Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Geçiş kartı'' nitelikli ''Aşı Pasaportu'' geliyor

25.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hepimiz hayat biraz olsun normalleştiğinde çift pasaport taşıyor olacağız.

Biri normal, diğeri ise; salgın karşısında aşıların etkisini arttırmak ve ekonomileri toparlamak için tüm dünyanın tartıştığı ‘aşı pasaportu!..’ 

Artık bunu belgeleyen kişiler gelecekteki normalde “ayrıcalıklı” yurttaş sayılacak ve ek haklara sahip olacaklar. Kısıtlamalardan muaf tutulacaklar.

Nasıl mı?

Seyahat engellerine tabi olmayacaklar.

Kafe, bar ve restoranlara sadece onlar girebilecekler.

Statlara, spor ve oyun salonlarına, otellere, eğlence-dinlence merkezlerine sadece onlar kabul edilecekler

Toplu taşım yasağı onlar için geçersiz olacak.

Sokağa çıkma yasağında, ellerini kollarını sallayıp dolaşabilecekler.

Şirketler işe alımlarında aşı pasaportu olanı tercih edecekler.

*

Şaka gibi değil mi?

Ama uygulama için ilk karar verildi bile.

Çok kısa bir süre sonra Avustralya hava yolu şirketi Qantas’ın ‘bağışıklık pasaportu’;

United Airlines, JetBlue ve Lufthansa gibi hava yolları ise; ‘CommonPass’ adlı sağlık pasaportu uygulamasını devreye sokacaklar.

Ayrıca, kamu ve özel sektör çalışanlarına ‘aşı olma zorunluluğu’ getirilecek. Olmayan ya da olmamakta ısrar edenlerin iş akdi sonlandırılacak.

Çünkü aşı pasaportu bundan böyle salgın süreci sonlanıncaya kadar bir nevi “sağlık pasaportu” yerine geçecek.

*

Restoranlara, toplu taşıma araçlarına, hava-kara-deniz yolculuklarında ya da kamusal alanlara girmek isteyen herkesten düzenli olarak bağışıklık durumlarını gösteren “aşı pasaportu” istediği bir tabloyu düşünsenize…

Aşı olanların serbestçe dolaşabildiği, diğerlerinin engellendiği bir durumda, aşıya ya da Covid-19 testlerine erişemeyenlerin ya da buna maddi olarak gücü yetmeyenler ne yapacak?

Yaşamsal ve bireysel özgürlükleri ve hakları fiilen engellenmiş olmayacak mı?

*

Nitekim halen coronavirüs aşısına zengin ülkeler ulaşabiliyor, yoksul ülkeler bekleşiyor. Belki bir gün sıra gelecek ama sağ kalabilenlere…

Uzmanların bu soruna ilişkin çözüm önerisi, dijital aşı pasaportunun, Covid-19 testlerinin ve aşının herkes için erişilebilir olmasından sonra uygulanması yolunda.

Doğrusu da bu!..

*

Anlayacağınız artık hiçbir şey 2019 ve öncesi gibi olmayacak.

Aşı pasaportu günlük yaşamda bir tür "geçiş kartı" gibi kullanılacak.

Kamusal alanda, iş yerlerinde, tiyatrolarda, spor salonlarında, ibadethanelerde bu geçiş kartı niteliğindeki aşı pasaportunuz yoksa ot gibi yaşamaktan başka şansınız kalmayacak.

 

Aşı mı tehlikeli, aşı karşıtlığı mı?

90 yaşındaki Margaret Keenan; Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısıyla aşılanan ilk insan.

Aşı yapıldıktan sonra ilk sözleri:

“Aşı olmak en iyi erken doğum günü hediyesi. Bu sayede yılın büyük bir bölümünde tek başıma kaldıktan sonra Noel'de ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirebileceğim…” 

*

O güvendi yaptırdı. Ancak herkes aşılara Keenan kadar güvenmiyor.

Peki, tehlikeli olan hangisi? 

Aşı mı, aşı karşıtlığı mı?

*

Bir yıldır Covid-19'la yaşamaya alışan insanların bir kısmının aklında hala, virüsün bulaşma şartları ve hızı konusunda soru işaretleri var.

Sosyal mesafe kurallarına uyulmasa dahi virüsün bulaşmama ihtimali ve hastalığın hafif geçirilebileceğine inanıyorlar.

Bu şüpheci duruşun ardında, normal şartlarda yıllar süren aşı geliştirme süreçlerinin Covid-19 aşısı özelinde çok kısa bir süreye indirgenmesi, aşıların uzun vadeli yan etkilerinin gözlemlenme şansının olmaması ve sürekli mutasyona uğrayan coronavirüsün tek bir aşıyla önlenmesinin mümkün olmadığı inancı yatıyor.

Bir de aşı karşıtlığını besleyen teoriler var.

*

Aşı karşıtlarının ana argümanları arasında daha önce hiç test edilmemiş mRNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların insanların genetik yapısında değişimlere neden olacağı iddiası yer alıyor. Fakat uzmanlara göre herhangi bir aşının insan DNA’sını genetik olarak değiştirmesi mümkün değil.

*

Bir diğer teorinin odağında ise Microsoft’un kurucusu Bill Gates var. Aşı çalışmalarının fonlanmasında etkin rol alan Gates'in milyonlarca kişinin vücuduna takip edilebilir mikroçipler yerleştirmek için Covid-19'u ortaya çıkardığı iddia ediliyor. 

Bu iddia, Gates’in mart ayındaki “Kimlerin test edildiğini ve aşı olduğunu dijital sertifikalar yoluyla takip edebiliriz,” açıklamasından kaynaklanıyor. Gates’in bahsettiği dijital sertifikalar kişilerin aşı bilgilerinin özel bir mürekkeple deriye enjekte edilmesini sağlayacak bir teknolojiye işaret ediyor; ancak bu teknoloji henüz uygulanmadığı gibi uygulansa dahi insanların izlenmesine ve kişisel bilgilerine ulaşılmasına imkân vermiyor.

*

Gelelim aşı mı tehlikeli aşı karşıtlığı mı sorusunun yanıtına?

*

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu'ndan Prof. Stephen Evans, "Eğer 'güvenli' derken hiçbir yan etkisi olmamasını kastediyorsanız hiçbir aşı için güvenli diyemeyiz," diyor ve bir aşının yan etkilerinin faydasına kıyasla az olmasının güvenilir olması için yeterli olduğunu da ekliyor.  

*

Ancak, Doktorsitesi.com tarafından yapılan “Covid-19 aşısı” anketi, aşıya olumsuz bakan ve aşı konusunda kararsız olan kişilerin fazla olduğunu ortaya koydu. 

Ankete göre Covid-19 aşısı yaptırmak istemeyen ve kararsız olanların oranı, ankete katılanların yüzde 57’sini oluşturuyor.

*

Ancak bir gerçek var ki; hayattaki çoğu hastalık için yüzde 100 bir tedavi olsun, hiçbir yan etkisi olmasın, her genetik yapıdaki kişiyi sorunsuz iyileştirsin gibi mükemmel bir durum ne yazık ki bulunmuyor. 

Bilim adamları, salgını durdurabilme şansı olan bir duruma ulaşmışken, artıların fazla olduğu yöne doğru bir karar vermemiz gerekir görüşünde ısrar ediyorlar.

Yani mutlaka aşı yaptırın demeye getiriyorlar.

Karar yine de sizin…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test