Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güvenli 2023 İstanbul Projesi için ilk adımı attılar

11.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, daha güvenilir İstanbul için ilk adımı attı. Şimdi sıra yeni adımlarda…

İçinde bilim insanları, sivil toplum örgütü önderleri, gıda sektörünün önde gelen isimlerinin yer aldığı Güvenilir Ürün Platformu çok önemli projelere imza atıyor. Genel Sekreter Elif Attepe platform üyeleri ile birlikte güvenilir yaşama ilişkin çalışmaları son dönemde hızlandı. Güvenilir ürün ve hizmet konusunda eğitim çalışmaları ve bilgilendirme etkinlikleri ile farkındalık öne çıkarılmaya çalışıldı.

Ve çalışmalar İstanbul Ticaret Odası ile birlikte yapılan Güvenilir İstanbul 2023 ile taçlandı. Heyecan verici bulunan bu eğitim çalışmasının gerçekleştirilmesinde en büyük emek İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi (Sayman) Ahmet Özer’indi. Özer gıda sektörünün bütün bileşenlerini bu çalışmaya katmaya çalıştı.

600’a yakın başvuru oldu. Sonra sınav yapıldı ve 100’den fazla isim katılım sertifikası almaya hak kazandı. Eğitimde pandemi sürecinde yapılması gerekenler konusunda bilgilendirme yapıldı. Sertifikayı alanlar işyerinde, üretim noktalarında, lokantalarında güvenli adımlar atacaklar. Hem kendilerine hem de karşılarındakilere güven verecekler.

Tam zamanıydı böyle bir etkinliği yapmanın. Sertifika törenine Tarım İl Müdürü Ahmet Karaca, TSE Başkanı Adem Şahin katıldı. Güvenilirliğe ilişkin önemli mesajlar verdiler.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç sözlerine bir hatırlatma ile başladı:

- Pandemi başladığında iki hususun altını çizmiş ve özetle demiştik ki, “Coronavirüsü, dayanışma ile ve üretimden vazgeçmeyerek yeneceğiz. Coronavirüs korkusuna teslim olmayacağız. Türkiye’de ilk vakanın çıkmasının üzerinden yaklaşık 9 ay geçti. İstanbul iş dünyası olarak bunu, az önce ifade ettiğim dayanışmayla ve üretimden vazgeçmeyerek başardık.

Sonra kamu, reel sektör ve STK dayanışmasını öneminin altını çizdi ve devam etti:

- Güvenli 2023 İstanbul Projesi bunun somut örneği. Projemiz, paydaşlarımızla anlam kazanan bir eğitim projesi… Türk Standartları Enstitüsü Başkanımız Prof. Dr. Adem Şahin’e; pandemi döneminde sahada zorlu bir çalışma yürüten İstanbul Tarım İl Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca’ya, Güvenilir Ürün Platformu’na, gıda komitemize çok teşekkür ediyorum. Güvenli 2023 İstanbul Projesi eğitimlerimizi pandemi sebebiyle, video konferans yöntemiyle gerçekleştirdik. İlgi büyüktü.

Avdagiç, pandemi sürecinde eğitimleri çok önemsediklerini söyledi ve ekledi:

- Çünkü bizi, tam da bu dönemde, diğer ülkelerden öne çıkartacak, tedarik ve üretim üssüne dönüştürecek, küresel ticaretteki payımızı artıracak olan; standartlarımızı geliştirmemizdir. Bu yüzden bu tür eğitimleri önemsiyor ve yaygınlaştırarak sürdürüyoruz. Sizler de hem paydaşlarımız, hem de katılımcılar olarak projeye iştirak edip bu tür eğitimlere verdiğiniz değeri gösterdiniz. Katkınız ve desteğiniz için teşekkür ediyorum.

Sonra sıra İstanbul’a geldi. Tüm paydaşlar olarak İstanbul’a “Güvenli Şehir” vasfını kazandırma çalışması içinde olduklarını vurgulayan Avdagiç, “Umuyor ve diliyorum ki, özellikle sertifika almaya hak kazanan katılımcılarımızın katkısıyla İstanbul, pandemi döneminde sadece sağlık açısından değil, gıda ve diğer sektörler bakımından da “güvenli” bir şehir olacaktır” mesajını verdi.

 

 

Damat güvenli adımlar attı

Süleyman Orakçıoğlu marka olmanın bütün şartlarını yerine getirdi ve önce insan sağlığı felsefesi ile hareket etti.

Güvenilirlikle ilgili eğitim çalışmalarından birinde katılımcılardan biri Damat’ı örnek gösterdi ve “Sadece kendilerini değil tedarikçileri de güvenli yapmak için çalışıyorlar” dedi. Bunun üzerine Damat, Tween, D’S Damat gibi dünya markaların bünyesinde toplayan Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu’nu aradık. “Doğru” diye başladı Orakçıoğlu ve devam etti:

- Türkiye ve yurtdışındaki mağazalarımızla birlikte COVID-19’un yarattığı durumu, önemle ciddiye aldık. Bu hassas dönemde önceliğimiz, çalışanlarımızın ve müşterilerimizin güvenliği oldu ve olmaya devam etti.

Sonra da aldıkları önlemleri aktardı Orakçıoğlu. İşte bunlardan bir kaçı:

. Bu dönemde iade sistemini kolaylaştırdık, temassız hale getirdik.

. Tüm ekibimize gerekli oldukça uzman doktorlar tarafından covid testleri uyguladık.

. Hijyen, farkındalık ve yapılması gereken önlemler hakkında sürekli eğitimler yaptık.

. Çalışma ortamları düzenli dezenfekte edildi.

Ardından 3500’e yakın çalışanın nasıl koordine edildiğini anlattı Orakçıoğlu. Hemen sonra İnsan Kaynakları Direktörü Sinem Cesur aradı ve yapılan çalışmalara ilişkin bilgi ve belgeleri paylaştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test