Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Son perde…

30.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dörtbuçuk yıl süren BREXIT oyununun sonuna gelindi; Birleşik Krallık, anlaşma olmadan, eli boş dönmek üzereyken, Avrupa Birliğinden "anlaşmalı" ayrılmayı başardı. Yapılan anlaşma Birleşik Krallık halklarına yeni yıl hediyesi mi olacak yoksa kâbus mu, 2021 yılında göreceğiz.

Yılın son haftaları büyük bir tiyatro oyununa sahne oldu. Oynanan oyun Türkiye’den ne kadar göründü ve anlaşıldı bilinmez ama Birleşik Krallık’ta yaşayanlar nefeslerini tutup, soluk soluğa son perdenin bitmesini beklediler ve sonunda 2016 Haziran ayından bu yana gündemde olan BREXIT çıkmazı, Hristiyan dünyası için en kutsal günde, Noel gününde açmazdan çıktı.

Başrolde Birleşik Krallık, yardımcı rollerde de AB ülkelerinin oynadığı oyunda, yardımcı rollerdeki oyunculara Fransa abilik yaptı. Süreç biraz daha uzasaydı seyircilerin ağır protestolarına maruz kalınabilirdi bereket buna gerek kalmadan son perde oynandı, selamlar verildi. Oyuncular alkışı hak ettiler mi, alkışlayanlar olur mu bilinmez, lakin son dönemeçte Fransa’nın hamlesi neredeyse, ilişkilerin tamamıyla kopmasına neden olacaktı. Boris Johnson, “dere geçerken at değiştirilmez” hesabı, Macron’a tahammül etmeye çalıştı, “dostum” dedi, “doğum günün kutlu olsun, seni severim” dedi ve anlaşmayı imzalamayı başardı fakat kabinesindeki Sağlık Bakanının  “salgını kontrol edemiyoruz” demesi nedeniyle sınır kapılarında biriken binlerce tır şoförünün gazabından kurtulamadı. Bakanın sözleri, Türkiye başta olmak üzere, AB üyesi ülkelerde panik yarattı. İkinci dünya savaşından beri sınırlarını Birleşik Krallık’a kapatmayan Fransa ve onu takip eden diğer ülkeler “kontrol edilemeyen virüs” açıklamasını duyar duymaz sınır kapılarını kapatıverince, tırlar Kent’teki eski bir havaalanının pistine çekildi ve tır şoförlerine test yapılmaya başlandı. Park alanında 3000 civarında tır olduğu söylenirken, 10 bin testin kime yapıldığı anlaşılamamış olsa da 24 Covid pozitif vaka olduğu tespit edilince hemen kontrol altına alındı.

Muhalefet Partisi Labour’ın Lideri Keir Starmer, aylardır hükümete yüklendikçe yükleniyordu. Hükümet, bir kaç hafta önce “salgın kontrol altında, Chirstmas’da kısıtlamaları hafifleteceğiz, tünelin sonunda ışık göründü, aşıyı da başlatan ilk ülkeyiz, bu işi kıvırdık” tarzında demeçler verince herkese bir güven bir rahatlama gelmişti ama vaka sayılarında hiç bir azalma olmayınca, hükümetin bir şeyler yapması ve geçerli bir neden göstermesi gerekliliği ortaya çıktı. Kamuoyunun dikkatini başka bir yöne çevirmek gerekiyordu ve yanlış kararlar alan, pandemiyi yönetmekte yetersiz kalan, içişlerinde sürekli gaf üstüne gaf yapan hükümet ve Boris Johnson, sarsılan reputasyonarını düzeltmek için bir “başarı” ile halkın karşısına çıkmalıydılar.

İşte, Brexit’teki “son perde” ile bunu sağladılar. En azından şimdilik bunu sağlamış görünüyorlar. Anlaşmanın içeriğini öğrenmeyi herkes istiyor ve merakla bekliyor fakat 1200 sayfadan oluşan anlaşma hükümlerini çözmek için önce özet çıkarmak, özet çıkarmak için ise günlerce çalışmak gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Birleşik Krallık gündeminde bu konunun uzun uzun yer alması belleniyor.

 

Pandemi ve mutasyonlu virüse gelince…

Birleşik Krallık’ta Ağustos ayından bu yana okulların açık olması, ağustos ayında yeme içme sektörünün ekonomisini düzeltmek için “Eat out to help out- dışarda ye/yardımcı ol” kampanyası yapılmış olması, eylül ve ekim aylarında sıcak ülkeler İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye gibi yerlere tatillere gidilmiş olması, virüsün yayılmasının hızla devam etmesine neden olmuş olamaz mı? Bir başka deyişle, mutlaka bir veya bir kaç neden bulunacaksa, bunun nedeni mutlaka mutasyon mu olmalı? Virüsün 24 kez kayda değer değişim göstererek Eylül ayından bu yana mutasyonlu hali ile dünyanın her yerine yayılmış olacağını bilmek için bilim insanı olmaya gerek yok.

İşte bu nedenle İngiliz Sağlık Bakanının sözleri kelimenin tam anlamıyla "kaş yapayım derken göz çıkarmak" oldu ve ört bas etmekte Boris Johnson’a düştü.

Sonuç olarak Birleşik Krallık’ta BREXIT düğümü, ne kadar taviz verildiği bilinmese de, çözülmüş görünüyor ancak pandemi ve pandemi yönetimi çuvallamaya devam ediyor.

Gözde Sapanlı / Birleşik Krallık

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test