Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pandemi aşılarının bilinmesi gereken yan etkileri ve bilmeniz gerekenler…

11.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere’de alerjik bünyeye sahip sağlık çalışanları Pfizer/ BionNTech aşısına reaksiyon gösterince “aşının alerjik reaksiyona sebebiyet verebileceği ve alerjik bünyedeki insanların temkinli olmaları gerektiği” açıklandı.

CNN International’ın haberine göre iki sağlık çalışanının geçtiğimiz günlerde aşı olduktan sonra semptom göstermesinin ardından, İngiltere sağlık yetkilileri Çarşamba günü, "önemli alerjik reaksiyon geçmişi" olan kişilere Pfizer/ BioNTech (bnt162b2) koronavirüs aşısının verilmemesi gerektiğini duyurdu. Ayrıca aşıların "yalnızca resüsitasyon (solunumu veya kan dolaşımı durmuş bir kişiye dışarıdan yapılan destekleyici müdahale) önlemlerinin mevcut olduğu tesislerde yapılması gerektiği" belirtildi. Aşı, üç hafta arayla iki doz yaptırılmalı.

 

İngiltere, milyonlarca doz sipariş etmekte gecikmedi

Bnt162b2 aşısının yapılan araştırmalar sonucu yaş ve etnik fark gözetmeksizin %95’lik bir etkiye sahip olduğu gösterildi. İngiltere, hiç vakit kaybetmeden 40 milyon doz bnt162b2 sipariş ederek, bu ürünü Belçika'nın Puurs kentindeki tesisten ithal etmeye başlamak için gerekli prosedürleri devreye soktu. Plan, insanları 7 Aralık'ta aşılamaya başlamak. İngiltere'nin sağlık bakanı Matt Hancock, aşının "milyonlarca doz”unun yıl sonuna kadar ülkede temin edilmiş olmasını beklediklerini açıkladı. İngiltere böylece aşıya ilk onay veren ülke oldu.

 

Pfizer / BioNTech verilerine siber saldırı

Pfizer / BioNTech aşı verilerinin “(siber) saldırıya" uğradığı açıklandı. Avrupa İlaç Ajansına (EMA) siber saldırı ile Covid-19 aşısı sunum verilerine yasa dışı olarak erişim sağladığını ve yaşanan olayın aşının onay sürecini etkilemeyeceği yönünde şirketlere güvence verildiğini belirtti.

Hangi belgelere erişildiği veya başka ilaç üreticilerinin etkilenip etkilenmediği henüz belirlenemedi. EMA, Moderna ve AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından yapılanlar da dahil olmak üzere aşı adayları hakkında aylardır sıralı incelemeler yapıyor.

 

Pfizer / BioNTech aşısının etkisinin ne kadar sürdüğü henüz bilinmiyor

Pfizer / BioNTech aşısının ne kadar uzun süre etkili olduğu henüz bilinmiyor.  Pfizer, Kasım ayının başlarında, şirketlerin Faz 3 klinik denemelerinin ilk ara analizini yayınladıklarında, "katılımcıların, üç hafta arayla yapılacak ikinci dozdan sonra iki yıl daha uzun vadeli koruma ve güvenlik için izlenmeye devam edileceklerini" açıklamıştı.

Klinik denemeler yalnızca bu yıl yapıldığından, Covid-19 enfeksiyonuna karşı sunduğu korumanın süresini bilmek için henüz çok erken. Grip aşısı gibi koronavirüs aşısı da yıllık bir aşı haline gelebilir veya insanların gelecekte “güçlendiricilere” ihtiyacı olabilir.

 

Pfizer / BioNTech aşısı muhafazası ve uygulanması

Ortalama aşıdan çok daha düşük olan maksimum etkinliğe ulaşması için aşının -70 ° C'de tutulması gerekiyor. Fakat, İnsan Tıbbı Komisyonu başkanı Profesör Munir Pirmohamed Çarşamba günü Downing Street brifingine yaptığı açıklamaya göre, ilaç iki ila sekiz derecede "kısa bir süre için stabil" olarak kalabiliyor.

Geliştirilen - ancak henüz onaylanmayan - diğer Covid-19 aşıları, oda sıcaklığında veya normal bir buzdolabında saklanarak toplu halde teslim edilebiliyor ve bu aşıların taşınma ve saklanmasını “kolaylaştırıyor”.

Grip, rotavirüs, Hepatit A ve B, çocuk felci ve MMR aşıları da dahil olmak üzere pek çok ilaç ve aşı soğuk muhafaza ediliyor. Pfizer, aşının taşınması için GPS izleyiciye sahip ve ısınmaya karşı kuru buzla doldurulabilen, normal bir valizle aynı boyutta özel bir taşıma kutusu tasarladı. Kutular, güvenli sıcaklıkta 10 güne kadar 5.000 doza kadar taşınabiliyor ve tekrar kullanılabiliyorlar.

İlaç üreticileri, aşıların tesise ulaştığında, ev aletlerine benzer şekilde uzman bir dondurucuda veya buzdolabında saklanması gerektiğini vurguluyor. Aşının -70 ° C'de saklanması bakım evleri, pratisyen hekimler, eczacılar ve ilacı ölçekte saklayacak dondurucu kapasiteye sahip olmayan hastaneler için sorun teşkil etmektedir.

Sonuç…

Gerek Bnt162b2 gerek diğer aşılar için olsun, Covid-19 tedavi süreci ve aşılarıyla ilgili hemen hemen her saat yeni gelişmeler yaşanıyor ondan kesin bir yargıya varmak çok zor. Uzmanlar ve araştırmacıların çoğunluğunun uzlaştığı nokta her halükarda aşı yaptırılması gerektiği yönünde.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test