Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Göle maya çalmak

4.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Aşı Yarışları, bilim dünyasında farklı bir hal almaya başladı. Birleşik Krallık hükümeti aşı konusunda liderliği ele almaya çalışırken, Alman firması Pfizer ve Biontech’in öne çıkması Boris Johnson’ın  planlarını bozdu. Ülkenin reputasyonunu parlatmaya ve iktidar partisine puan toplamaya çalışan Boris Johnson, ne yaptı etti, sonunda aşıya ilk onayı veren ülke olmayı başardı.

Boris Johnson hükümeti, performans karnesine Covid-19 aşısına ilk onay veren ve uygulayan ülke titrini yazdırmayı başarmanın mutluluğunu yaşıyor. Son haftalarda kabinedeki neredeyse her bakanın demeçlerinde ve sosyal medya paylaşımlarında aşı yarışlarında ipi ilk göğüsleyenin kim olacağı konuşulurken,Sağlık Bakanı Matt Hancock tarafından, sosyal medyadan duyurulan haber geniş yankı uyandırdı.

Oxford Üniversitesi ve Aztra Zenaca firmasının geliştirdiği aşının da yılbaşından önce Birleşik Krallık’ta uygulanmaya başlanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu nedenle 100 milyon doz aşıyı Aztra Zeneca’dan, 40 milyon doz aşıyı da Pfizer-Biontech’ten sipariş veren İngiliz Hükümeti, Amerika Birleşik Devletlerinin aşısından ise 7 milyon doz sipariş vermekle yetindi.

Biontech firmasının geliştirdiği ve Pfizer firmasının piyasaya süreceği Covid-19 aşısı, bilim dünyası kadar, medyada da büyük yankı uyandırmıştı Aşının bulunduğu haberlerinin medyaya yansıdığı günlerde, Biontech firmasının sahibi olan Türk bilim insanları ile ilk canlı röportajı yapan BBC’nin duayen programcısı Andrew Marr, her kelimesi adeta özenle seçilmiş röportajıyla günlerce televizyon ekranlarında ve sosyal medya kanallarında yer almıştı. Röportajın en keyifli bölümünde Uğur Şahin’e, eşiyle nasıl bir kutlama yaptıkları sorulduğunda, Şahin, “çay içtik, birbirimizi tebrik ettik” deyince Marr, çay içerek yapılan kutlamanın İngiliz izleyicileri çok memnun edeceğini söylemiş, buna karşılık Şahin de, “Biz Türkler’de çayla kutlama yaparız, bizim için geleneksel bir kutlama şekli” diyerek röportajı tamamlamıştı. Aşı yarışlarına pek havalı başlayan Türkiye'nin ve Türk adının sadece o röportajdaki bu sevimli cevapla sınırlı kalması, hekimlik ve şifa kabiliyeti yüksek olan bir milletin evladı olarak kanıma dokunuyor ve bir an evvel harekete geçen bir insiyatif görme isteğimi pekiştiriyor.

Hareket demişken, Avrupa'da aylardır ulaşım yollarında görmeye alışık olduğumuz sakinliğin aksine bir hareketlilik başladı. Aşının transferiyle ilgili bir hareketlilik yaşanacağı ve Birleşik Krallık’ın, Christmas’a, kıta Avrupasıyla yoğun lojistik faaliyetler içinde gireceğini söylemek hiç de zor değil. Pfizer firmasının aşının üretildiği Belçika’daki tesislerinden ilk sevkiyat yapılacak ülkenin Birleşik Krallık olduğu haberini duyurmasının ardından, haberi büyük bir heyecan içinde veren BBC,  40 milyon doz aşının karayoluyla taşınmasına takviye olarak havayolunun da devreye sokulacağını bildirdi

Gerçek dünyada bu gelişmeler yaşanırken, sanal dünyada aşıyla ilgili dönen haberler ve videolar da ayrı bir haber konusu olarak İngiltere medyasında yer aldı. Fake yani uydurma haber olarak lanse edilen ve sosyal medyada dönen bu videolara rağbet edilmemesi çağrısı yapan BBC, halkı sağduyulu ve kurallara uygun davranmaya davet etti.

Aralık ayına kadar, inişli çıkışlı da olsa, zor bir seneyi geride bırakmak üzereyken aşı bulunması ve uygulanması elbette umut vaat ediyor ve bu ölümcül virüsün karşısında bulunan aşıların etkili olması herkesin ortak dileği ancak insanlığın önünde daha uzunca bir yol olduğunu tahmin etmek de zor değil. Durum böyle olunca göle maya çalmış olmamak, ya tutarsa diyip işi şansa bırakmamak, moralleri bozmadan, kurallara uymaya, sağduyulu davranmaya devam etmek gerekiyor. Hatta bundan başka bir yolun da olmadığı görülüyor.

Birleşik Krallık’tan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test