Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Demokrasinin Dönüşü

4.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Amerika’nın gündemi bu haftalarda biraz kalabalık! Seçimlerden sonra kabine ne olacak tartışmaları coronavirüsün ikinci dalgasının hasta sayılarına vurması ile kısa sürdü! Fauci, CDC, Pfizer, BioNTech, aşı hepsi bir arada ülke gündeminde dönerken diğer bir yandan; 3 yaş anaokulundan ilkokul 5. Sınıfa kadar olan karma sınıfların okula dönmesine karar veren belediye başkanı yerel gündemi ziyadesi ile dolduruyor.

Corona Bela

İkinci dalga geldi geliyor diyene kadar coronavirüs mayıs ayı rakamlarının da üzerine çıktı! Hastalığın ilk günlerinde, sokağa bile çıkmaya korktuğumuz, günde 739573 kere yıkadığımız ve neredeyse klorağa basıp tavukayağı gibi görünmeye başlayan ellerimizi eskisi gibi yıkamaz olduk. Markete gitmeye korkarak eve sipariş verdiğimiz domatesten marula tüm sebzeleri deterjanla yıkayıp sirkeye ısladığımız günleri geri bıraktık, doğru! Fakat şu an rakamlar o günlerin de üzerinde. Bu durum biraz rahatladığımızın göstergesi gibi görünse de ben ve ailem hala kalabalık yerlerden, kapalı alanlardan uzak durmaya çalışıyoruz. Günde bir saat oğlumla buz pateni yapmaya gidiyoruz o da açık hava olduğu için, maskeleri çıkarmadan insanlara çok yaklaşmadan yaptığımız bir aktivite! İlk karantina zamanlarında 3 ay evden çıkmayan, 7 yaşında tazmanya canavarı enerjisinde bir çocuğun enerji atması için bu kısır günlerde elimizden geleni aktiviteyi sağlık koşulları ile yapmaya çabalıyoruz.

Ege’nin online eğitimi devam ediyor, sistem sene başında onlinedan fiziksele dönmeye olanak veriyordu ama son anda ya evde kalacaksın ya okula geleceksin diyerek bu sistemi iptal etti. Normalde haftada iki gün olan okul haftada 5 güne geçmeye çalışıyor ve bu aileleri çileden çıkarmaya yetiyor. Amerika’da yaşayan ve korona nedeni ile Türkiye’ye dönüp okullarına internet üzerinden devam eden çocuklar var. Şimdilik uzaktan eğitime izin veriliyor ama ne olacağı yine de belli olmaz. Satır aralarından “belki onları da çağırabiliriz” diye bir yazı okudum bekleyip göreceğiz. Her ne kadar, New York City genelinde sadece 195 bin çocuk şimdi okula dönecekse ki bu rakam tüm öğrencilerin %15’i, bence geri dönüş yine de riskli.

Böylesine bir kararın şükran günü ertesi alınması, bu özel günde aileleri ile birlikte olmak isteyen insanların uçak, tren gibi toplu taşıma yolculuk etmesi; sağlık görevlilerinin “hastalık yayılacak” korkusu, gelen ikinci dalga ile birleşince ABD genelinde de sıkıntılı bir süreç yaşanacağına benziyor. Sokağa çıkma yasağı gündemde olsa bile şimdilik o yöne gitmemeyi tercih ediyorlar. 20 Ocak’ta yeminden sonra direksiyona geçecek Joe’nun bu konu ile Trump yönetiminden daha sıkı ilgileneceğini düşünüyorum.

Işık hızından hızlı aşı 

Pfizer ve BioNTech’e 1.95 milyar dolar değerinde 100 milyon doz aşı siparişi veren hükümet aşının Aralığın 11’inde ışık hızından hızlı (Warp Speed, Ulusal aşı programına verdikleri isim) gelerek uygulanmaya başlanacağı bildirildi.   ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ilk etapta aşının sağlık çalışanları ve akabinde 65 yaş üstü vatandaşlara uygulayacağını açıklarken New York valisi Cuomo “Yaşlılar izole, ben dışarıda hayatın içinde olan ve risk grubunda olan kamu hizmetlilerini aşılayacağım” dedi. Bu arada, Başkan Trump’ın oğlu da korona olduğu için gelen ilk aşı partisinden Trump Jr’ın istifade edip etmeyeceğini; aile ve arkadaşlarının aşı stoklayıp stoklamayacağını; Hatta belki de karaborsaya düşüp gizli gizli satılıp satılamayacağını göreceğiz. Umarım bu aşı beklenen şekilde tüm sıkıntıları çözebilir zira 2020 sonuna kadar ölü sayısının 320 bine çıkması bekleniyor. Hâlihazırda Çin aşılamaya başlarken İngiltere bu haftalarda başlayacak. Aralık 15 gibi Amerika 40 milyon vatandaş ile aşılamaya başlayacak.

