Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarikatların etkileri kırılmalıdır

27.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz günlerde bazı gazetelere ve haber sitelerine “imamlar isyan etti” şeklinde bir haber düştü. “Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneklerinin; imamların görevlerine müdahale etmelerinden, imamlara amir gibi davranmalarından ve mobbing uygulamalarından” rahatsızlık duyulduğu ve konu hakkında yetkili sendika olan Diyanet-Sen’in yasal mevzuata “Dernek, imamların görevine müdahale edemez” şeklinde bir yaptırım konulmasını istediği haber yapıldı. Bu haber, ülkemizdeki yoğun gündem nedeniyle (korona salgını, görevden almalar, istifalar, karşılıklı suçlamalar, siyasi parti başkanlarına yönelik tehditler vb) kamuoyunda pek de ilgi görmedi. Yetkili makamların konuya ne derece ilgi gösterdiği konusunda bir bilgi de alamadık. Başta imamların amirleri konumundaki müftülükler ve Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere yönetim kademelerinden hiçbir tepki duymadık.

İlk bakışta adından da anlaşılacağı gibi camii yaptırma ve yaşatma derneklerinin faaliyet alanlarının; “camii inşası, bakımı, onarımı ve fiziki ihtiyaçlarının karşılanması olmalıdır” düşüncesi akla gelmektedir. Oysa dernek ve vakıflarla ilgili mevzuata ve anlatıldığı kadarıyla imamların bizzat yaşadıklarına bakıldığında gerçek durum bunun çok ötesindedir. Bu durumda “camilerde devlet otoritesi gerektiği gibi kurulup sürdürülmekte midir” sorusu akla gelmektedir.

Bunun yanında camii imamları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabidir, görev ve sorumlulukları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yönetmelikle belirlenmiştir. Bu kanun ve yönetmelik amir-memur ilişkisini de düzenlemektedir. Buna göre derneklerin amir gibi davranması ve imamlara müdahalesi zaten yasal değildir. O halde bu dernekler imamların görevlerine müdahale gücünü nereden almaktadır, imamlar bu yetkisiz müdahalelere neden direnememektedirler, müdahaleye rıza gösteren imamlar var mıdır, mevzuata müdahaleyi engellemekle ilgili bir yaptırım konulması sorunu çözecek midir? Yoksa sorun daha mı kapsamlı, tahmin edildiğinden daha mı karmaşıktır?

Ülkemizde tarikat ve cemaat yapılanması son derece yaygındır. Bu tarikat ve cemaatler; bütün il, ilçe, mahalle ve köylerimizde neredeyse sokak sokak teşkilatlanmışlar, dernek ve vakıflar kurarak kurumsallaşmışlardır. Siyasetle, ticaretle, eğitimle, sosyal yaşamla yakından ilgilidirler ve her birisibir şekilde devlete sızmak ve toplumu kendi düşünce yapısına göre şekillendirmek için büyük bir gayret içindedir. Üstelik bu faaliyetleri büyük bir serbestlik içinde yapmaktadırlar. Yurtları, kursları, dergahları, hastaneleri, okulları, ticarethaneleri… Olabildiğince özgür bir ortamda faaliyetlerini sürdürmektedir. Böyle bir ortamda bu yapıların camilerden uzak durmasını beklemek mümkün değildir. Çünkü camiler; propaganda yapabilecekleri, ideolojilerini yayabilecekleri, taraftar toplayabilecekleri, hatta ticaret yapabilecekleri (özellikle büyük şehirlerde bazı camii alanlarındaçok sayıda ticarethane vardır) en uygun ortamlardır. Böyle bakıldığında; cami yapma ve yaşatma derneklerinin pek çoğunun (samimiyetle faaliyet sürdürenler de vardır kuşkusuz) tarikatlar tarafından kurulup yönetildiğini düşünmek yanlış olmayacaktır. Böyle dernekler müdahalenin ötesinde bazı camilerin kontrolünü bütünüyle ellerine almışlar mıdır? Etrafı bunca tarikat ve cemaatle çevrili hangi imam, hangi güçle bunlara direnebilecektir? Nasıl bir mevzuat imamların kontrolü ele almasını sağlayabilecektir?

Bence bu sorun “dernekler imamlara müdahale edemez” şeklinde bir mevzuat düzenlemesiyle üstesinden gelinebilecek bir sorun değildir. Tarikatların bütün devlet kurumlarındaki yapılanmalarının üzerine gidilmeli, etkileri kırılmalıdır. Devletin üzerinde hiçbir güç olmamalı, devlet kadrolarında hiç kimseye ayrıcalık tanınmamalıdır. Bunu gerçekleştirmek bu günkü koşullarda mümkün değildir. Çünkü tarikatların siyaset üzerindeki etkisi ve siyasetin tarikatlardan beklentisi oldukça büyüktür. Derneklerin camii imamlarına müdahalesinin engellenmesi talebi de bence bazı tarikatların diğerlerini camilerden uzak tutma çabası gibi görünmektedir. Korkarım böyle giderse ülkemiz bir de tarikatların çatışmalarına sahne olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test