Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sosyal devletin şövalyeleri

8.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birleşik Krallık, sosyal devlet tanımını dünyaya gösteren nadir ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Pandemi boyunca hükümet zaman zaman yanlış ya da geç kararlar almış olsa da, büyük resme bakıldığında vatandaşını koruyup kollamak için elinden geleni yapan bir devlet ve o devletin şövalyeleri çıkıyor karşınıza.

Ülkenin devlet geleneğinden gelen prensiplerinin yanı sıra mevcut hükümetin de kendine özgü “iyi ve yeni uygulamalarıyla” herkes kendi payına düşen rolü en iyisiyle icra etmeye çalışıyor ve hep birlikte “tek” ses olabiliyorlar.

Nadir demokrasilerde görülen ve Türkiye’de son 18 yıldır göremediğimiz bu tabloya imrenmemek elde değil.

Boris Johnson’ın bilim konusundaki sağ kolu Chris Whitty, pandeminin başından beri hükümetin en güven duyulan bilim insanı. Söyledikleriyle ve verdiği yanıtlarla kabinedeki şövalyelerden biri olan Whitty gazetecilerin basın toplantılarında görmekten en çok hoşlandıkları isimlerden biri çünkü Sosyal Devlet olmanın hakkını veriyor, halkından gerçekleri saklamıyor, şeffaf konuşuyor, bilgiyi eğip-bükmüyor. Üçüncü kez ulusal karantinaya giren Birleşik Krallık’ta, konuyla ilgili sorulara yine bütün açıklığı ile yanıt vermekten çekinmeyen Whitty; “Şu an ülkede 50 kişiden biri Covid pozitif. Durumun ciddiyetini bundan daha iyi açıklayabileceğimizi sanmıyorum” diyerek, herkesin dikkatini çekmeyi ve alarma geçirmeyi başarıyor.

Evet, o kadar zor ve kritik bir dönem yaşıyor Birleşik Krallık.

Sağlık Bakanının üç hafta önce yaptığı kontrolsüz açıklamalar nedeniyle yılın son haftalarında yaşanan ulaşım trafiği düğümünün çözümünü ise bir başka şövalye, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps gerçekleştiriyor Ne yapıp edip, limanlara ve limanlara yakın yerlere mobil test merkezleri kurdurmayı ve bu sayede tırlar kuyruk olmadan geçişlerin hareketlenmesini sağlıyor.

2019’taki genel seçimlerde Labour (İşçi) Partisinin uğradığı hezimetten sonra, partinin genel kurulunda ipi göğüsleyen ve Labour’ın Yeni Lideri seçilen Keir Starmer ise, bir yıla yakın süredir gösterdiği Muhalefet Partisi Liderliğinde örnek tavırlarıyla alkışlanıyor.Ülkenin içine girdiği salgın girdabından bir an evvel çıkabilmesi için, hükümetle omuz omuza çalışacağını söyleyen Starmer, dünya siyasetine de örnek oluyor. İngiliz Parlamentosunda, Johnson ile kıran kırana mücadele eden Sir Keir Starmer, söz konusu, ülkenin ve toplumların iyiliği olunca, alınan doğru kararları destekleyeceklerini söylemeyi de ihmal etmiyor. Kendi partisindeki bazı milletvekilleri tarafından eleştiri bombardımanına uğrayan Starmer, BBC ekranlarına çıkıp, Başbakan’dan bir gün sonra, “halka sesleniş” konuşması yapabiliyor. Ülkedeki bir diğer şovalye olan Starmer, demokrasi beşiği Birleşik Krallık’ta, muhalefet partisi liderinin de çıkıp, canlı yayında halka hitap etmesinin mümkün olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de, seçim zamanları bile, devletin televizyon kanalında komik denecek kadar bir süre halka sesleniş konuşması yapabilen muhalefet partilerini göz önüne aldığımızda, ülkemizde demokrasi olduğunu savunanların konuyu bir kez daha düşünmelerini istemekten başka çare gelmiyor elden.

Dünyada, aşıya ilk onay veren, aşıyı ilk başlatan, 20 günde aşılanan insan sayısı itibariyle tüm Avrupa ülkelerinin toplamından daha fazla kişiyi aşılayan, bir ay arayla iki aşıya da onay veren, haftada 2 milyon kişiyi aşılayabilecek kapasiteye sahip olan Birleşik Krallık, yeni yılın ilk günlerine müthiş hızlı bir tempoyla başladı. Başbakanın,  yılın ilk haftasından başlamak üzere, yaklaşık iki ay sürecek ulusal karantina ilan etmesinin ardından, kabinedeki bir diğer şövalye, hazinenin başı Rishi Sunak, devletin koruma şemsiyesinin nisan ayına kadar devam edeceğini, serbest çalışanlara 9000 pound olmak üzere, maaşlı çalışanlara ve tüm işverenlere nakdî yardımlara devam edileceğini ve 4.6 milyar poundun “karşılıksız” yani “hibe” olarak halka verileceğini duyurdu. Dinlerken imrendiğiniz, okurken duygulandığınız bu yardımlar karşısında kendisini güvende hissetmeyen kimse olmadığını düşünüyor insan. Bu yardımlara rağmen, hala “şeytanın avukatlığını” yapan birileri oluyor mu? Evet, oluyor maalesef. “Gelin Türkiye’deki durumu görün” demekten alıkoyamıyorsunuz kendinizi.

Nisan ayındaki Paskalya tatiline kadar yaklaşık 30 milyon kişinin aşılanacağını söyleyen Başbakan, 64 milyon nüfusa sahip ülkenin yarıya yakınını hastalıktan koruyacak bir planı duyururken, yılsonuna kadar 75 milyon kişiye yetecek aşı girişi olacağının da müjdesini veriyor. Ülke nüfusundan fazla miktarda aşı stokuna sahip olacak Birleşik Krallık’ta, ülkenin kendi üretimi olan AstraZeneca aşısının eczanelerde satılıp satılmayacağı ise henüz belli değil.

Ülkenin girdiği 3. Karantina döneminde, 2. Karantina döneminden farklı olarak okullar ve üniversitelerde yüz yüze eğitimin sonlandırılıp, uzaktan eğitime geçilmesiyle beraber, bilgisayar ve internet erişimi olmayan aileler için ise yine şövalyelerden biri Eğitim Bakanı Gavin Williamson devreye giriyor. Bilgisayar temin edilmesi için hızla aksiyon alan Bakan “Bilgisayarı olmayan her öğrenciye bilgisayar temin edilecek” diyerek, artı puanları topluyor.

Uzun lafın kısası; tamı tamına 12 ay, halkına bakan, maddi ve manevi “karşılıksız” destek veren devlete “sosyal devlet”, yardım elini kararlılıkla ve cesaretle uzatanlara  “şövalye” deniyor, iktidarı ve muhalefetiyle de alkışlanmayı hak ediyor.

Gözde Sapanlı / Birleşik Krallık

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test