Kabinede tanıdık yüzler 

Biden’ın kabinesinin ulusal basında Trump’ın kinin aksine kadınların bulunduğu, dengelerin gözetildiği, her konuya titizlikle eğilecek bir kabine olduğu ulusal basında lanse ediliyor. Kabinede bizlerin daha önceden aşina olduğumuz isimlerin pozisyonları kesinleşti.

Antony Blinken Dış İşleri bakanı, Jake Sullivan ise Ulusal Güvenlik Danışmanı olacak. Blinken Biden’ın başkan yardımcılığı döneminde dış işleri bakan yardımcısıydı. 20 yıldır Biden ile çalışan Blinken ABD, Türkiye, Suriye ve YPG konularının görüşüldüğü yıllarda görevdeydi. Daha önce birçok kez Türkiye’ye gelen Blinken en son 2016 yılında hain FETÖ saldırısı sonrasında zarar gören TBMM’yi ziyaret etmişti.

Blinken basına takdim edildiği sırada yaptığı konuşmada, “Dışişlerinde moral ve güveni yeniden tesis edeceğiz.” Diyerek alçak gönüllülükle çalışacaklarını fakat tek başına çalışmanın başarı getirmeyeceğini birlikte çalışacakları ülkelerin de onlar kadar istekli olması gerektiğini ifade etti. Sullivan ise yine Obama döneminde İran ile nükleer müzakereleri yürüten grupta aktif görev alan Yale Üniversitesi tecrübesi olan bir profesör (hoca) Alejandro Mayorkas İç Güvenlik Bakanlığına getirilirken, Ulusal İstihbarat Direktörlüğüne ise Avril Haines getirildi. Haines ABD tarihinde bu görevi yürüten ilk kadın olacak. Biden Birleşmiş Milletler Daimi temsilciliğine ise 35 yıllık diplomat olan Linda Thomas Greenfield’ı aday gösterdi. Böyle bir noktaya siyahi bir kadının getirilmesi kulislerde “diplomasinin dönüşü” olarak yorumlandı. Sizlere daha önce başkanlık münazaralarında Başkan Trump’ın Paris İklim Anlaşmasından “bizi sömürüyorlardı ben de çıktım oradan” diye anlattığı iklim değişikliği krizini çözmesi için Biden, eski Dış İşleri Bakanı John Kerry’e görev verdi. Eski FED başkanı Janet Yellen’a hazinenin anahtarlarını veren Biden, Savunma bakanlığını ise Tammy Duckworth’a emanet etti.

Kabine meselesini dağılmadan toparlayıp yazıyı sonlandırayım. 

Başkan Trump’ın “milyoner patronlar ile ülkeyi şirket yönetir gibi yöneteceğim! Hayatım boyunca birçok şirket yönetip milyar dolarlar idare ettim; Amerika’yı da böyle idare edeceğim” söylevlerinin görevde kaldığı 4 yıl boyunca işlemediğini gördük. Görünen köy kılavuz istemez; zaten başarılı olabilseydi halk ona ikinci bir dört yıl için görev verirdi. İster romantik bir şekilde demokrasinin dönüşü deyin, isterseniz 3. Obama dönemi deyin Biden önce ABD’ye sonra dünyanın geri kalanına demokrasi götürmeye kararlı görünüyor. Diğer bir yandan kafamın bir köşesinde de ne zaman demokratlar ülkenin koltuğuna otursa dünyanın bir yerinde demokrasisi yarım kalmış, hüzünlü bir ülke bulup orada demokrasiyi yeniden tesis etmek için kurşun askercilik oynatan taraf oldukları için “acaba” demeden de edemiyorum. Bu noktada kabinedeki kadınların sağduyusuna Biden’ın kendisi ile bir araya geldiğim anlarda edindiğim izlenimlere göre törpülenmiş hırslarına ve ikinci dönem başkanlığa devam etmeyecek olmasına binaen korkularımın yersiz olması için dua ediyorum.

Amerika’dan şimdilik bu kadar! Gündemin potporisiydi. Haftaya, dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test