Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AB, Yunanistan'ın işgal ettiği adaları görmüyor

11.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetlerini gerekçe göstererek Avrupa Birliği’ni (AB) etkilemeye çalışan Fransa, Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın talepleri şimdilik karşılık bulmadı. AB Liderler Zirvesi’nden Türkiye’ye ilave yaptırım uygulanması kararı çıkmadı.

Basına yansıdığı kadarıyla sonuç bildirgesine bakıldığında 2019’da alınan yaptırım kararları geçerliliğini korumakta, Türkiye’nin sismik araştırma faaliyetlerine katılan kişi ya da kuruluşlara uygulanan seyahat kısıtlaması ve varlıklarının dondurulması yaptırımları devam etmektedir. Yunanistan, Fransa ve Kıbrıs Rum Yönetiminin bunlara ilave olarak istedikleri Türkiye’ye silah ambargosu, AB fonlarından yararlandırılmaması ve ekonomik yaptırım uygulanması konuları kabul görmemiştir.

Türkiye’nin zirve öncesinde sismik araştırma faaliyetlerine ara vermesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son zamanda AB’ye karşı yumuşayan söylemlerinin bir iyi niyet göstergesi olarak algılandığı ve zirvede buna işaret edildiği dikkat çekmektedir. Buna rağmen 2021 Mart ayına kadar izlemeler devam edecek, marttaki zirvede konu yeniden ele alınacaktır. Bu arada ABD’nin yeni yönetimini de konuya müdahil etmek için görüş birliğine varıldığı anlaşılmaktadır. ABD Senatosunun Rusya’dan alınan S-400 füzeleri bahanesiyle Türkiye’ye yaptırım konusunda ne kadar istekli olduğu ve ABD’de seçimi kazanan Biden’ın Türkiye’ye bakış açısı dikkate alındığında Mart ayına kadar AB’nin ve ABD’nin Türkiye’den ne gibi tavizler koparmaya çalışacağı, bu tavizlerin Doğu Akdeniz dışında başka konu ve alanları kapsayıp kapsamayacağı ilerleyen zamanda açığa çıkacaktır. Sonuç bildirgesinde, Türkiye’ye “göçmen akınını sorumlu bir şekilde yönetmesi ve insan kaçakçılığı şebekeleriyle mücadele etme çabalarını artırması” çağrısı yapılması, “Kıbrıs konusunda AB liderlerinin adanın yeniden birleşmesi için Birleşmiş Milletler çatısı altındaki görüşmelerin hızlı bir şekilde yeniden başlanmasına destek verdiğinin” ifade edilmesi zamanla karşımıza çıkarılacak bazı konuları işaret etmektedir. Hatta gelecekte Rusya ve İran’la ilişkilerimiz, Azerbaycan’la yakınlığımız, Ermenistan’a karşı tutumumuz bile masaya yatırılabilir.

AB Liderler Zirvesinde sadece Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetleri, Yunanistan, Kıbrıs Rum Yönetimi ve onların arkasında duran Fransa’nın talepleri görüşülmüştür. Oysa bizim tarafımızdan bakıldığında bir de Yunanistan’ın antlaşmalar hilafına Ege’de işgal ettiği, asker ve silah konuşlandırarak Türkiye’ye tehdit oluşturduğu, Ege Denizi’nin bütünüyle Yunanistan’ın kontrolüne geçmesiyle sonuçlanabilecek ada, adacık ve kayalıklar konusu vardır. Nedense bu konu AB nezdinde hiç gündeme gelmemektedir, getirilmemektedir. Başta MSB eski Genel Sekreteri Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım olmak üzere duyarlı insanlarımızın bütün uyarılarına, bütün çabalarına rağmen; ülkemizde ne iktidar ne muhalefet ne de TV’lerde, gazetelerde dünyaya meydan okuyan, bırakılsa tek başına Yunanistan’ı da Fransa’yı da dize getirecek gibi atıp tutan kahramanlar(!) bu konuya hiç dokunmamaktadırlar. Mavi Vatan kavramı sadece Akdeniz’deki hak ve menfaat alanlarımızla sınırlıymış gibi bir algı oluşturulmakta, Mavi Vatan’ın Ege’de neleri kapsadığını gündeme bile getirilmemektedir. Ümit Yalım’ın ortaya koyduğu belgelere bakıldığında Ege’de hem Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin nasıl gasp edildiği hem de uluslararası hukukun nasıl çiğnendiği bütün açıklığıyla ortadadır. AB Liderler Zirvesi öncesinde tam da yeri gelmişken bu konunun neden gündeme getirilmediğini ve akıllara takılanların neden aydınlatılmadığını anlamak mümkün değildir.

Benim kanaatim; Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetleri de Rusya’dan alınan topu topu üç bataryadan ibaret S-400 füzesi de ilişkilerin bu kadar gerilmesine, Türk halkının bu derece mağdur edilmesine etki edecek faktörler değildir. Bu konular; çok daha derinde, çok daha kapsamlı plan ve projeleri maskelemek için kullanılan gerekçeler gibi görünmektedir. AB ve ABD Türkiye’yi köşeye sıkıştırmıştır. Kapalı kapılar ardında nelerin döndüğünü bilmemiz mümkün değildir. Irak, Suriye ve Kafkasya’daki gelişmelere, Ermenistan, Yunanistan ve PKK’nın bazı AB ülkeleri ve ABD’den gördüğü itibar ve desteğe bakıldığında, bu sürecin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, Ege’de çok ciddi ve telafisi mümkün olmayacak kayıplarımızla sonlanmaması en büyük dileğimizdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test