Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP ülke sorunlarını dile getiriyor

11.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP’nin anamuhalefet partisi olarak son dönemde gündeme getirdiği konular halktan takdir görüyor. Çünkü halk ülkenin bugünkü durumundan, bugünkü yönetimden memnun değil. Halk yeni arayışlar içinde. Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meclis’te bütçe görüşmeleri üzerine yaptığı konuşmada ülke sorunlarını dile getirdiği için halkta karşılık buldu.

Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinde geçmişe yönelik hareketlilik yaşanıyor. Neden şimdi diye sorulacak olursa, geçmişe yönelik taramaların ancak sonuçlandığını düşünüyorum. Belediye bünyesindeki teftiş kurulları çalışmalarını ancak tamamlamış olmalı. Her iki belediye başkanının konuya dikkatle yaklaşmaları doğrudur. Bu noktada ince eleyip sık dokunmaz, kamu adına soruşturma yapan bazı müfettişlerin yaptığı gibi suçlamalar gelişigüzel sıralanırsa, sonuçta gerçeklerin ortaya çıkması engellenir.
Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu raporunda, geçmişte bazı işlerin sözleşmeye ve teknik şartnameye uygun yerine getirilmediği, hak edişlerin usule uygun yapılmadığı ve yapılan 15 milyon 458 bin+KDV tutarındaki ödemenin kamu zararı yarattığı belirtiliyor. Şimdi top İstanbul Valiliğinde. Valilik makamı soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek.

Ankara’da durum daha vahim; vahim olduğu kadar ilginç de. Çünkü Melih Gökçek zamanında yapılanların soruşturulmasını ilk önce onun yerine geçen AKP’li Mustafa Tuna başlatmış. Üreticideki fiyatı 1.5 lira olan karaçamları 15 liraya satın alan Gökçek hakkındaki incelemeyi sonuçlandıran Mansur Yavaş, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Çok şaibeli bir Gökçek yatırımı olan ‘Ankapark’ın zararının 100 milyon lira üzerinde olduğunu belirtiyor Başkan Yavaş. Geçmişte yaptıkları teşhir olan Gökçek bu nedenle terbiye sınırlarını aşan tehditler savuruyor.

ABB Başkanı Mansur Yavaş buna karşın şunları söylüyor: “Şimdiye kadar incelediğimiz birçok dosyayı götürüp savcılığa verdik… Namuslu, haysiyetli, şerefli insanlar bunları götürür savcılığa verir. Böyle yapmayıp dedikodu yapıyorsa ya rüşvet bekliyordur ya da kendisi içindedir. Şu anda bizim elimizdeki 3 katrilyonluk yolsuzluk dosyasını savcılığa verdik. Ben AK Parti’den savcılığa sunduğumuz yolsuzluk dosyalarına müdahil olmak için başvurmalarını bekliyorum.”

İki Büyükşehir Belediye Başkanının yaptığını bir “karşı saldırı” yani “hücum” olarak görmüyorum. Bu çıkışları, geçmişte yapılan hatalardan arınmak, kendilerini bu uygulamalardan uzak tutmak olarak nitelendiriyorum. Zaman geçer, geçmiş hatalar ortaya serilmezse hatalar üstlerinde kalır. Bu incelemeler, “devr-i sabık” yaratmak olarak da görülmemeli. Yalnız başta da belirttiğim gibi bu incelemeyi sakin kafayla, soğukkanlılıkla yapmak gerekli. Yoksa kamuoyu desteği istenilen yönde gelişmez.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test