Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pandemi yasakları

4.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pandemi ile mücadeleler elbette sadece tıp camiasının üzerine ihale edilecek bir konu değil. Ortada duran tıbbi, sosyal ve ekonomik bir kriz.

Biliyorsunuz bugünlerde ortalama 180 bin test yapıyoruz ve pozitif çıkan test vaka sayısı 30 binlerde seyrediyor. 24 saatte hayatını kaybeden vatandaşlarımız da 200 sınırında maalesef. Bazı yerel otariteler bunun çok üzerinde rakamları dile getirdi, halen vefat eden toplam insanımız 15 bine ulaşmak üzere. Aktif hasta sayımız 85 bin, iyileşenler ise 410 bin. Asıl sorun erişkin yoğun bakım yataklarındaki yüzde 76’ları aşan doluluk oranları. Sağlık Bakanı Koca’nın ifadesine göre, kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği 13 bin 211'i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım yatak kapasitesi söz konusu. Bazı ülkelerde, 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayıları için bir örnek vermemiz gerekirse ABD 34,7, Almanya 29,2, İtalya 12,5, Fransa 11,6 ve İspanya  9,7 şeklinde. Bu oran ülkemizde her yüz bin kişi için 40 düzeyinde ve yukarıdaki tüm ülkelerin durumundan daha iyiyiz. Yatak sayılarında ise bu kadar olumlu bir durumda değil: Avrupa’da OECD ortalamaları her 10 bin kişiye 40 yatak iken ülkemizde 28’dir.

Toplumun sağlığı açısından tüm grupların korunması bağlamında hastalığa karşı bağışıklık oranın COVID-19 için yüzde 67 oranında olması yeterlidir. Yani toplumun yüzde 67'si SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçirirse ve bağışık oluşturursa, geriye kalan yüzde 33 için hastalık problem olmaktan çıkar. Bu duruma yani toplum bağışıklığına önümüzdeki aylarda aşılama ile ulaşabileceğiz. O noktaya gelinceye kadar, yerel yönetimlerin ve merkezi hükümetin, vaka sayısı referansında ciddi önlemler almalarının teşvik edilmesi ile güvenli çalışma ve yaşam ortamlarının oluşturulmaya çalışılması dışında yapılacak bir şey yok.

İşte bu noktada yasaklar ya da önlemler devreye giriyor. Bilindiği gibi bu önlemlerin ana felsefesi salgın mücadelesi stratejilerine dayanır. İlkinde sürü bağışıklığı amaçlanır ki halihazırda İsveç ve bir dönem de İngiltere uyguladı ancak bu eylem planı bazı risk gruplarını kurban eder ki sonuçları oldukça vahimdir. İkincisi stratejide ise  pandemi başından itibaren neredeyse sınırsız sayıda test yapıp pozitif bulduğunuz  hastaları  karantinaya alırsınız, böylelikle salgının şiddetini kırarsınız. Örnek Çin ve Güney Kore. Gelelim Avrupa ve ülkemizde uygulanmaya çalışılan son seçeneğe. Bu yöntemin ismi “baskılama.”  Günlük rutin sosyal ve ekonomik sirkülasyon yani toplumsal hareketlilik yavaşlatılır, aşamalı olarak da gerekirse durdurulur.

Geldiğimiz noktada son önlemlerin, vaka sayıları, virüs yoğunluğu ve hastane normal ve yoğun bakım yatak doluluk oranları gözönüne alındığında daha erken alınmasını ve daha kapsamlı olmasını arzu ederdik. Ülke genelinde olmasa bile bulaşıcılık oranının yüksek ve vaka artış oranının yüzde 50’leri aştığı bazı illerde, 14 günlük zorunlu iş kolları dışında herkes için bir sınırlanmanın hayata geçmesi yerinde olabilirdi. 20 ve 65 yaş arasında kısıtlama kapsamında kategorize edilen grubun sınırları dışındaki 19 ile 64 yaşı yaşayanlar için özel virüs koruyucu tanımlanmış doğal bir önlem olmadığı, bulaşın özellikle toplu taşım araçlarında ve yüzlerce çalışanın olduğu işyerlerinde yayılım gösterdiği gözönüne alındığında, 21 ila 05 saatleri arasında gerçekleşen bir kısıtlılık halinin istenilen sonuçlar için yetersiz kalacağı hatırda tutulmalıdır.

Görüldüğü kadarı ile aşı çalışmaları ile toplumsal bağışıklık sağlanacak ve insanlık pandemiyi muhtemelen 2021 ilkbaharında geride bırakacak. O zamana kadar maske, kişisel hijyen ve güvenli mesafeye dikkat ederken, ekonomi ve sosyal hayata dair daha da dozajı artan kısıtlamaları yaşamamız beklenir. Nihayetinde ülkenin sağlık alt yapısı ve insan kaynaklarının imkanlarını zorlamayan vaka sayıları ile salgın mücadelesi en optimum eylem planı olacaktır. Ötesi, İtalya ve İspanya örneklerinde olduğu gibi acı ve trajik bir tablodur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test