Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İşsiz, dar gelirli ve emekli çok zorda

25.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de kişi başına milli gelir rakamları son 6 yıldır düşüşte. 2013 yılında zirve yapan kişi başına milli gelir IMF verilerine göre 12 bin 489 dolar iken yüzde 38 oranında düşüş göstererek, 2020 yılında 7 bin 715 dolar olacağı hesaplanıyor. Böylece 4 775 dolarlık bir düşüş yaşanması söz konusu. Bir yandan kişi başına milli gelirdeki bu güçlü düşüş, diğer yandan TÜİK’in resmi verişlerine göre yüzde 25 oranını gördükten sonra, bu yılın kasım ayı yıllık enflasyonun yüzde 14,11 gibi hala yüksek düzeyde olması, vatandaşın satın alma gücünü iki yönlü olarak eritiyor. Üstelik Sendikaların hesaplarına göre gıda ürünlerindeki son bir yılın enflasyonu yüzde 30 dolayında seyrediyor. Ayrıca son kasım ayı üretici fiyat artışı zaten yüzde 23.11. Bu oran önümüzdeki aylarda tüketici fiyatlarına yansıyacaktır. Bir başka enflasyon oranı olan Yurtdışı üretici fiyat endeksi de yine resmi rakamlara göre yüzde 38 dolayındadır. Bunlarda ithal edilen tüketim ve aramalı fiyatları üzerinden tüketiciye yansıyacaktır. Döviz kurunda daha da artış olur ise bu oranın daha da artması söz konusu olabilecektir. Bütün bunlara işsizlik rakamlarının artışını eklediğimizde durumun vahameti ortaya çıkmaktadır. İşsizlikte resmi rakamların artmıyor gözükmesi, umudunu kestiği için iş aramaktan vazgeçen umutsuzlardan kaynaklanıyor. Yüzde 30 dayanmış bir genç işsizliği ve pandemi nedeniyle işten çıkarma ve kısmi çalışma durumun daha da kötüleşmesine yol açmaktadır.

Ekonomide enflasyon, milli gelir ve işsizlik rakamlarındaki bu olumsuz gelişmelere paralel olarak, TÜİK’in, baskılanmış verilerinden hareketle önerdiği asgari ücret artış oranı yüzde 20 dolayındadır. Eğer Kurul bu verileri baz alırsa, 2 324 TL olan asgari ücret, 2 792 TL olacaktır. Yukarda açıklamaya çalıştığım fakirleşme ve yoksullaşma karşısında gerçekten yetersiz kalacağı açıktır. Bu nedenle yukarıdaki veriler ışığında, asgari ücrette en azından yüzde 30’luk bir artış ile 3 bin sınırının aşılması zorunluluk arz etmektedir. Çoğu ailede ancak bir kişinin bile zor iş bulduğu bugünün ortamında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak 3 bin 145 Tl olarak hesaplanmaktadır. Diğer yandan emekli maaşlarındaki Ocak ayı artışlar ise SSK ve memur emeklilerinde, yüzde 7 ve 6 dolaylarında kalacağı görülüyor. TÜİK’in baskılanmış resmi enflasyon verileri baz alınsa bile, bu oranların 2,5 katı olan enflasyonun erittiği gelirlerle hayat pahalılığını karşılamak mümkün olamayacaktır. Sabit gelirlerin ay be ay erimesi bir yana, pandemi ortamında daralan ekonomi, işini kaybeden esnaf, işsiz kalan veya kısmi çalışan işçi ile birlikte, hiçbir işi olmadığı için bunalıma giren genç işsizler ve üniversite mezunlarını gerçekten çok zor günler bekliyor.

Bu denli zor dönemlerde sorunların çözüm sorumluluğu iktidar mensuplarının omuzları üzerindedir. Ancak bu denli zor dönemler ulusal dayanışma ve mutabakat içinde aşılabilir. Bu durumda iktidarın ilk yapması gereken, muhalefete karşı yürüttüğü, çatışmacı dil ve üslup yerine sorunlara ortak çözüm arayıcı bir rota değişimine girmesini gerektirir. Sadece kendilerine biat etmiş kitleleri stabilize etme uğraşı yerine, kitlelerin ihtiyaç ve sorunlarının, olgusal çözümüne yönelik ortak gayretlere birlikte yönelmeleri gerekir. Muhalefet partilerinin de bu sürece çekilmesi olumlu sonuçlar yaratır. Örneğin Büyük kentlerde, iktidar ve yerel yönetimlerin ortaklaşa gayretleri, çok kısa zamanda bile; açlık, yoksulluk ve işsizliğe karşı çok daha geniş çözüm fırsatlar yaratabilir. Böylesi bir dönemde çatışmacı yaklaşım ve söylemlerle oluşabilecek çözümlerin engellenmesi ve ötelenmesi tarih önünde en yanlış strateji olarak tescillenmeye mahkûm olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test