Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaptırımlar bizi bozmaz

11.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AB ve ABD Türkiye’ye yaptırım kararları çıkartmak için çırpınıyor. Biri Catsa (ABD’nin hasımlarıyla yaptırım yoluyla mücadele etme yasası) adı altında çıkarına uygun hareket etmeyen ülkelere uyguladığı tarifeyi Türkiye’ye de çekmeye çalışıyor.

Diğeri kendi yasa ve yönetmeliklerine aykırı olarak sınır anlaşmazlığı olan, Güney Kıbrıs muz cumhuriyetini AB’ye üye yaptı. Şimdide onun yönlendirmesiyle kendini Türkiye’nin karşısında konumlandırıyor.

Akıl tutulmalarının, düşmanlıkların, saflaşma ve kamplaşmaların yoğun olduğu bir dönem yaşıyoruz. İnsanın aklı bazen isyan ediyor 2. Dünya Savaşından sonra ortaya çıkan ortamda, düşmanlıkların sona erdirilmesi, birlik ve beraberlik adına atılan adımlar ve insan hak ve hürriyetleri, demokrasi gibi kavramların içini dolduran ülkeler, şimdi bu sürecin tersine dönmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.

Dünyanın değiştiğini güç odaklarının, ekonomik ve teknolojik gelişmelerle farklı noktalara kaydığının farkında değiller. Ya da farkındalar ama anlamaları için 45 milyon insanın daha ölmesi gerekiyor.

Türkiye’ye reva görülen muamele dünyada pek çok ülkeyi senelerdir tehdit eder durumda. Bu tehditlere tahammül edemeyen, canına tak eden ülkeler yeni adımlar atıyor.

RCEP (Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık) çerçevesinde dünya GSYİH’nın yüzde 30 unu oluşturan 15 ülke ekonomik zorlukların aşılması, ticaretin gelişmesi ve zorla zorba dayatmaların önüne geçmek için bir adım attılar. Dünyanın en büyük ekonomik ticaret cephesini oluşturdular.

Ekonomik ortaklıklar, girift çıkar ilişkileri zamanla siyasi bağların güçlenmesine çıkarlarına dokunan güç odaklarına karşı bir araya gelmelerini kolaylaştıracaktır.

Bizdeki meşhur atasözünü batının bilmediğine eminim ‘kötü komşu insanı mal sahibi yapar.’  Keza bizim de son on senedir yaşadığımız budur.

Ambargolar kötüdür, azıda kötüdür çoğu da kötüdür. En ufak alamadığınız bir mercek ya da bir motor ya da başka kritik bir ürün sizi, elsiz ayaksız, gözsüz kulaksız bırakabilir.

Devlet bankasına uygulayacakları yaptırım, bankanın uluslararası finans oyunundan düşmesine sebep olacak, İran bankaları ayarına indirgeyecektir.

Piyasalarda Türkiye’ye ciddi bir yaptırım uygulanamayacağı kanaati hakim. Bende katılıyorum ancak Yazımızın başında bahsettiğimiz akıl tutulması bazı alanlarda değil her alanda işlemektedir.

Türkiye’yi dışlayabilecek bir AB’nin Ortadoğu’da orta Asya’da her zaman topal ördek olacağı açıktır. Ancak sadece onların kaybedecekleri üzerinden değerlendirme yapmak çok yanlıştır. Kırılgan ve dövize ihtiyaç duyan ekonomimiz sert yaptırım ve müdahalelerin rüzgârına bu dönemde dayanamaz. Ekonomi yönetimi de bunun farkında olacak ki sert faiz artırımı ve reform söylemleriyle gelen fırtınaya karşı tahkimat yapıyor.

Tohum sağlam, cinsi güzel, ancak fidan zayıf.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test