Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mutasyon; Covid kaça kadar?

25.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Medya kuruluşlar ağı The Conversation’ın haberine göre, en realist senaryo Covid-19’un en kısa sürede biteceği yönünde değil. Haber, Covid-19’un bir endemik haline geleceğini, yani, hiçbir zaman bitmeyeceği olasılığı üzerinde duruyor. Yeterli sayıda insan aşılama veya doğal enfeksiyon yoluyla bir hastalığa karşı bağışıklık kazandığında hastalığın yayılması yavaşlamaya başlar ve vaka sayısı giderek azalır. Ancak bu, virüsün anında veya tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmez.

Fransız RFI haber ajansına göre mutasyon, Covid-19'a özgü değildir ve virüslerin ve bakterilerin ortak bir özelliğidir. Institut Pasteur de Lille'den Dr. Camille Locht "Virüsler her zaman mutasyona uğruyor ve bunu farklı şekillerde yapıyorlar" diyor. O nedenle şimdilik mutasyonun gösterdiği yön ve bu değişimlerin virüsün hücrelere bulaşan kısmında olması, hastalığın kalıcılaşma olasılığını arttırıyor.

Aşılar ve mutasyon…

The New York Times, “Araştırmalar Covid’in grip gibi bir ‘şekil değiştiren’ olmadığını gösteriyor, fakat zamanı içerisinde ‘aşılara dayanıklı bir hale’ gelebilir” diyor. Pennsylvania Devlet Üniversitesi’nde “viral direnç” konusunda uzman David Kennedy ve Andrew Read, PLoS Biyoloji dergisinde geçtiğimiz günlerde yayınladıkları araştırmalarında “aşıların coronavirüsün mutasyonunun önüne geçemeyeceğini ve hatta mutasyonu tetikleyeceğini” savundular. Araştırmacılar “küçükte olsa bir ihtimal ‘viral kaçış’ diye adlandırılan bir olayın gerçekleşebileceğini ve virüsün aşıya karşı direnç kazanabileceğini” savunuyorlar. Bu nedenle tavsiyeleri, her ihtimale karşı aşı etkilerinin ve viral tepkilerin izlenmesi. Dr. Kennedy "Söylediğimiz hiçbir şey aşıların gelişimini yavaşlatmamızı önermiyor, etkili bir aşı son derece önemlidir. Ama etkili kalmasını sağlayalım." diyor.

Coronavirüsün aşılara dirençli hale gelmeyeceği konusunda iyimser olmak için nedenler de var. Birkaç yıl önce, Dr. Kennedy ve Dr. Read uyuşturucu ve aşılara direncin arasındaki farkı araştırdılar. Sonuç ise bakterilerin de virüslerin de, aşılara karşı ilaçlara olduğu kadar kolay direnç geliştiremedikleri yönünde. Örneğin, yıllarca kullanılmasına rağmen kızamık veya çocuk felci aşıları hiçbir zaman etkinliğini kaybetmedi.

Amerikan haber sitesi Business Insider’ın haberine göre ise, uzmanlar “mutasyona uğramış olsa bile aşının işe yarayacağını” söylüyor. Geçtiğimiz zamanlarda yeni tespit edilen-VIU/202012/01- mutasyona uğramış Covid virüsünde yirmi üç adet belgelenmiş değişim bulunmakta. Bunların on yedisi önemli, çünkü uzmanlara göre virüsün “davranış biçimini” değiştirebilir. Bu değişimlerden sekizi ise “spike proteini” ile alakalı, bu bölüm, virüsün hücrelere etki ettiği kısım.

Spike proteini, virüsün Pfizer ve BioNTech'ten aşılanan kısmıdır; Moderna ve AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi ise, insanları virüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19'a karşı korumayı hedefliyor.

Fakat hemen paniğe kapılmamak gerekiyor. İngiliz ve Amerikalı uzmanlar vatandaşlarını mutasyonun aşıların etkinliğini azaltmayacağı konusunda bilgilendirdi bile. Bristol Üniversitesi pediatri bölümünden Dr. Adam Finn, pazartesi yaptığı bir açıklamada "Mevcut aşılarla aşılamanın dolaşımdaki farklı varyantlara karşı daha az etkili olacağını düşünmek için özel bir nedenimiz yok’’ dedi.

Kimyasal silahların ve ölümcül hastalıkların araştırıldığı Birleşik Krallık'ın çok gizli laboratuvarı “Porton Down” gibi yerlerdeki bilim adamlarının, birkaç hafta içinde beklenen sonuçlarla mutasyonların ne anlama geldiğinin ayrıntılarını çözmeye çalıştıklarını söyleyen Finn, "Bu acil bir konu," diyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nevzat Dağlı

27.12.2020 - 10:33
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Yazarlar
Website Security Test