Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizm Bakanı’nın bütçe konuşması üzerine...

11.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2021 yılı bütçesinin görüşmelerinde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy, 2020 yılında yapılan çalışmaları ve önümüzdeki yıl için öngörülen faaliyetleri anlattı.

Konuşması daha ziyade kültür kesimi ile bağlı kuruluşları kapsıyordu. Şahsen turizm ile ilgili bahiste yaptığı konuşmanın daha kapsamlı olmasını bekledim ve Türkiye’nin ekonomik sıkıntıları, Covid-19 salgınının etkileri ve bu sene alınan tedbirler gibi konulara hâkimiyetini anlamaya çalıştım. Sayın Bakan Ersoy, gerçekten de hem kültür ve hem de turizm bağlı kuruluşlarının faaliyetleri konusunda dersine çok iyi çalışmış.

Bir defa yazılı metinden okumasına rağmen hiçbir aksama yapmadan, doğru vurgulamalarla, konuların derinliği ve özü hakkında dinleyenleri hem etkiledi, hem de ara açıklamalarla boşluk bırakmadan, vücut dilini de gayet iyi kullanarak kendisini dinletti. Sesinin tonu ve metne hâkimiyeti oldukça iyi idi.

Çünkü bakanlıktaki 30 senelik hizmet dönemimde 24 bakanla çalışmış bir bürokrat olarak izlediğim sunumdan memnun oldum.

Gelelim konulardaki güzel noktalara. Bir defa bu sene yaşanan Covid-19 salgınının yarattığı tahribat, sadece Türkiye’yi değil, bütün dünyayı etkiledi. Salgın öncesinde 2020 sezonu için talep gayet iyi görünürken Mart ayında Türkiye’ye ulaşan virüs, işi altüst etti.

Sonuç olarak alınan tedbirler çerçevesinde Haziran 15’ten itibaren tesisler yavaş yavaş açıldı, ancak kısa hesapla 15 milyon turist gelebildi ve bunlardan 7-8 milyar dolarlık gelir elde edildi. Zaten bundan öte yapılabilecek fazla bir şey de yoktu.

Düşünülen “sertifikasyon” sistemi ve alınan acil ve koruyucu önlemlere tesislerin uyumu başarılı oldu, güven verdi.

Bunun yanında vergilerde kolaylıklar, tenzilatlar ve diğer destekler de konaklama tesislerine biraz olsun nefes aldırdı.

Ancak açılan tesisler, elbette geçtiğimiz sezonlara kıyasla büyük ve etkin gelirler elde edemediler. Yine de az da olsa kazanç sağlandı, sektör çalışanlarına moral oldu.

Öyle ya da böyle, elden gelen yapıldı.

Peki, 2021’de bizi ne bekliyor?

 

Ben kişisel olarak Türkiye’nin krizini turizm sektörü açısından yaşadım, ancak böylesine ilk kez şahit oldum. Şu anda 2021’de sektörü nelerin beklediğini net olarak tahmin etmekte zorlandığımı ifade etmeliyim.

Her şeyden önce yaşanan bu süreç, turizm sektörü için zorlu bir sınav oldu. Büyük yanlışlar ve hatalar yapılmadı. Özellikle açık olan tesisler, gereken tedbirleri başarıyla uyguladı. Servis kalitesinden şikâyet olmadı. Fiyat / servis / kalite dengesi gayet güzel kuruldu.

Gelecek sezon açısından önemli bir etken de şu olacaktır ki ülkemiz, gizli bir ambargo ile çevrilmiş durumdadır. Türkiye, siyasi tuzaklarla çevre ülkelerle Amerika ve AB’nin hedefi olmuştur. Sebep ise Doğu Akdeniz’deki doğalgaz ve petrol sahalarının Türkiye tarafından araştırılmasıdır. Suriye, Irak, Ermenistan ve Rusya ile siyasi ilişkiler ise inişli çıkışlı bir seyir izlemektedir.

Ama elbette bütün bunların ötesinde, 2021 sezonunun gidişatını belirleyecek en önemli faktör, hiç kuşkusuz Covid-19 salgınının nasıl bir yol izleyeceği ve piyasaya sürülen ve sürülmeye hazırlanan aşıların etkisinin ne olacağıdır. Tecrübeli bir turizm adamı olarak Sayın Bakanın gerekli tedbirleri almayı sürdürmekte gecikmeyeceğini ümit ediyorum.

Ancak Amerika ve AB ile ilişkilerin durumu ne olur, bunu şimdiden elbette bilemeyiz. Umarım bir orta yol bulunur ve bulunmalıdır.

Türkiye konuları iyi bilmekte ve çok güzel direnmektedir. Türkiye açısından turizmde 2020 ve 2021 sezonları arasında çok büyük bir farklılık olacağı kanısında değilim. Umarım sözünü ettiğim sorun yumakları çözümlenir ve iş biraz aydınlanır.

Aşının koruyucu etkisinin küresel çapta görülmesi ise bir iki seneye yayılacak gibi görünmektedir. Ekonomik durum ve siyasi ilişkiler ise hem Türkiye ve hem de dünyanın geri kalanı için dar bir çember oluşturmaktadır.

Amerika’da Biden döneminin ne getireceği, tahminlerden öteye gitmiyor. Bu konuda ne çok iyimserim, ne de çok kötümser.

Sektörün turizm ve kültür kesimlerinin ahenk içinde yürümesi açısından, gerekli tedbirlerin alınıp bunların takip edilmesi, ihtiyaç duyulan tecrübenin bu yıl itibariyle kazanıldığını düşünüyorum.

2021 bulutlu bir görüntü çiziyor. Ancak Türkiye her buhranı bir şekilde aşmış bir ülkedir. Yine gerekli önlemler alınacaktır. Tarih, analiz, dikkat, takip, bilgi ve tecrübenin ön plana alınması gereken bir 2021 yaşayacağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test