Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Torba kadro, çorba taktik'' Türkiye’yi küme düşürdü!..

20.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bütün dünya ve elbette Türkiye de “Pandemi ile, ekonomideki kriz ile uğraşırken” ülkem siyasetinin zirvelerinde esen rüzgarlar, aklı başında hiçbir insanın kabul edemeyeceği bir fırtınaya dönüşüyor… Ve de… Ülkemde huzur, ülkem insanında mutluluktan eser bırakmıyor…

İşte ben de, “huzur olmayan” ülkemde, “mutluluğu unutan ve hasretle arayan” TC vatandaşlarından biriyim!..

Ne yazık ki, 65 yıllık bir basın mensubu olarak, siyaset de, “ekonomi de yazmak içinden gelmeyecek bir gazeteci” hâline geldim!...

“Siyasetçilerin TC vatandaşlarını bu duruma getirmeye hakları var” mı; onu da artık tartışacak durumda değilim. Yazmak durumunda hiç değilim!..

Onun için “hiç olmazsa” bu hafta “bambaşka” bir konuda gezinmek istiyorum.

Ben 30 yıl önce GÖZLEM yayın hayatına başlarken”, bu sütunlarda “spor” yazardım…

Sonra yavaş yavaş “siyaset / sanat / sosyal olaylarla ilgili görüşlerimi” de yazmaya başladım. GÖZLEM Yayın Kurulu’nda “ekonomi konusunda uzman ve değerli hocalarım olduğu” için, onları aylarca, yıllarca dinledim, sorular sordum ve “ekonomi konularında birkaç cümle yazabilecek kadar” bilgim oldu; onları da yazmaya başladım. Amma…

Ve işte bu hafta “ilk başladığım” günlere döneceğim ve “spor” yazacağım!..

UEFA Uluslar Ligi’nde grubumuzda son maçımızı Macaristan ile oynadık. Sırbistan’ın Rusya’yı gole boğduğu maçın skorlarını dakika dakika aldığımızdan, Macaristan – Türkiye maçı, ikincı yarıda “çok ilginç” bir durağa gelmişti.

Türkiye galip gelirse, “grup birincisi olarak” bir üst tura çıkacak, yenilirse, “grup sonuncusu” olarak B Grubundan C grubuna düşecekti.

Ve… “Grup birinciliği için bir beraberliğin yettiği” Macaristan’a 2 – 0 yenildik; küme düştük!..

Gelecek yıl, Karabağlar’ın, Güney Kıbrıs’ların, Lüksemburglar’ın, Estonyalar’ın, yani Avrupa’nın “futbolda en zayıf ülkelerinin takımları ile beraber oynayacağız” C Grubu’nda!..

Bakınız, bir gerçeği daha yazayım; “grubumuzda Macaristan vardı, Rusya vardı, Sırbistan vardı”; bizim de, bunların her birinin kadro değerinden, “Dolar – Euro olarak” kat be kat değerli bir kadromuz vardı. Yani, “sayı bakımından sınırlandırma olmasa bu kadroya birkaç “milli olmayı hak etmiş” futbolcumuzu daha eklesek ve “iki takımla bu grupta oynama hakkımız olsa”, o takımlardan biri birinci, biri ikinci olabilirdi!..

Ama biz “sonuncu olarak” küme düştük!..

Neden?..

Tek cümle ile “neden” sorusunun cevabını vereyim:

“Oynadığımız özel ve resmi bunca maçta milli takımın iskeletini teşkil edecek istikrarlı bir kadro yaratmak yerine, her maça “torba kadro / çorba taktik uygulaması” ile çıkarak, takımımızın teknik direktörü Şenol Güneş “düşmeyi hak etmek için” elinden geleni ardına koymadı!..

Çok yazık!..

 

 

Vah benim zavallı spor medyam!..

Şenol Hoca, grup birinciliği şansını yakaladığı Macaristan’a 2 – 0 yenilerek, Türkiye’yi grup sonuncusu yaparak küme düşürmüş…

Maçtan sonra, basın toplantısı var. Hoca kürsüye geliyor, “Mağlubiyete mazeret olarak söyleyecek” birkaç “anlamı olmayan” laf ediyor… Sonra…

Tek soru yok…Kalkıp gidiyor!..

Siz spor medyamıza bakın!..

“Türkiye’yi küme düşüren” Hoca’ya “küme düşülen” maçtan sonra “soracağı tek soru” yok!..

Ya maç sırasında ve sonrasında TV’lerimizin TRT başta ekranlarına kurulanların yaveleri…

“Efendim, futbolda bu sonuçlar olurmuş… Seneye daha iyi sonuçlar alınırmış (Yok canım, bir de almayalım, öyle mi? C’den aşağıda küme yok ve bu kümede de en zayıflar var) Bu turnuva zaten önemli değilmiş, fazla da eleştiriye değmezmiş… miş de, miş…”

Hadi canım siz de!..

 

Erdem ve Politika…

Politikacı esprisi olan hoşgörülü insandır. Halkını mutlu kılacak konuşmaların sahibidir. Gerçek, modern politikada korkular yenilmiş, zevkle, lezzetle yaşanır bir dünya gerçekleştirilmiştir. Ali Naili Erdem.

 

Sözün Özü

Bu hafta “Sözün Özü”, büyük Atatürk’ten:

 

“Bir milletvekili demek, o ülkenin en yetişkin insanı demektir. Millet için yararlı olabilmesi buna bağlıdır. Onun için dokunulmazlığı vardır. Onun için hiçbir kanun çizgisiyle sınırlanmamıştır. Ama yine Milletvekili demek, beyaz eldivenli adam demektir. Gerekmedikçe dokunmaz her şeye. Çünkü parmakları tozlanabilir, kirlenebilir, hiç değilse öyle görünür karşıdan. Ne yapıp, ne yapmayacağını takdir etmek milletvekilinin idrakine kalmıştır.”

 

İnternet’ten “esen “rüzgarlar!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test