Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2021’de bizi neler bekliyor?

31.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emin olabileceğimiz tek bir konu varsa o da 2021’in 2020 kadar zor geçmeyeceği. Hatta 2020’de üstesinden geldiğimiz zorlukların meyvesini yiyeceğimiz bir yıl olacak. Nasıl mı?

Pandemi bizlere evlerden rahatlıkla çalışabileceğimizi kanıtladı. Her sektör için bu geçerli olmasa da, kuşkusuz birçok sektör uzaktan çalışma kavramına kolay aşina oldu. Ofislere ihtiyaç olmadığını gördük, yol yapmamıza gerek olmadığını, iş için şehir değiştirmemiz gerekmediğini…

Ve kuşkusuz 2020 geride bizlere birçok e-ticaret uzmanı bıraktı. E-ticaret ve big-tech şirketleri (Amazon, Facebook, Google, Apple) rekor bir hızla büyüdüler ve bu hız 2021’de de kesilecek gibi durmuyor. Şirketler satış yapmak için mağazalara ve onca personele ihtiyaç olmadığını gördü: tek ihtiyaç satış yapabilecekleri dijital bir platform ve iyi reklamdı.

2020’den taşıyacaklarımız yalnız bunlar olmayacak elbet. Yüzümüzden maske, elimizden kolonya eksik olmayacak. Sarılma ve tokalaşma devri tekrar açılmayacak. İnsanlar kalabalık alanlarda diğerlerine sosyal mesafe ve rahat nefes alabilecek alanı düşünmeden verecekler.

Değişecek üç şey var: karantina önlemleri, testler ve sosyal mesafe kuralları. 15 dakikada sonuç veren çok daha ucuz testler olacak. Testler daha kolay ve bireysel yapılabilecek. Şu an gelişmekte olan 80 daha ucuz, ulaşılabilir ve ebat olarak küçük test var. Bu testler gelişecek ve doğru sonuç verme oranları artacak. Economist’in tahminine göre bu testlerin fiyatı ise 1 dolar kadar az olacak. Havaalanları ve benzeri alanlardaki dijital ateş ölçerlerin yerini ise covid testi alacak, testler o kadar çabuk ve kolay yapılabilecek ki, çoğu insanın diş fırçalamak gibi günlük rutinin bir parçası haline gelecekler. Bu testlerin tek negatif yanı ise kullanıcıların “pozitif” çıkmaları durumunda yakınlarına ve devlet personeline haber vermemesi. Bu durumda hükümetler vatandaşlarına güvenmek durumunda kalacak.

Karantinaya gelince, çoğu hükümet Fransa ve İsveç’in yapmaya başladığı gibi karantina sürecini iki haftadan bire indirecek. Bir haftalık karantina sürecine uyulmasının olasılığı çok daha yüksek. İkinci haftada bireyler az da olsa hastalığı bulaştırma ihtimali barındırıyor. Bu durumda vatandaşlar yaşlı yakınlarını görmeme konusunda uyarılacak ve şartlı bir şekilde açık havada yürüyüş gibi faaliyetlerde bulunmalarına izin verilecek.

Benzer şekilde, birçok hükümet vatandaşlarına sosyalleşme konusunda daha fazla özerklik verecektir. Kimin kimi, nerede ve nasıl görebileceğine dair karmaşık ve kuralcı kurallar kalkacak. Bu kuralların yerini, insanların hangi yolu seçerlerse seçsinler izlemeleri için basit ilkeler alacak. Örneğin, Japonya'da olduğu gibi daha fazla ülke vatandaşlarına “kalabalık, yakın temas ortamları ve kapalı alanlardan kaçınmaları” gerektiğini vurgulayacak.

Arkadaşlar ve aileleriyle bir araya gelirken, Kanada'da olduğu gibi, “daha az yüz, daha küçük gruplar, birlikte daha kısa zaman ve daha büyük alanlar düşünmeleri” tavsiye edilecek. Bütün bunlar, salgının ikinci yılını birincisinden biraz daha katlanılabilir hâle getirecektir.

Hem artı hem eksileriyle bir yeni yıl bizleri bekliyor, kuşkusuz bu sefer artılar daha fazla.

Mutlu yıllar!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nevzat Dağlı

03.01.2021 - 10:31
Beyninize, yüreğinize sağlık. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test