Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Geleceğimizin yeni temelleri

25.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hükümetin bayraktarlığını yaptığı 2023, 2030, 2071 vizyonları tabii ki insanlarımıza, uluslararası topluma gelecek yol haritamızı göstermek, onları etkilemek, istikamet duygusu vermek, heyecanlandırmak ve yol aldıkça güncellemek için çok önemli kilometre taşları.

Ama hemen şimdi başlamayan, insanları motive etmeyen, somut, elle tutulur yararlar, hedefler sunmayan bir geleceğin fazla kıymet-i harbiyesi olamaz.

Meyvalarını bugünden başlayarak vermeli, sonuçlar yaratmalı ki o heyecanı, ülküyü canlı tutalım. Yoksa tozlu raflarda yerini alacak cicili bicili niyet beyanlarının ötesine geçemez.

*

İçinde yaşadığımız dönemde geleceğe dair ciddi belirsizlikler var.

Hem dış politika ve güvenlikte, hem ekonomide, hem hızlı teknoloji değişim çağında nereye gideceğimiz, hem yönetebilen demokrasiyi nasıl yerleştireceğimiz, hem de uzun zamandır aşinan, yıpranan güveni nasıl yeniden ihdas edeceğimiz konuları hepimizin beynini meşgul ediyor.

*

Muhafazakar bir toplumuz ama yeniliklere de açığız. Siyah beyaz ideolojilere kapılarımızı kapatanların sayısı artıyor. Bizlere, akla yatkın gelen, iyi şeyler sunulduğunda kabullenmekte zorluk çekmiyoruz. Dayanışma, birlik olma, vatan sevgisi duyguları yüksek bir ülkeyiz.

Doğru mecralara kanalize edebilirsek bu hasletleri gelecekte önemli başarı sağlayabileceğimizden kuşku duymamak lazım.

*

Gözüken o ki, Türkiye bugün hızla gelişen ve ortaya çıkmaya başlayan ‘Teknoloji Çağı’nı da, jeopolitik kaymaları da, sanayii 5.0’i da, tarım devrimini de, uzay ve okyanus dönüşümünü de ıskalamak üzere.

Henüz tren kaçmadı, fırsat pencereleri açık.

Ama evimizin içini düzene sokup harekete geçmezsek yine hayıflanacağız.

Sanayi Devrimi’nden bugüne çağı ıskalayarak geldik, gelişmiş ülkeler arasında hakettiğimiz yerimizi alamadık, insan sermayemizi birinci lige çıkartamadık eğitim kalitesinde.

Bununla birlikte, bugün itibarı ile düne göre geç kalmış olsak da, yarına ilişkin çok da geç kalmış bir ülke değiliz.

Bu farkı kapatabilecek şansa, enerjiye, kaynaklara ve insan sermayesine sahibiz.

Şimdi dünyanın da süratle dönüştüğü, yeni düzenin daha oturmadığı bir dönemde yeni bir “fırsat penceresi” var önümüzde.

Ya bulunduğumuz yere mıhlanıp kalacağız ya da küresel ligde klasik ilerleme aşamalarını es geçip süratle on sıralara sıçrayacağız.

İkisi de mümkün ve büyük ölçüde uluslararası konjonktüre ve bize bağlı.

Bunun için ileriye dönük ciddi bir perspektif, siyasi irade, akıllı ve etkin yönetişim ve icra kapasitesi gerekiyor.

*

Akla gelen gerçekçi yanıt aranacak sorulardan birkaçı şöyle:

- Yarının Türkiye’sini inşa etmemiz gerekiyorsa ne yapmalıyız? Geçmişte nerelerde hata yapıldı, hangi dersleri öğrendik?

- Yerel kimlikler, dindarlık-muhafazakarlık yeni dönemde nasıl olmalı? Devlet-toplum ilişkileri, etnik yapılar kamusal alanda nerede nasıl bulunmalı?

- Genç dinamik nüfusu, tepemizde saatli bomba olmasını istemiyorsak, nasıl harekete geçirilmeliyiz?

- Eğitim konusunu uluslararası başarılı örneklerden de yararlanarak yeni baştan nasıl dizayn edebiliriz?

- Bölgedeki stratejik enerji havzaları ile nasıl bir işbirliği, nasıl bir model uygulamaya koymalıyız?

- İyi tanımlanmış milli menfaatleri nasıl ilerletebiliriz, serbest ticaret ve yatırımın, teknoloji parklarının sürükleyici gücü nasıl olabiliriz?

- Uluslararası sistem, müttefiklerimiz ve ortaklarımız ile 21inci yüzyılın oynak merkezini de dikkate aklacak şekilde nasıl bir yeni angajman geliştirmeliyiz?

- Geleneksel yapısı, doğu-batı arasında sentezi, laik, modern ve hukuk devlet özellikleri ile küresel düzene, değerlere kendisinden başkalarında olmayan neleri katabilir?

- Dünyanın hangi renklerini kendi bünyesine katabilir, dünyanın neresini kendi renkleri ile boyayabilir?

- Kurumlar, politikalar ve kadrolar nasıl bir ayardan geçmeli?

- Türkiye önümüzdeki 3-10-20-50 yıl sonra dünya sisteminin neresinde olmayı, hangi karşılaştırmalı üstünlüklerini, güçlü kaslarını harekete geçirmeyi planlıyor?

Ve daha nice sorular.

*

Ülkemizin gücünü, sağlam temellerini, geçmiş deneyimlerini dünya realitesi ile harmanlayıp öncelikle önümüzdeki 5, daha sonra 10 yılın yeni temellerini, uygulanabilir yol haritasını paylaşmak, ülke gündemine somut bir katkı sağlamak gerekiyor.

Şahsi deneyimim, uzun söyleşiler, karşılıklı konuşmalar ve de uzmanlara danışma temelinde kolektif aklı harekete geçirmeyi çalışarak “Yeni Dünyanın Gizli Şifreleri: Türkiye İçin Gerçekçi Bir 2030 Vizyonu” (Destek Yayınları, 2020) kitabını hazırladım. Benzeri daha nice çalışmaya ihtiyaç var, ki geleceği şimdiden başlatalım, hayatlarımıza acil öncelik olarak dahil edelim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test