Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yale ve Harvard’lı Öğrenciler Boğaziçi’nin yanında!

8.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eski AKP milletvekili Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması büyük tepkilere yol açtı. Öğrenci protestoları ve olaya ilişkin gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ortası, rektör danışmanı Prof. Dr. Zafer Yenal görevinden ayrıldı. Linkedin hesabından istifasını açıklayan eski danışman sözlerini “Bir daha kapıları kelepçelenmiş üniversite görmemek için iyilik adına, güzellik adına daha sıkı çalışmaya devam edelim” diyerek noktaladı.

Kuşkusuz protestolar ve yaşanan gelişmeler esnasında ortaya çıkan en çarpıcı görüntü, ülkenin en saygın ve önde gelen üniversitelerinin birinin ana giriş kapısına takılan kelepçe. Kelepçeyi, öğrencileri kampüse sokmamak adına takan polis “insiyatif kullandım” açıklamasında bulundu. Pazartesi sabah saatlerinde ise 17 öğrenci ev baskınıyla gözaltına alındı. Polisle öğrencilerin karşı karşıya getirilmesi ise akıllara Gezi olaylarını getirdi. Polise “mukavemet” gösterdiği gerekçesiyle ise 28 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Bu esnada, Çarşamba günü gerçekleştirilen devir teslim törenine cübbeleriyle katılan akademisyenler atanmayı Rektörlük binasına sırtlarını dönerek protesto etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Imamoğlu, Twitter hesabından "Partizanlığı her yerden söküp attığımızda çok güçlü bir ülke olacağız. Ülkenin en güzel beyinleri yurtdışına gitmeyecek. Her görüşten gençler geleceğimiz için birlikte çalışacaklar o zaman. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin haklı mücadelesinin yanındayım" diyerek protestolara destek verdi.

Boğaziçili öğrencilere destek halen katlanarak artıyor. Yale ve Harvard Üniversitelerinde okuyan Türk öğrenciler, ortaklaşa bir bildirge yayınlayarak desteklerini hem üniversite üyeleri ile hem de kamuoyu ile paylaştılar.

Bildirge ise şu şekilde:

“Harvard ve Yale Üniversitesi’nde okuyan Türk öğrenciler olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan arkadaşlarımızın haklı protestolarının yanındayız. Rektör seçimlerinin dürüstlük ve şeffaflık ilkeleri doğrultusunda, demokratik bir biçimde gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Akademik özgürlüğün toplumun bilimsel ve düşünsel gelişiminin bir ön koşulu olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle akademinin bağımsızlığına karşı getirilen hukuksuz müdahalelerinin her daim karşısında olacağız. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin haksızlığa karşı yürüttükleri mücadelede yanlarında olmaya devam edeceğiz.’’

Atatürk, Tevfik Fikret’in sözüne atfen, “Hiçbir zaman hatırınızdan çıkmasın ki, cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller istiyor” demişti. Kim bilir, belki yandaş kayyum atamalarından eğitime yöneltilen her silah, “gençliği fikri ve vicdanı hür olmaya, haksızlığa karşı sesini daha yüksek çıkarmaya” teşvik ediyordur.

Çünkü, “Eğitimdir ki bir milleti; ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.” (M.K. Atatürk)

+++++++++

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Serpil Bilginoğlu

19.01.2021 - 17:51
👏🏻👍👍 çok güzel yorumlar.

Serpil Bilginoğlu

19.01.2021 - 17:50
👍👏🏻👏🏻
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 26 Şubat 2021 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test