Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anadolu Propolisi, Manuka Balı gibi marka yapılabilir

27.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

BEE’O Propolis Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı Türkiye'nin arı ürünleri konusunda dünyada bir numara olacağı söyledi.

Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin koyuna keçiye verilen desteğin kovana da verilmesi gerektiğini savunuyor.

Bağışıklık sistemine ilişkin tartışmaların günlük sohbetlerimize dahil edildiği bugünlerde, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) ve Güvenilir Ürün Platformu bu konuya ilişkin göndermelerin yapıldığı online bir etkinliğe imza attılar. "Kovandan Sofraya Arıcılık ve Arı Ürünleri Sempozyumu" nda arı ürünleri ile bağışıklık arasındaki bağlantıya bilim insanları dikkat çekti. Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık bir de somut bilgi verdi. Pandemi döneminde arıcıların virüse boyun eğmediklerini açıkladı.

Başka önemli açıklamalarda oldu. Etkinlikte her bilim insanın konuşması manşetlikti. Sempozyuma Anadolu Propolisi damgasını vurdu. Bilim insanları Anadolu Propolisi’ne ilişkin çok önemli bilgiler verdi. Türkiye’de araştırmalara verdiği destekle bilinen BEE’O Kurucusu ve Genel Müdürü Aslı Elif Tanuğur Samancı’nın propolise ilişkin açıklamaları çok çarpıcıydı.

 Türkiye’de 8.2 milyon arı kovanı, zengin flora ve çeşitliliğimizle kalite ve çeşitlilik açısından çok verimli bir toprak bulunduğunun altını çizen Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı sonradan şu bilgileri paylaştı:

." Biz bu potansiyeli değerlendirirsek dünyada arıcılık konusunda birinci olabiliriz. Artık sağlık ve gıda dünyada birlikte anılıyor. Küresel sağlık ekonomisi 4.2 trilyon dolarlık bir pazar."

." Sağlıklı gıda pazarı dünyada çok hızlı büyüyor.  Pandemi bu hızı daha da artırdı. Önümüzde büyük bir fırsat var. Ülke olarak bu fırsatı iyi değerlendirirsek ve ürünlerimizin kalitesini dünyaya iyi anlatırsak arıcılığı daha fazla geliştirebilir, dünyada yerel markalarımızla markalaşabilir ve ülke olarak ciddi bir kalkınma sağlayabiliriz."

 . "Yeni Zelanda'da manuka bitkisinden elde edilen bir bal çeşidi olan Manuka Balı devlet stratejisi ile destekleniyor. Bilimsel çalışmalarına katkı sağlanıyor. Bu ürün artık bir marka haline getirildi. Yeni Zelanda Tarım Bakanlığı Manuka Balı için ayrı bir standart çalışması yaptı."

 . "Bu bal antibakteriyel özelliği ve enzim içeriğine göre derecelendiriliyor ve aynı şekilde çok iyi fiyatlarla piyasaya sunuluyor. Yapılan çalışmalardan da görüldüğü gibi, çam balı, kestane balı, Hakkari yayla balı gibi ülkemize özgü ballarımız var, bunları marka haline getirebiliriz."

 . "Anadolu Propolisimiz antimikrobiyal ve antioksidan özellikler açısından Manuka Balı’ndan çok daha üstün özellikler gösteriyor. Ülkemize has bu değerleri korumak ve birer dünya markası haline getirebilmek için, Anadolu arı ürünlerinin dünyaya tanıtımının ve standartlaştırılmasının bir devlet politikası ve stratejisi olarak ele alınması gerekiyor. Böylece ülkemiz arıcılık ve arı ürünleri alanında dünya birincisi konumuna gelebilir."

