Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eski yönetmelikle yapılan binalar yıkılmalıdır

4.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önce İzmir depremi için Gözlemlerim. Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız İzmir depremi ile yazı yazmak, görüş üretmek, yorum yapma konularında, yıllarca (12 yıl ) Ege Bölgesi İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığı döneminde ülkemiz depremselliği konusunda ülkemizin yetiştirdiği en değerli bilim adamlarımızın katılımını ile başta Ege Bölgemiz olmak üzere yüzlerce toplantı düzenlemiş kişiyim.

Ayrıca benim inşaat mühendisi olarak seçtiğim meslek serbest inşaat mühendisliği idi sanırım 3000 üzerinde proje yaptım ne yazık ki tek bir binadan dolayı bedel ödedim. Şimdi geçelim deprem ile ilgili görüşlerime:

Ülkemizde yapılarla ilgili iki dönem vardır; Marmara Depremi öncesi kurallarla yapılan yapılar. Bu yapılarda beton kalitesinin yetersiz olduğunu biliyoruz. Gayretlerimle ilimizdeki iki çimento fabrikasına çim beton ve batı beton santrallerini ben kurdurdum ve ayrıca kazık çakma görevini üstlenecek Mensoy firmasını da ben getirttim. Marmara Depremi ülkemiz için bir milat oldu yapı kuralları tamamen değişti ayrıca 2015 yılına kadar bu kurallar değiştirildi ve bence de mükemmel bir hale getirildi.

Bu yeni yönetmelikle nervürlü çelik çok nitelikli beton kalitesi elde edilmeye başlandı ve her yerde laboratuvarlar kuruldu. 30 veya 40 sene önce yapılan binaların yapıldığı tarihlerde ki koşulları göz önüne alarak o günlerin yönetmelikleri ile bugünkü fenni mesul ve müteahhitleri yargılamak çok büyük adaletsizliktir.

Bu deprem aslında 7 büyüklüğündedir ve bu deprem sonrası İzmir’imizdeki tüm yapıların kolonları içinde bir uzmanın bile fark etmesi olanaksız çözülmeler olmuştur. Bu nedenle eski yönetmeliklerle yapılan binalar zaman yettiği sürece yıkılmalıdır.

Ülkemizin inşaat sektörü dünyamızın en başarıları sektörlerinden biridir ve yeni yönetmeliklerle yapılan yapılara güvenmek gerekir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 4 Mart 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test