Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Biden’lı Amerika

20.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen ay Cleveland’da (ABD) yapılan ve artık ABD başkanlık seçimlerinde geleneksel olan bir TV programı münazarasında Biden, Trump için “en kötü başkan” nitelemesi yapmıştı. 70 milyona geçen seçmen kendisi ile hemfikir olmalı ki seçimi kazanan Biden oldu!

Yaptığı TwPrsnt kıvamında bir tür twitter başkanlığı ile daha önce hiçbir Amerikan başkanının harcamadığı kadar zamanı sosyal medya kulvarlarında harcayan ve bakan tayinlerinden dış politika regülasyonuna kadar resmi ya da gayrı resmi söylemlerini sosyal medya üzerinden deklare eden Trump, alışılmamış egosantrik bir başkanlığı sergiledi. Çin ile ticaret savaşları, Paris İklim Sözleşmesi’nden çekilmesi ya da neredeyse ırkçı bir yaklaşımın hâkim olduğu göçmen politikaları değilse de SARS-COv-2 pandemisinde ülkesinin dünyadaki en kötü performanslardan birisini göstermesi, Amerikan seçmenini etkilemiş olmalı ki seçimleri kaybetti.

Biden ise Kasım ayında hem seçim zaferini hem de yeni yaşını kutluyor. 20 Kasım’da 79 yaşına girecek. Delware Ünivesitesi'nde siyaset, Syracuse Üniversitesinde de hukuk eğitimi alan Biden, ABD Senatosunun en kıdemli üyelerindendi. Obama’nın başkan yardımcılığını yaptığı sekiz sene dışında kesintisiz 1973’den Delawere Senatörü. Liberal görüşleriyle dikkat çekiyor ve eşcinsel evliliklerinin yasallaştırılmasını da destekliyor. Kürtaj için de  "vücutlarıyla ne yapacaklarına"  kadınların karar vermesi gerektiğini söylüyor. Çevre konusunda da tam bir aktivist, gaz salınımların küresel çapta azaltılması için hukuksal zeminde ciddi çabaları oldu.

Biden’ın Başkanlığı sürecinde radikal değişikliklere gitmesi olası görünüyor. Önceliklerinden birisi Coronavirüs pandemisi olacak kuşkusuz. Bununla mücadele için geniş bir danışma kurulunu aktive etti. Trump ile kıyaslanmayacak düzeyde sıkı kısıtlamalar söz konusu olabilir. NATO ve İran dâhil dış politikada da farklı bir yaklaşımı zaten seçim döneminde de dillendirdi. İran’ın nükleer silahlara sahip olmasını engelleyen ve Trump’ın tek taraflı çekildiği anlaşmaya tekrar dönebilir. NATO ile ilgili olarak “transatlantik ittifakına güçlü inancı” ile tanınan Biden’ın NATO ve Avrupa Birliği ile daha yakın bir işbirliği içinde olması bekleniyor. Aynı politikalar kapsamında Trump’ın 2017’de duyurduğu ve geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı da geri alınacaktır.

Biden, Trump’ın nüfus çoğunluğu Müslüman olan ülkelere yönelik koyduğu seyahat yasakları için de kesin bir kararı var: “Başkan olduğumda ilk gün halledeceğim işlerden birisi bu. Yasağı kaldıracağım” dedi.

Beyazların %57’sinin oyunu Trump’a kaptıran Biden, siyahların ise %87’sinin oyunu almayı başardı. Giderek artan Hispanik, Asyalı ve diğer ırk mensupları yapılan projeksiyonlarda 2040 yılı başlarında ABD nüfusunun %50’sini geçecek. Dolayısı ile Biden’lı yıllar göçmen politikaları için de önem arz edecek. Başkan Yardımcısı seçilen Kamale Harris de kökenleri ve kadın olması nedeni ile bu politikaların bizzat belirleyicisi olacaktır.

Biliyorsunuz, Trump uzun süre yenilgiyi kabul etmedi! Eğer 1800 yılındaki John Adams’ın seçilen Başkan Thomas Jefferson’ı yok sayıp, yemin töreninde hazır bulunmaması ya da Richard Nixon’ın yerine geçen Gerald Ford için yapılan seromoniye katılmadan Washington D.C.’yi terk etmesi gibi bir aymazlık etmezse, 20 Ocak’ta başkanlığı Biden’a bırakacak. Biden, karısı Jill (bin yıl geçse bu iş olmaz diyen ama Biden’ın 5.kez evlenme teklifi sonrası karısı olmayı kabul eden Jill Biden, Amerikan dili ve edebiyatı profesörü)  ve köpekleri Champ ve Major ile Beyaz Saray’a taşınacak. 120 yıldır köpek beslemeyen tek başkan Trump’dı!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test