Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nihayet bitiyor

25.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yılsonu yaklaşırken, 2020 yılının üzerimizde bıraktığı etkileri düşünmeden edemiyoruz. Pandemisi, çatışması ve gerilimleriyle… Bütün bunların üzerine ekonomik zorluklarıyla biten bir yıl.

“Her kriz fırsattır” denir; bu söz 2020 yılında ete kemiğe büründü. 2020 yılı içinde yaşanan onca olumsuzluklar içerinde, bazı sektör ve iş kollarında tarihi ciro ve satış hacmine ulaşıldı.

Gıdadan temizliğe, lojistikten sermaye piyasalarına kadar pek çok firma, kuruluşlarından bu yana görmedikleri başarılara imza attılar.

2020 yılı bize bildiğimiz alıştığımız yaşam ve çalışma şartlarından farklı bir çizginin olabileceğini, farklı bir sistem ve ekonominin işleyebileceğini gösterdi.

Bu yeni koşulların ortaya çıkardığı şartlara adapte olabilenler, hızla olumsuzlukları fırsata çevirebilirken; alışamayanlar kendi devirlerinin kapandığını ya idrak etmeye başladılar, ya da önümüzdeki dönemde iyice anlayacaklar.

E-ticaret verilerine baktığımızda 2020 yılında internet üzerinden alışveriş patlamış durumda; artık dükkanın içinde, kapıdan geçen müşterinin içeri girip alışveriş yapmasını bekleme devri kapandı.

Artık fiyatların kafaya göre dükkanın mevkiine göre ya da satıcının keyfine göre belirleme devride kapandı. Tek tuşla bütün markaların, bütün fiyatların önüne geldiği, çok hızlı karşılaştırma yapma imkanı veren bir dönem geldi. Para kazanmak zor ancak yüksek cirolarla, verimli çalışarak, sonuç alma devri geldi.

Esnafın çok hoşlanmadığı bu dönem sürekli ve kalıcı olacak ve pandemi sonrasında da bu oturmuş alışkanlıklar devam edecektir.

Sermaye piyasaları aracı kurumları da pandemi döneminde en çok müşteri kazanan yüksek cirolar yapan sektörlerden biri oldu. Parasal destek ve teşviklerle genişleyen ekonomiler fazla parayı yatırıma ve tüketime döndüremediğinde sermaye piyasalarına kaynak olarak gelir. Bizde ve yurtdışında olan da budur.

İşlerinde gerilemeden kaynaklanan refah kayıplarını telafisi için sermaye piyasalarında işlem yapmak için gelen yatırımcılar kolay paranın tadını almış durumdalar. Yeni yatırımcılar teknik ve strateji bilmeden olağanüstü şartların getirdiği koşullarda yaptıkları şeyi borsa yatırımcılığı olarak algıladılar. Bu algı onlara kısa vadede ne kazandırır ne kaybettirir belli olmaz, ancak sermaye piyasalarına yeni oyuncular kazandırdığı kesin.

Umarım bu giriş ve tecrübe bu piyasaya yeni katılanlarla büyüyerek ülke kalkınmasına katkı sağlar. Şimdiye kadar hiç olmamış bir halka arz fırtınasının başında bulunuyoruz. Halka arzların bu kadar talep gördüğü bu kadar iştahla arzulandığı bir dönem hatırlamıyorum.

Son halka arz taleplerin sadece yüzde 2 sini karşılayabildi, ondan öncekide yüzde 3 lük bir talep karşılama olmuştu. Kimse neyin ne olduğuna bakmadan para kazanma düşüncesiyle halka arzlara katılım sağlıyor.

Şimdilik yüzde 50 ila yüzde 100 arasında gelir sağlamış olan halka arzların ne olduğu neyin arz edildiği aslında halka arza katılmakla bizim neye katıldığımızla kimsenin ilgilenmeye niyeti yok.

Gelen gideni aratır sözünün 2021 yılı geçerli olmamasını umarak, nerkese sağlıklı bir yeni yıl dilerim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test