Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Afrika, Yepyeni bir Dünya

20.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Afrika’ya  “Yeni Asya” diyorlar. Demografik projeksiyonlar inanılmaz. Avrupa’ya göç baskısından korkuluyor. Kıta algılayabildiğimizden büyük ve homojenlikten uzak. Kuzey Afrika zaten Akdeniz damgalı. Türkler Afrika’da seviliyorlar; kalite ve fiyat açısından da çok iyi bir ismimiz var.

Afrika’nın her tarafına yüzlerce seyahat yapmış olan, Güney Afrika Fahri Konsolosu da olan Tamer Taşkın Bey, gerek eski Dışişleri müsteşarımız Uğur Ziyal, gerek Afrika’da ondan fazla hastane kurmuş dostum Ali Kemaloğlu ve bankacılar ile yaptığım konuşmalardan çıkarttığım bilgileri iki kısa makale haline getirmeye çalıştım. Afrika’da kurulmasını ümit ettiğim bir Afrika Finans Bankası için belki Ömer Aras gibi bir isim de kazanılabilir. Nereden mi çıktı bu fikir? Yaklaşık iki buçuk trilyon dolar ticaret hacminden daha büyük bir dilim alma ümidimizden. Kasamızın malum durumundan ve Afrika ile ticaret için uluslararası para çanağına yönelmekten başka yol olmamasından.

Sabırla eskiden beri yazdıklarımı okuyan çilekeş okuyucularım bilirler. Nijerya’nın, nüfusu ile bu yüzyıl içinde Çin’i geçip Dünya’daki ikinci büyük nüfus haline gelmesi kuvvetle muhtemel. Nijerya’da petrol var.  Nijerya, Güney Afrika, Namibya veya Zimbabve böyle bir banka için ideal bir yer olabilir. Altyapı her ne kadar Güney Afrika’da ayakta kaldı ve Zimbabve de dağıldı ise de, Zimbabve, eski Rodezya’nın yazılımlarını aktive etmek yolunda tekrar büyük adımlar atıyor. Eximbank şu an ihracatçılarımıza bir destek ama doğal olarak konservatif ve pahalı. Bu tür politikaları kurup uygulayan politikacılarımız bilip özümseyip uygulaması gereken şey ise, günlük, haftalık veya yıllık politikaları için çizecekleri çizgilerin bu büyük hedeflere doğru giden ve herhangi bir dini akımın bir süre sonra tam tersine dönebileceğini hesap ederek, ana hatları sabote etmemesi ve kendi iktidar sürelerini bırakın, kendi yaşam sürelerini aşan boyutta günlük politikanın dışında olması gereği.

Gümrük vergisi konusunu partiler üstü ve uzun vadeli bir hedef haline getirmek. Şu an yerel teşvik alarak bu vergiyi aşmak mümkün ama daha akıcı hale gelmesi ve ikili anlaşmalarla yapılacak muafiyetler Türkiye’nin ihracatını çok olumlu etkileyebilir.

Uzun süre görev yapacak Yerel Ticaret Ataşelerini atamak. Afrika Finans Bankasını kurmak. Yerel Fahri konsolosluklar ile temsilimizi çok az bir yatırım ile en az iki veya üç misline çıkartmak. Bu hedeflerde ve yazılımında hemfikir olursak, yapacak çok faydalı ve verimli işler var Afrika’da. Güvenlik ve sağlık önemli o kıtada. Şahsen başımdan geçti bir kere, Durban da soyuldum. “Ben Türküm bize sökmez “ yaklaşımı tehlikeli!  Ama Madagaskar’dan Tunus’a inanılmaz güzel bir kıta. Konunun uzmanları, Senegal, Ghana, Zimbabve ve Namibya’nın ve bilhassa Nijerya’nın tüm güvenlik sorunlarına rağmen fırsatlar ülkesi oldukları konusunda hemfikir. Demografik açıdan da önümüzdeki yüzyılda bu kıtada nüfus artışının Avrupa ve tüm dünyadaki trend gibi durulacağından ve gelişen ekonomi ile geriye gitmeye başlayacağından emin olabilirsiniz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test