Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Orta hasarlılara destek

30.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’de yaşanan deprem felaketi ertesinde GÖZLEM’de yazdığımız son yazıda hasarlı binalarla ilgili olarak şunu vurgulamıştık:

“Gelelim orta hasarlılara… Bu binalarda yaklaşık 40 bin kişinin oturduğu varsayılabilir. Bu vatandaşlarımız zamanında zar zor aldıkları bu binaları nasıl güçlendirebilecekler? Sayın Bakan, özellikle imar haklarında yardımcı olacaklarını açıklarken bunun nasıl gerçekleşeceğine ilişkin ipucu vermiyor.”(18 Aralık 2020)

Bu sözlerimizi anımsattıktan sonra, riskli konutlarla ilgili olarak geçen hafta basında çıkan haberin beni mutlandırdığını belirtmek isterim. Çevre ve Şehircilik Bakanı (ÇŞB) Murat Kurum, riskli evlerde yaşayan vatandaşa sağlanan düşük faizli kredinin üst sınırını arttıracak bir çalışma yaptıklarını açıkladı.

Kredi desteği

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm projelerinde, düşük faizle, TÜFE’ye endeksli uzun vadeli ödemelerle yerinde dönüşüm sağlayacaklarını, kentsel dönüşüm kredisinde üst sınırı 125 bin tl.’den 200 bin tl.’ye çıkaracaklarını belirtti. Bilindiği gibi, Bakanlık, bankalarla yaptığı anlaşmalar çerçevesinde kentsel dönüşüm projelerine uzun süreli ve uygun faizli geri ödeme olanağı sunuyor.

Bakanın bu açıklamalarından, orta hasarlı binalarda güçlendirme yapacaklara da kira desteği verilmesi, şu anda geçerli olduğu gibi onlara da düşük faizli, uzun vadeli geri ödeme olanağı sağlanması, KDV’nin dışarıda tutulması gibi çözümlerin uygulanmasını umuyorum. Bu arada, depremden zarar görmüş esnafa da uygun destek çözümleri ihmal edilmemeli.

Bakanlık orta hasarlı binalarla ilgili 2 önlem daha almalıdır: Birincisi, güçlendirme yapılması için konulan bir yıllık süre çok kısadır. Bu süre en az 2 yıla kadar uzatılmalıdır.

İkincisi, orta hasarlı yapılarla ilgili kolay uygulanabilir bir yönetmelik değişikliği acilen hazırlanmalıdır. Yeni deprem yönetmeliğinin güçlendirme bölümünün daha hızlı ve yalın çözümlere yönelik olarak elden geçirilmesi gerekiyor. Yönetmeliğin bu haliyle, İzmir’deki orta hasarlı 800’e yakın binanın projelendirmesi bile yıllarca sürebilir, değil ki uygulaması…

 

Tunç Soyer Girişimi

Bu arada İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Tunç Soyer’den de iyi haberler geldi. Cumhuriyet gazetesinin yazdığına göre, orta hasarlı binalar konusunda mevzuatta büyük boşluklar olduğuna dikkat çeken Soyer şunu söylemiş:

“Güçlendirme çalışmaları için bir kaynak sağlanmıyor. Devlet, güçlendirme yapılmazsa ‘bir sene sonra yıkarım’ diyor. Yıkılınca da ağır hasarlı binalara tanınan haklar tanınmıyor. Şu an depremden etkilenen 7 bin 500 orta hasarlı hane tam bir çaresizlik içinde.”

Bu konutların dönüşümü için vatandaşın kaynak sorununu çözmek amacıyla Dünya Bankası ile görüştüklerini açıklayan Soyer, diyor ki:

“Çok ciddi bir kaynağın düşük faiz ve uzun vade ile aktarılmasını sağlayacağız. Vatandaşımıza diyeceğiz ki ‘sana kaynak getiriyoruz, belediyenin güvencesi ile bu kaynağı kullandıracağız. Siz de bunun karşılığında maliyetinin belli bir kısmını üstleneceksiniz.’ İnşaatı yapacak olanı da belediyenin de müteahhit olarak içinde yer alacağı müteahhitler heyeti ile birlikte yapacağımız ihale ile belirleyeceğiz.”

Bakan Kurum ve Başkan Soyer’in açıklamaları önemli. Beklentimiz bu 2 girişimin bir potada eritilip vatandaşın sıkıntılarının giderilmesidir.

 

Yeni yılda beklentiler

Bakanlığın girişimi ve yasal düzenlemeleri ülke çapında geçerli olacak. İBB ise vatandaşa daha kolay dokunabilir. İBB’nin arkasında Bayraklı, Karşıyaka, Bornova, Seferihisar, Torbalı gibi ilçe Belediyeleri de var. Yeni yılda umudumuz bu 2 olumlu adımın atılması, bunun için birlikte çalışma ortamının sağlanmasıdır.

2020 yılının son günlerine geldik. Bu yıl yaşadıklarımız hiç de beklediğimiz gibi olmadı. Ancak önümüzdeki yılın daha güzel, huzur dolu günlerle geçeceğine dair umudumuzu da

Yitirmemeli, güzel günlerin eninde sonunda geleceğinden emin olmalıyız.

O günleri de görebilmek umuduyla yeni yılınızı şimdiden kutlarım. Sağlıcakla kalın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 9 Mart 2021 Salı. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test