Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

BioNTech, Pfizer ve Hakan Şakül

8.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçenlerde İzmir’de saygın bir özel okul kurucusu dostumla sohbet ederken doğal olarak konu, CoVid19 ve corona için geliştirilen aşılara geldi. Tabii BioNTecH kurucuları Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci’nin Türk olması nedeni ile hissettiğimiz mutluğu dile getirdik. O da BioNTech’in işbirliği yaptığı ünlü Amerika firması Pfizer’ın CEO’su olan Atatürk hayranı Albert Bourla’nın,  Selanik’ten göç eden bir aileye mensup olduğu bilgisini geçsek bile Pfizer’ın Başkan Yardımcısının da bir Türk olduğunu belirtti. Dolayısı ile her iki firmanın üst düzey yöneticilerin Türk olması göz önüne alındığında bu aşının insanlığa bizim bir armağanımız sayılabileceği noktasında buluştuk!

Tabii sohbet sonrası Pfizer Başkan Yardımcısı bu vatandaşımızı merak ettim. Biliyorsunuz Pfizer, dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden birisi. Alman asıllı bilim insanları ve aynı zamanda kuzen olan Charles Pfizer ve Charles Erhart tarafından 172 yıl önce Newyork’ta kurulmuş. Türkiye'de ise geçen yıl faaliyetlerine başlayışlarının 63. yılını kutladılar. Önceki yıl İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline hisselerin% 68'ini satın aldı ve hâlihazırda 50 milyar doları aşan cirosu ile Dünyanın en büyük 100 şirketi arasında.

Dr. Hakan Şakül’ün Pfizer macerası 20 yıl önce başlamış. Birçok aşamaları sonrası son dört yıldır küresel tanı amaçlı ilaç geliştirme bölümlerinden sorumlu başkan yardımcısı pozisyonunda. Aynı zamanda Progentec Diagnostics,İnc. , Lumişnex Corporotion(oncology advisory board), personalized Medicine Coalition gibi kuruluşlarda yönetim kurulu üyesi. California Eyalet Kamu Kurumlarında da resmi görevleri var. Ayrıca Statistical Genetics, Human Genetics, Statistical and Phamacogenetics Departrmant’ın başında… Doğrusu küresel bir şirkette baş döndürücü bir kariyer.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde lisans eğitimi sonrası Rotary Vakfı bursu ile ABD’de Minnesota Üniversitesinde genetik dalında doktora yapmış. Doktora sonrası prestijli UCLA’da (California Üniversitesi) çalışmalarına devam etmiş. Dünyanın sayılı “kişiye özel tıp ve kişiye özel geliştirilmiş genetik ilaç tedavileri” konusunda uzman kişilerden birisi. Hatta Harvard Üniversitesi’nin “Kişiye Özel Tıp Alanındaki Ödülü"ne layık görülmüş birkaç yıl önce. Bu ödül her sene Harvard Üniversitesi Yönetim Kurulunca sağlık sistemi için yeni bir kavram olan kişiye özel ilaçların masaya yatırıldığı konferansta, dünya çapında 600’ün üzerinde ulusal ve uluslararası katılımcının huzurunda, bu konu ile ilgili devlet yetkilileri, ilaç, teknoloji ve biyoteknoloji şirketleri üst düzeylerinin de bulunduğu bir ortamda verilmekte. Dr. Hakan Şakül, ödül alırken yaptığı konuşmada, öncelikle kişiye özel ilaç ile kişiye özel tedavi arasındaki farka dikkat çekmiş: “Kişiye özel ilaçla kişiye özel tedavi birbiriyle karşılaştırılmamalı. Kişiye özel ilaç, küçük bir kitlenin tümör genetiğine bakarak geliştirilen bir ilaçtır. Kişiye özel tedavi ise doktorla hasta arasında geçen bir süreçtir ve hastanın durumuna göre belirlenen tedavi yöntemi söz konusudur. Örneğin standart bir Kemoterapide verdiğiniz ilaç, tüm vücuda hitap ediyor ve sorun olan hücrelere gitmek yerine tüm hücreleri etkiliyor. Bizim ürettiğimiz kişiye özel ilaç ise tüm hücreleri değil, sadece sorunlu hücrelere etki ettiği için çok daha az yan etkisi oluyor. Etkinliği ise artıyor. Tabii ki hiç yan etkisi yok diyemeyiz ama bu ilacın yan etkilerinin yok edilebilir olduğunu söyleyebilirim…”

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörü ve Kişiye Özel Tıp Konferansı Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Raju Kucherlapati de Dr.Hakan Şakül’e ödülünü verirken, bir hastalığın tedavisinde doğru ilacı doğru hastayla eşleştirmenin önemine değiniyor ve Hakan Şakül’ün başında olduğu birimin geliştirdiği bazı ilaçlar ile tedavinin geleneksel olarak yapıldığında yüzde onlarda olan başarı oranının yaklaşık yüzde 60-61’lere çıkabildiğini belirtiyor.

Dr. Hakan Şakül sektörün geleceğinden memnun. Yaptığı kişiye özel ilaçlar ile ilgili Ar-Ge çalışmalarının sonucunda birçok kanser türünün tedavisinde önemli aşamalarına geldiklerini ve çok uzun olmayan bir süreçte, kişiye özel tedavilerin rutine gireceğini belirtiyor.

Bugün, SARS-CoVid-2 pandemisinin karanlığını ortadan kaldıran aşı çalışmaları ile Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hakan Şakül, bir Türk olarak entegre oldukları Almanya ve Amerika gibi ülkelerde yetenekleri, farklı bakış açıları ve kurdukları etkin işbirlikleri ile hepimizin ve “Dünya İnsanlığının” takdirini hak etmekte. Umarız ülke olarak, onların deneyimlerini Türkiye’ye aktaracakları bir ekosistem kurarız ve Türkiye, bu tür öncü çalışmaların merkezi olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test