlemlerin çapının bir göstergesidir. Bu denli büyük çapta savunma önlemlerine rağmen Şuşa’nın işgalden kurtarılması; Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri karşısında sürekli gerileyen ve ezilen Ermenistan ordusunun direncini bütünüyle kırmış, Ermenistan yönetimi; askerlerinin baskısı ve Rusya’nın etkisiyle ateşkesi kabul etmek zorunda kalmıştır.

Azerbaycan, Ermenistan’a sadece ateşkesi kabul ettirmekle kalmamış; bugüne kadar işgalden kurtardığı bölgelerdeki askeri varlığını devam ettirmeyi, Ermenistan’ın aralık ayı başına kadar Laçin ve Kelbecer rayonlarından çekilmesini, Azerbaycan’la Nahçıvan arasında Ermenistan topraklarından geçecek bir irtibat yolunun tesis edilmesini de kabul ettirmiştir. Bu anlaşma bu günkü haliyle Kafkasya’da; Azerbaycan’ın gücünü, Rusya’nın rolü ve etkisini, Ermenistan’ın siyasi ve askeri zafiyetlerini ortaya koymuştur. Gelecekte bölgede nasıl bir siyasi sonuca ulaşılacağını, Dağlık Karabağ’a nasıl bir statü verileceğini zaman ve masadaki kararlılık gösterecektir.

Ateşkes anlaşmasına; Rusya’nın Laçin Koridorunda Barış Gücü, Nahçıvan’la Azerbaycan arasında tesis edilecek olan irtibat yolunda da Sınır Muhafız Birimi konuşlandırması konuları dahil edilmiştir. Bu durum, Rusya’nın denetiminde olmak koşuluyla; Azerbaycan-Nahçıvan irtibatına karşılık, Ermenistan-Karabağ irtibatına izin verildiğini göstermektedir kanaatindeyim. Çünkü Laçin Koridoru Ermenistan için önemli bir enerji nakil ve ikmal güzergahı, Azerbaycan-Nahçıvan yolu da Azerbaycan’ın Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa ile irtibatı açısından oldukça önemlidir.

Ateşkes anlaşmasında Azerbaycan’ın ısrarına rağmen Türkiye’den bahsedilmemiş, Karabağ dışındaki Azerbaycan topraklarında kurulacak Gözlem Merkez Üssünün yapısının ayrı bir mutabakatla ele alınması kararlaştırılmıştır. Şifahi görüşmelerde Gözlem Üssünde Türkiye’nin Rusya ile birlikte çalışması konusunda mutabık kalındığından bahsedilmektedir. Oysa Rusya ve Ermenistan, Türkiye’nin Kafkaslara müdahil olmasından yana değillerdir. Bu nedenle ilerleyen zamanda oluşturulacak mutabakat masasına nelerin konacağı henüz belli değildir. Türkiye’nin alacağı rol zamanla görülecektir. 1921 Kars Anlaşmasına göre Türkiye Nahçıvan’da garantör ülke konumundadır. Bu durum Türkiye ve Azerbaycan tarafından çok iyi değerlendirildiği taktirde; Türkiye de konuya müdahil olabilecek, böylece Kafkaslarda önemli bir aktör haline gelebilecek ve Azerbaycan’la bağlarımız daha da güçlenecektir.

Sonuç olarak, 27 Eylül’den bu yana Karabağ’da yaşananlar; Azerbaycan askeri gücünün ve halk desteğinin siyasi güce katkısını ortaya koymuştur. Buna karşılık Ermenistan’ın askeri zafiyeti ve halk desteğinden yoksun girişimi Azerbaycan karşısında ağır bir yenilgiye ve siyasi yapısının darmadağın olmasına neden olmuştur. Bundan herkes için çıkarılacak dersler vardır.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Türk Halkı görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Bundan sonrası siyasi kadroların diplomatik başarısına göre şekillenecektir. Azerbaycan savaşın galibi olarak masaya çok güçlü bir şekilde oturacaktır. Cephede elde edilen başarı masada da sürdürülmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 22 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar