Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kim daha fazla vatansever?..

18.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Nerelerden, ne günlere geldik. Dünya ve elbette yeryüzünde bir ülke olan Türkiye de, Pandemi’den, ekonomik krize, “siyasal / ideolojik / sosyolojik ve etnik ayrışmaların büyük sorunlarıyla yüklü dış ve iç gelişmelerin yarattığı gerilimden, doğal felaketlerin acımasızlığına kadar insanları, aileleri, toplumları sarsan bir süreci yaşıyor.

Yaşıyor da, siyasetçilerinden, gazetecilerine, düşünürlerinden, toplum önderlerine, “dünya / ülke / insanlık adına” hiç olmazsa “asgari müştereklerde beraber olabilme yetisini” neden, evet “neden” hemen hemen kaybetmiş gibi?..

Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Amerika’ya, Avustralya’ya bakın, AB’ye bakın, ABD’ye bakın… Ve de Türkiye’ye… Ne hâlde dünya ve “Ne haldeyiz” biz?..

Böyle bir tablo yaşanırken, siyasetçilerimizin, gazetecilerimizin “karşılıklı hakaret savaşları” acımasız günleri, haftaları, aylarıyla gitmekte olan bütün bir 2020 yılını doldurdu.

Bu süreci yaşayan insanlara, hiç olmazsa “yeni gelecek olan yılın ‘iyi olacağı’ umudunu bile çok görmek” bilmem ki, nasıl bir anlayıştır?..

“Söz savaşını” hatta “vatanseverlik / hainlik” mertebesine götürmek ve damgalamak, ülke insanını “dönüşü zor” bir “ayrımcılık cenderesine almak” değilse, nedir?..

“Vatanseverlik” nedir ve “kimlerin tekelindedir”; bu sorunun cevabını vermek için uzun uzun yazmam gerek.

Ama, “arşivime koyduğum” bir “anı alıntısı” var ki; “kimden, ne zaman geldi” bilmiyorum, “o anı” herkese ama herkese “vatanseverlik dersi verecek” niteliktedir.

Arşivimde duran alıntıyı “noktasına, virgülüne dokunmadan” sadece “Behçet Kemal Çağlar’dan ‘vatanseverlik dersi’ başlığını koyarak” yazıma alıyorum:

… İsmet İnönü, muhalefet liderliği döneminde 1 Mayıs 1959 günü Uşak’ta atılan bir taşla başından yaralanmış, bu çirkin olay üzerine şair Behçet Kemal Çağlar, taş atanı ağır şekilde kınayan “Kafana Çal Taşını!” adlı bir şiir yazmıştı. Dönemin iktidarı ise bu şiir nedeniyle Behçet Kemal Çağlar’ın İstanbul Radyosu’ndaki görevine son vermişti. İsmet İnönü, bu olay üzerine Behçet Kemal Çağlar’a, 13 Mayıs’ta şu mektubu gönderdi:

“Sevgili Behçet Kemal Çağlar,

Benim yüzümden sizi radyodaki hizmet imkânınızdan mahrum etmişler. Çok üzüldüm. En ayıp tecavüzlerin açıkça himaye edildiğine sadece bu olay başlı başına bir delildir. Siz hususi geçiminizle de sarsılmış oluyorsunuz. Size bütün ömrümde hiçbir faydam olmadı. Sebep olduğum üzüntülerden dolayı bir daha mahcup oluyorum. Gözlerinizden sevgilerle öperim aziz kardeşim.”

Behçet Kemal Çağlar ise İnönü’ye şu cevabı verdi:

“Paşam,

Hayatımın en manalı mektuplarından birini sizden aldım. Atatürk’le birlikte kurtardığınız yurdun vatandaşı, tek başınıza İkinci Cihan Harbi’nden burnu kanamadan çıkardığınız neslin mensubu değil miyim; daha bana ne iyilik yapabilirdiniz? Yalnız, beni daha çok sevip tanıdığınızı sanırdım. Siz bir davaya başınızı korken ben maaşı koymuşum, çok mu? Vatanperverlik sizin inhisarınızda mıdır (tekelinizde midir) a Paşam? Ellerinizden öperim.”

Evet, benim de sözüm odur ki; “Vatanseverlik kimsenin inhisarında değildir” ve bunu ölçecek ne bir makam, ne de bir terazi vardır!..

 

 

Erdem ve Politika

 

Karnı tok, sırtı pek ve dünyanın her yerinde saygıyla selamlanacak özgür vatandaşı var etmek ve güvenini sağlamak politikacının öncelikli görevidir!..

Ali Naili Erdem

 

 

ŞAİR EŞREF ŞÂYET YAŞASAYDI... NE YAZARDI?..

 

Matbuatın Haline dair…

 

Bir satılık ilânına, takılıverdi gözüm:

“Timarlı parselde bir ev…” ; üstelik de “bahçeli…”

 

 Yanlış yazılmış tabiî, “imarlı”dır doğrusu;

“Mürettip hatası” olmuş, usta eli değmeli.

 

Düzeltilemedi lâkin, hâcet kalmadı herhalde,

Kırk akıllı fark etmeden, işi bitirdi bir deli.

 

Sayfaya bir açıklama, yollasa da sahibi,

Sonuç ibret vesikası, budur matbuatın hali:

 

Bir evlere şenlik izâh; ki üstüne tüy dikmişler,

Teskin etmiyor ve hattâ, kızıştırıyor müşteri

 

Karışınca birbirine, birkaç küçük ilân metni

“Akım” derken yoldan çıkmış; ne başı ne sonu belli:

 

“…Ev ‘timarlı sipahi’den, intikal ettiydi bize

Masaj hizmetimiz vardır;  hem sıhhatli, hem işveli.

 

Yeni değişti dört lastik,  vizeden de geçti gelin

Doğan görünümlü Şahin,  LePeGe ruhsata işli

 

 Hüviyetimi kaybettim,  yenisini versin devlet

Ecdâd yadigârıyım ben, beybabam da Lefkoşeli

 

Antika bir cep saati,  yanında plastik huni

Bîmarhâne’den kiralık, uygun fiyata bahçeli…

Nihat Demirkol

 

İnternet’ten “esen” rüzgarlar!..

Sözün Özü

Yeter artık bu tahterevalli; “Ne ABD, ne Rusya… Birinde var CİA, ötekinde kapuska!..”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 27 Şubat 2021 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in iç ve dış politikayı doğrudan etkileyen gelişmelere ilişkin sorularını cevapladı. Kışlalı, Gara operasyonu, Merkez Bankası’nın ...

Yazarlar
Website Security Test