Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekonomide çare arıyorsanız Oda başkanlarını dinlemek iyi gelecek

25.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Ekonomi Gazetecileri Derneği “Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor” başlıklı bir toplantılar dizisi başlattı. Türkiye’nin değişik kentlerinde dört Oda başkanı ile bir araya gelindi. Herkes kendi ilindeki ekonomiyle ilgili gelişmeleri aktardı. Başkanlar konuşurken çok önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Oda başkanları kentlerindeki gelişmelere çok hakimler ve ellerinde çok önemli projeler var.

Yeni dönemde yerel kalkınma öne çıkacaksa eğer, Oda başkanlarının elindeki projelerden faydalanmak mümkün olabilir. Onların bilgi birikimi çok işe yarayabilir.

Toplantıya katılan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tır kuyrukları meselesinin hızlı trenle çözülebileceğini söyledi. Edirne Ticaret Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt bu pası çok iyi değerlendirdi. Ve hızlı trenle yük taşıma önerisine tam destek verdi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt komşu turizminin iyi gittiğini söyledi.

Mersin Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan bakliyatta dünya piyasasında Mersin’in belirleyici olduğunu anlattı ve tüm bakliyat sektörü adına şu öneriyi getirdi:

-"Mersin’de sadece bakliyat konusunda uzmanlaşmış bir liman çok şık olur. "

Mersin Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan’ın bakliyat ve liman ile ilgili sözleri heyecan verdi.

Sektör böyle bir adım atılması halinde Mersin’in dünyanın bakliyat merkezi olacağı sözünü verdi. Söz Mersin’den açılmışken Başkan Kızıltan çok ilginç bir gelişmeyi de şu sözlerle paylaştı:

- "Türkiye’de konut satışlarında rekor Bodrum’dan sonra Mersin’in Mezitli ilçesinde. Önceki gün Belediye Başkanı Neşet Tarhan aktardı bu bilgiyi. Bu ekonominin Mersin’de iyi gittiğini gösteriyor. Ayrıca işsizlik rakamlarında son dönemde düşüş yaşandı."

Her iki gelişmenin nedenini merak ediyor ve soruyoruz, yanıt ilginç:

- "Mersin limanı pandemi döneminde de çok iyi çalıştı. İhracat yüklerinde önemli bir artış gerçekleşti. Liman kapasitesinin üzerinde çalıştı. Mezitli’de konut satışlarındaki artış yüzde 35’leri buldu. İnsanlar Mersin’e geliyor. Çünkü burada yaşam kolay. İşler fena gitmiyor. Konut satışlarındaki artışta çok kimlikli bir ekonominin ve Suriyelilerin de payı var. İnşaat kalitesinin yüksekliği de etkili oldu diyebilirim. Yeşil alanları bol yazlık gibi 12 ay oturulacak siteler yapılıyor burada."

Başkan Kızıltan burada duruyor, “Havaalanı eksikti o da yapılıyor. 2023’te bitecek gibi. O zaman Maraş, Adana, Hatay ve Kayseri’yi kapsayan bir ticaret merkezi haline gelecek Mersin… Ve portakalda ve limondaki birinciliğimiz daha anlamlı hale gelecek” diyerek noktayı koyuyor.

Sonra Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt sözü aldı. Edirne’de Bulgaristan’dan gelenlerin ekonomi can kattığını söyledi ve ekledi:

- “Bulgaristan'dan gelenlerle ülkemize turizmle katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bizim şehrimizde hizmet sektörü ön planda. Hizmet sektöründe de pandemiden kaynaklı ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bulgaristan'dan hafta sonu 8 bin hafta içi 4 bin civarında turist geliyor. Gelen konuklarımız yemek, yiyecek, yer bulamıyor. Bu şehrimiz için büyük sıkıntı. İnsanlar yiyeceklerini alıp ayakta yemeye çalışıyor. Edirne için dezavantaj. Harcamaları kişi başı 150 euroya kadar çıktı. Gıda, tekstil, beyaz eşya gibi ürünleri satın alıyorlar. Bunda dövizin yükselmesinin de etkisi var. Edirne'de her türlü mağazalar var. Eskiden günü birlik geliyorlardı. Şimdi gelip konaklıyorlar. Hizmet sektöründeki arkadaşlarımızın da dertlerine çare olmak adına yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Edirne Valiliği ile yaptığımız çalışmalarda hijyen paketi, araç ilaçlandırmaları, Bulgarca bilgilendirme afişleri gibi çalışmalar yaptık. Gelen misafirler de maske, mesafe ve hijyene dikkat ediyor.

Recep Zıpkınkurt bu iyi ama çözüm bekleyen gelişmenin ardından KOBİ’lere dönük yeni muafiyetler beklediklerini vurguluyor ve bazı vergilerin de alınmaması gerektiğini söylüyor.

Türkiye’de birçok anlamda örnek gösterilen Gaziantep’in Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi de ihracat yapılan ülke sayısının 191’e ulaştığını belirterek başlıyor konuşmasına ve şu yeni gelişmeyi aktarıyor:

- 'Şimdi yeni işimiz dijitalleşme konusunda kümelenme olacak. Gaziantep Üniversitesi ile birlikte yazılım sektörüne yönelik çok önemli bir çalışma başlattık. Bugüne kadar gastronomiden, sanayiye birçok alanda büyük başarılara imza atan Gaziantep’i çok yakında yazılımdaki başarıları ile izleyeceksiniz. Biz gençlerine güveniyoruz."



Gaziantep’in Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi yeni bir atılım müjdesi verdi.

Bunlar satırbaşları… Yazamadığımız başka hikayeler de anlattı başkanlar. Her şeye rağmen kentlerde başarı hikayeleri devam ediyor. Ekonomide atak yapmak için oda başkanlarının elinde çok önemli projeler olduğu görülüyor. Onları biraz daha fazla dinlemek iyi olacak gibi.

 

AB ile vize işini çözebiliriz

Ayhan Zeytinoğlu toplantıya Kocaeli Sanayi Odası Başkanı olarak katılmıştı. Ama ekonomi gazetecileri onun İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı da olduğunu biliyordu. Doğal olarak AB ile ilgili sorular geldi Zeytinoğlu’na. Başkan Zeytinoğlu da çok önemli gelişmeyi aktardı:

- "Avrupa ile pozitif bir ajanda yaratmalıyız. Bunun tam zamanı. Vizenin kaldırılması için 70 kriter vardı. Şu anda 6 kriter kaldı. Hukuk, yolsuzluk gibi maddeler bunlar. Bunu da aşabiliriz. Ben geçen ay yapılan toplantılarda bu konuyu gündeme getirdim. Bunu aşarsak. Yani vizeler kalkarsak çok şey değişir. Sonra Gümrük Birliği güncellemesine gelebiliriz. Bu konu çok önemli. Avrupa son olarak Vietnam ile serbest ticaret anlaşması yaptı. Vietnam Avrupa pazarında bize rakip olacak. Çok sayıda Çinli şirket büyük yatırımlar yaptı bu ülkede. Bu nedenle elimizi çabuk tutmalıyız. Ve AB ile pozitif bir ajanda oluşturmalıyız."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test