Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2021 beklenti ve umutları…

31.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanlar, her yeni yıla yeni umutlarla girerler. Bu, geride kalan yılda yaşanan sıkıntıların, zorlukların yeni yılda devam etmemesi, her şeyin daha güzel, her işin daha başarılı olması umudunu da içeren iyimser bir yaklaşımdır.  Geçmişten geleceğe doğru akıp giden zaman içinde 1 yıl,  Yerküre’nin Güneş çevresindeki tam dolanımı için gerekli 365, dört yılda bir 366 günün toplamı olan süredir.  Bu süre içinde dünyada meydana gelen olayların bir bölümü insan iradesi dışında gerçekleşen doğal olaylar, bir bölümü insanlar tarafından birey ve toplum olarak yapılan hareketler niteliğindedir. Fakat insanlar, bireysel ve toplumsal yaşamlarını doğa koşullarına göre düzenlemek, onları kontrol altına almak ve kullanmak için her birinin özelliğine uygun teknoloji ve yöntemler üretmek ve geliştirmek için gerekli akıl ve zekâya sahiptirler.

Bu düşünceden hareket ederek 2021 beklentilerimi, gerçekleşmeleri umuduyla üç konuda toplamak istiyorum:

1) Arkada bıraktığımız 2020, ilk kez 23 Aralık 2019 günü Çin’de görüldüğü için Covid – 19 kısaltmasıyla anılan yeni tip coronavirüs’ün Antarktika dışında 5 kıtaya yayılan, 11 Mart 2020 günü Türkiye’de ilk kez görülen; 29 Aralık 2020 itibariyle arada geçen 1 yıl içinde dünyada 1.800.000’den, Türkiye’de 9 ay içinde 20.200’den çok insanın ölümüne yol açan tehlikeli salgın hastalık olarak insanların yaşam biçimini, dünya düzenini değiştirdiği yıl oldu.  Henüz dünya genelinde yaygın bir kullanıma geçilmemekle birlikte; kısa zamanda değişik türde birkaç etkili aşının bulunması salgının yayılmasını önlemek, bir ilâcın geliştirilmesi hastalığın tedavisi bakımından umut vericidir.

Ama tehlike, her gün artan sayıda insanın coronavirüs nedeniyle hastalanması ve ölümü ile devam ediyor. 2021 yılından en büyük beklentim, yeni tip coronavirüs’ün dünyada ve Türkiye’de hükümetlerin alacakları koruyucu önlemlerle, insanların bireysel olarak uygulayacakları maske, mesafe ve temizlik kurallarıyla, sağlık kurumlarının verecekleri aşı, ilâç, bakım ve tedavi hizmetleriyle durdurulmasıdır.       

2) 2021, Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Türk Milletini çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracak devrimleri yapan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 140. doğum yılıdır. O’nun lâiklik temelinde yaptığı devrimleri içlerine sindiremeyenler, son zaman-larda en adi iddia ve iftiralarla Atatürk’e, en bağnaz yorumlarla devrimlere saldırmayı bir itiyat hâline getirdiler. 

TBMM’nin Başbakan Adnan Menderes’in başkanlığındaki Hükümetin teklif, iktidar ve muhalefet partileri DP ve CHP milletvekillerinin oylarıyla kabul ettiği 25.7.1951 tarih ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun, bugün de yürürlüktedir ve önemini korumaktadır. 5816 sayılı Kanun’da yazılı suçlardan dolayı “re’sen takibat” yapma görevi verilen Cumhuriyet savcıları (m. 3), bu tür saldırılar üzerine gerekeni yapmak durumundadır.

2021, Devlet ve Millet olarak, Atatürk’ün “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir.”  sözü doğrultusunda çalıştığımız bir yıl olmalıdır.

3) 21.1.2017 tarih ve 6771 sayılı olarak TBMM tarafından,  16 Nisan 2017 günü halkoylamasıyla kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, yürütme yetkisini tamamen, yasama yetkisini Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kısmen, bağımsız yargıyı 13 üyeden oluşan Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun Başkanı olan Adalet Bakanından başka 4 üyesini seçme yetkisiyle kontrol altına alma olanağıyla kısmen Cumhurbaşkanına veren, Onun Meclis’teki çoğunluk partisinin Genel Başkanı olmasına olanak tanıyan, böylece Anayasa’nın 103. maddesi uyarınca görevini “tarafsızlıkla yerine getirmek” andıyla, 104. maddesinin II. fıkrasında vurgulanan “Türk Milletinin birliğini temsil” göreviyle bağdaşmayan hükümleriyle bir tek adam yönetimi getirmiştir. Türkiye’nin 1876’da Kanun-i Esasî ile başlayan parlâmenter rejim geleneğiyle bağdaşmayan tek kişi yönetimi, Meşrutiyet öncesindeki padişahlık rejimini anımsatan bir alaturka başkanlık sistemidir.      

Türkiye, bir gün tekrar parlâmenter sisteme dönecektir. Ama bu konudaki beklentim, 2021 yılında gerçekleşme olasılığı en zayıf olan umudumdur. Gerçekleş-mesi ise, hepimiz için en büyük mutluluk kaynağı olacaktır. 

2021’in Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasa’da yazılı “insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti” niteliklerinin tam olarak gerçekleştiği; yasama, yürütme ve yargı organlarının bu ilkelere göre hareket ettiği yıl olması, en büyük dileğimdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test