Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tamer Taşkın ile Afrika…

27.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yazarımız Mahmut Tolon, Güney Afrika’nın İzmir Fahri Konsolosu Tamer Taşkın ile, “GÖZLEM için” bir söyleşi yaptı… İşte Taşkın’ın anlattığı Afrika ve de Türkiye – Afrika ilişkileri…

Mahmut Tolon

Uzun yıllar DEİK Afrika Bölgesi Koordinatörlüğü yapmış Tamer Taşkın kadar sevgi ve heyecan ile Afrika’yı anlatan hiç kimse ile tanışmadım şimdiye kadar. Bahçesinde 80 kadar Afrika’dan getirdiği heykel var. IYTE’ye birini armağan etmiş, İzmir ve Urla belediyesi ile de sokaklara Afrika’yı getirmek için temasta. Güney Afrika’nın İzmir Fahri Konsolosu.

Bundan sonra “söz” Tamer Bey’in… İşte Afrika ile ilgili anlattıkları…

“Yeni yeni tanımaya başladık!..”

54 ülkeli Afrika kıtası ile ilişkilerimiz, Akdeniz’deki komşularımız Kuzey Afrika ülkeleri ile sosyal, kültürel ve ekonomik olarak tarihten günümüze kadar geldi. 2002 yılından sonra Türkiye olarak, Sahra Altı Afrika denilen bölgenin güneyinde kara kıta Afrika’yı tanımaya başladık.

Sahra Altı Afrika’nın potansiyelini gördükçe, Türkiye olarak, gerek büyükelçiliklerimiz gerek Türk Havayolları gerekse de Afrikalı diplomatik misyonları ile ilişkilerimizin gelişmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu seviye yeterli mi? Kesinlikle değil… Tabii ki, girmeye çalıştığımız Afrika pazarında geçmişten gelen ilişkileri ve kolonicilik tarihiyle en güçlü ülkeler Avrupalılardır. Daha sonra finans ve kredi gücüyle Çin’in Afrika’daki bütün ülkelere devlet gücüyle girdiğini ve Çin mallarının Afrika’yı sardığına tanıklık ettik. Afrika pazarında ucuz ve kalitesiz ürünlerin varlığını da gördük. Son 20 yılda kıtadaki Türk malları ise, “Avrupa kalitesinde Uzakdoğu fiyatı” imajıyla büyük puan kazandı.

 

“Afrika’da şansımız var mı?”

Üç dört nesildir Lübnan ve Hint asıllı Afrikalı iş insanlarının tedarik zincirleri, kıtadaki ticaret ve sanayi (mobilya, tamirhane, araba satışı, demir-çelik, çimento ve gıda gibi) sektörleriyle ilgileniyorlar. Tabii ki üç dört nesildir burada iş yapan iş insanları kendi ülkeleri ile iş yaparak, Türkler ile iş birliği yapmıyorlar. Lübnan asıllı Afrikalı iş insanları çok uluslu dil bilgileri ile Türklerle iş yapmayı tercih ediyorlar. Türk iş insanları için, büyük bir iş birliği fırsatı da yaratılıyor.

Afrika’daki 23 milyar dolar (14 milyar dolar ihracat, 9 milyar dolar ithalat) civarındaki ticaret hacmimizi biz Türkiye olarak nasıl arttırabiliriz?  Bu devlerin yanında herhangi bir şansımız var mı?

Türkiye olarak, Afrika kıtasındaki 43 ülkede Büyükelçiliğimiz bulunuyor. Afrika kıtasındaki kadın Büyükelçilerimiz de faaliyetlerini başarılı şekilde sürdürüyor. Türk Hava Yolları ise, birçok Afrika metropolüne direkt uçuş sağlıyor. THY, Afrikalıların Türkiye’ye gelmesini kolaylaştırdığı gibi Türkiye’nin etrafındaki komşu ülkelerin de Afrika’ya gitmesini sağlıyor.

Afrika ile olan 23 milyar dolar dış ticaretimizi arttırmak için bazı prensiplerde bir anlayış gerekiyor. Kıtanın ticaret hacmi boyutunun yaklaşık 2,5 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Ticaret hacmini artırmak için en etkili biçimde Büyükelçilerimiz, Ticaret Ataşelerimiz, Fahri Konsolosluklarımız ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK bünyesindeki Türkiye-Afrika İş Konseyleri çalışmalarını sürdürüyor. DEİK organizasyonu da hem dünyada hem de Afrika kıtasında büyük rol oynuyor. 54 Afrika ülkesinin 45’inde DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri var. İş Konseyleri, muhatapları olan karşı kanat kuruluşları ise, sanayi odalar ve ticaret odalarıyla ikili ilişkilerin gelişmesinde büyük rol oynuyor.

“Afrikalı öğrenciler şansımız!..”

Ticaret hacmini geliştirmek için bir yolda, ülkemize eğitim görmek için gelen veya eğitim görmüş Afrikalı öğrenciler ile ticaret ataşelerimiz gibi iletişimde olarak faaliyet göstermek önemli. Bu öğrencilerin, kültürümüzü, lisanımızı bilerek, ülkemizi tanımaları ticaretin gelişmesi için büyük bir avantaj sağlar. Türkiye, binlerce Afrikalı ve dünya ülkelerinin öğrencilerine burs veriyor. Ticaretin gelişmesi için uzun vadeli gerçekçi bir politika ile bu gençlerden faydalanılması yarar sağlar.  Ticaretin gelişmesi için bir diğer yol ise, ilgili ülkelerde varlıklarını sürdüren ya da yerli olarak başarılı iş insanlarımıza fahri konsolos unvanı verilmesi.  Ülkenin yerlilerine, fahri konsolos unvanının verilmesi, uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Eximbank’ın Afrika’da ticaret ve yatırım yapacaklara vereceği kredi imkânları ülkemiz için çok ama çok önemlidir. Afrika kıtasında Türk Büyükelçiliği ve THY’den sonra en önemli faktör ise, bankacılıktır. Türk sanayisinin ihracattaki fiyat avantajı yüzde 20-30 marjındadır.

“Ve turizmde işbirliği…”

Tabii turizmi de unutmamak lazım; Kenya (Masaimara), Tanzanya (Serengeti), Zimbabve (Viktorya Şelaleleri), Namibya (kırmızı çölleri ve sahilleri), Botsvana (delta ve inanılmaz güzel safari parkları), Madagaskar (Baobab ağaçları), Mozambik (plajları), Güney Afrika (Cape Town, Ümit Burnu, Durban, Suncity ve safari parkları) ile Türk turistleri beklemektedirler. Otellerin güzelliğini, temizliğini, restoranlarda yenen yemeklerin lezzetini ne söylesek anlatamayız, fiyatların ucuzluğu da ayrı bir avantaj…

Afrikalılar da Türkiye’ye tarihi yerler, harabeler ve yat turizmi için gelmektedirler. Biz Türkiye’de yaza girerken onların kışa girmesi, biz kışa girerken onların yaza girmesi, okul tatilleri ve yıllık izinlerin karşılıklı çakışmaması da ayrıca büyük bir avantaj yaratmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 6 Mart 2021 Cumartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test