Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Muhalefete yüklenmenin dayanılmaz çekiciliği ve hafifliği!

18.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çek yazar Milan Kundera’nın ünlü eseri ‘Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği’ romanını okumuş muydunuz? Ya da bu eserden sinemaya aktarılan filmi izlemiş miydiniz? Doğrusu biz, romandan çok filminden etkilenmiş ve o dönemde henüz yeni, genç bir oyuncu olan Juliette Binoche’u, bu filmdeki rolüyle tanımış ve sevmiştik…

Böylesi bir girizgâhla yazımıza başlayıp, sizleri edebiyatın ve sinemanın geçmiş yıllarına götürmemizdeki amacı herhalde fark etmişsinizdir. Bu haftaki yazımızın başlığını, bu ünlü romandan ve filmden esinlenerek belirledik.

Muhalefete yüklenmek kolaydır

Bugünlerde iktidar bütün gücüyle muhalefete ve özellikle de CHP’ye yükleniyor. Bunun öncelikli nedeni, ekonomideki ve salgın yönetimindeki başarısızlıkların üzerinin örtülmek istenmesi. Aynı zamanda, kutuplaştırma tırmandırılarak seçmen kitlesi kilitlenmeye çalışılıyor.

İktidarı sürdürmek adına yapılanları izliyor ve anlıyoruz. Ama asıl, iktidarın bu oyunlarına alet olanları, doğrusu anlamakta zorlanıyoruz. Hele böylesi kritik bir dönemde, muhalif olduğunu söyleyip de iktidardan çok muhalefete yüklenenleri, daha doğrusu muhalefete muhalefet edenleri hiç anlayamıyoruz!..

Muhalefet üzerine hesaplar, planlar, oyunlar

İktidar, muhalefeti dağıtmayı hedefliyor. Millet İttifakı dışında olmakla birlikte, tavrı hem iktidar ve hem de muhalefet bloku için önem taşıyan HDP üzerinden muhalefete yükleniyor. İktidar blokunun küçük ortağı bu konuda başrolü üstleniyor. Muhalefet partileri içinden, yeni ayrılıklar çıkarmaya ve yeni partileşmeler yaratmaya uğraşıyorlar.

Ancak çok bilinen ve halk arasında yinelenen bir özdeyiştir: ‘Ava giden avlanır’. Tıpkı bu özdeyişte olduğu gibi HDP üzerinden yapılan hesaplar, kurulmaya çalışılan oyunlar ters tepiyor. İktidar blokundaki bu sıkıntılar, farklılıklar, önümüzdeki süreçte yeni gelişmelere yol açabilir.

‘Çakma parlamenter sistem’ hazırlığı mı var?

2 Ekim tarihli ‘Siyasette ilginç gelişmeler!..’ başlıklı köşe yazımızda; şu konuların altını çizmiştik: “Muhalefet partilerinin içini karıştırmaktan, muhalefette yeni ayrışmalar yaratmaya; seçim yasasıyla oynayıp, kendi siyasal çıkarlarına uygun ‘oldubittiler’ oluşturmaya kadar uzanan bir dizi yeni siyasal girişim gündeme gelebilir. Hatta iktidarı kaybetmemek adına, mevcut sistemde birkaç küçük değişiklik gündeme getirilerek, ön alınıp; sanki parlamenter sisteme dönülüyormuş gibi algı oyunlarıyla, muhalefetin kafası ve safları karıştırılabilir.” Bunları neredeyse üç önce yazmışız. Öyle görüyor ki, gelişmeler öngörülerimizi doğruluyor.

Bugünkü yönetim sistemi ülkeye dayatılırken, seçim sistemi de 50+1’e bağlandı. İttifakları zorunlu hale getiren bu sistem, pratikte daha çok küçük ortağın işine geldi. İktidar partisi bugünlerde durumu görmeye ve anlamaya başladı. Üstelik artık yalnızca MHP’nin desteği de seçimi kazanmaya yetmiyor. İşte bunun için iktidar çevrelerinde arayışlar başladı. Ya seçim sistemi üzerinde oynayıp yeni düzenlemeler yapacaklar, ya da ‘çakma parlamenter sistem’ algısı yaratarak muhalefete çengel atacaklar.

Muhalefet, yol haritasını açıklamalıdır

İktidarın olası bütün bu oyunlarına ve hamlelerine karşı muhalefet hazırlıklı olmalıdır. Aslında bu oyunlara ve hamlelere boşluk bırakmamanın yolu, öncelikle muhalefetin kendi hareket planını belirlemesinden ve açıklamasından geçmektedir. Bu yalnızca iktidarın hamlelerine karşı ön almak için değil; aynı zamanda ve daha da önemlisi, seçmenin güveninin kazanılması için önceliklidir, gereklidir, zorunludur.

İşte tüm bu nedenlerle, muhalefet, ‘iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem’ söyleminin altını doldurmalıdır. Bu işin yol haritası bir an önce belirlenmeli ve halka açıklanmalıdır.

Umudu büyütmek, güveni yükseltmek

Son dönemde yapılan kamuoyu araştırmalarında, önemli oranda seçmenin iktidardan uzaklaştığı, ancak muhalefete de gitmeyip kararsız kaldığı anlaşılmaktadır. Bu durumun temel nedeni, seçmenin muhalefete tam anlamıyla güven duyamamasıdır. Dolayısıyla, muhalefet bir an önce bu eksikliği görmeli ve gidermelidir. Bunun yolu da muhalefet partilerinin umudu büyütmesinden ve güveni artırmasından geçmektedir.

Son olarak KONDA tarafından yapılan araştırmada, kararsız seçmenin üçte ikisinin yüzünün muhalefete dönük olduğu belirlendi. Muhalefet bu olanağı güçlü ve etkili bir çalışmayla değerlendirmelidir. Kararsız seçmenin muhalefete yönelmesi sürecini hızlandırmalıdır. Bunun için, ülkeyi bugünkü iktidardan çok daha iyi yönetebileceğinin ve yaşanan sorunların üstesinden gelebileceğinin güvenini halka vermelidir. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test