 Propolis konusundaki standardizasyonun önemine değinen ve ağaçların yaprak saplarının öğütülerek propolise katılması gibi durumlara dikkat çeken Aslı Elif Tanuğur Samancı'nın şu sözleri anlamlıydı:

 . "Araştırmaları değerlendirdiğimizde ürünlerin yüzde 98'inde propolis içeriğinin yanlış beyan edildiğini, yüzde 38'inin hiç propolis içermediğini ve yüzde 66'sının etiketinde içerdiği propolis miktarının belirtilmediğini görüyoruz."

 . "Ürünlerin birçoğunda da koruyucu ve katkı ilave edildiği halde bunlar belirtilmemiş. Dolayısıyla bu konuda hem ülkemiz genelinde hem de dünya genelinde standardizasyon çalışmalarının tamamlanması gerekiyor."

. "Hem dünyada hem ülkemizde başlamış olan çalışmalar var. Bu çalışmaların işbirliğiyle tamamlanmasıyla en azından kendi ülkemizde standartdizasyonun kontrol altına alınacağını düşünüyoruz."

 Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin de önemli noktaların altını çizdi. Dünyada yaklaşık 83.5 milyon bal arısı kolonisi bulunduğunu söyledi ve şu bilgileri aktardı:

 . "Hindistan'da 11.8 milyon koloni, Çin'de 8.9 milyon koloni ve Türkiye'de 8.1 milyon koloni bulunuyor. Ülkemizin koşulları kaliteli ve çok çeşitli ürün üretimine olanak sağlamasına rağmen bazı problemlerle karşılaşılıyor."

 ." En büyük problemlerden biri tağşiş olarak karşımıza çıkıyor. Bazı şeker şurupları kullanılarak bala dışarıdan enzim ilavesi yapılması karşılaşılan önemli sorunlardan biri. Bu sorunların önüne geçilmesi için sözleşmeli üretim modeline geçilmesi ve arı ürünlerinin kayıt atına alınması önemli."

 ." İşletmeler sertifikalanmalı, denetlenmeli ve desteklenmeli. Ürünlerimizin standardının çıkartılması arıcımızın geleceği. Plaka sistemi sayesinde arılı kovanlarımız kayıt altına alındı. Ürünlerimizin de kayıt altına alınması gerekiyor. Tağşişin önüne geçilmesi için analiz metotlarının geliştirilmesi gerekiyor. Sanayiciler ve birlikler arasında mutlaka sözleşmeli üretim projeleri ve modeli oluşturulmalı."

 

Hileli ürüne geçit yok

Sempozyumun en etkili konuşmalarından birini Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Selman Ayaz yaptı. Bal dışındaki arı ürünlerinde kodeks çalışmalarının çok hızlı ilerlediğinin altını çizen Ayaz, “Özellikle bakanlık olarak sahte bal başta olmak üzere hileli ürünlere savaş açtı. 2012-2020 yılları arasında 26 kamuoyu duyurusu yaptı. Toplam 1609 firmanın 3605 farklı parti hileli ürününün kamuoyuna ifşa edildi. Bu konuda çalışmaları hız kesmeden sürdüreceğiz” dedi.

 Sempozyumda konuşan Bee'o Kurucusu Taylan Samancı, baldan başka arı ürünlerinin ortaya çıkartılması ve katma değerli arı ürünleri üretilmesi için sözleşmeli arıcılık modelini oluşturduklarını belirti.

 

Kimler konuşmacı olarak katıldı

. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda İşletmeleri Kodeks Daire Başkanı Selman Ayaz

.  Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık

.  BEE’O Propolis Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı

. Sağlık Bakanlığı Bitkisel ve Destek Ürünler Dairesi Başkanı Fikriye Handan Öztunca,

. TİGEM Genel Müdürü Ayşin Işıkgece

. Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin

. BEE’O Genel Müdür Yardımcısı Ziraat Yüksek Mühendisi Taylan Samancı,

. Beslenme Uzmanı Dilara Koçak,

. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nden Prof. Dr. Sevgi Kolaylı,

. Türk Amerikan Bilim İnsanları Derneği (TASSA) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu,

. Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Aslı Özkök

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 6 Mart 2021 Cumartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test