Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ülkemizde SARS-CoV-2 aşısı uygulanmaya başladı

15.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Her ne kadar Sayın Cumhurbaşkanı, ilk aşı uygulamasının bu hafta içinde başlayacağını ifade etmiş olsalar da kamuoyu, Alişan isimli müzik profesyonelinin aşı uygulamasını sosyal medyadan izledi. Pandeminin sürdüğü ve devletlerin alım için sıraya girdiği, halk sağlığı için statejik bir aşının bazı insanlarca nasıl temin edilebildiği herhalde soruşturulacaktır.

Ama ülkemiz aşı çalışmaları ve vatandaşları için düzenlediği aşı kampanyaları ile her zaman dünyaya örnek olacak başarılara imza atmıştır. Dünyada ilk çiçek aşısı uygulaması için kanun, 1885 yılında bu topraklarda çıktı. 1892 yılında ‘bakteriyoloji hanesi’ ve çiçek aşısı üretim evi açıldı, takiben difteri, kızıl, sığır vebası serumları üretildi. Cumhuriyet döneminde de, Atatürk’ün önderliğinde kurulan Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsünün ürettiği aşılar ile kızamıktan çocuk felcine suçiçeğinden kabakulağa kadar birçok aşı kampanyası küresel bir başarı örneği şeklinde gerçekleştirilmiştir. CoVid 19 için de sağlık ordumuz aynı ruhla ve aynı özveri ile bu çalışmaları tamamlayacaktır.

Biliyorsunuz CoVid-19 pandemisini gerçekleştiren SARS-CoV-2 Corona virüsü için aşı çalışmaları başarı ile sonuçlandı ve bu hafta içinde ülkemizde de diğer 42 ülkede olduğu gibi uygulamaya başlanıyor. Aşılar, Çin menşeli bir devlet kuruluşu olan biyofarmasötik şirketi Sinovac tarafından geliştirilen coronavirüs aşısı CoronaVac.  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü uzmanlarınca 2 hafta boyunca inceleme ve onay sonucu sonrası şehirlere dağıtıldı. Şimdilik sağlık personeli ve 65 yaş üzeri hızla aşılanacak.

Sağlık çalışanları kendi birimlerinde ve 5 gün içinde aşılamaları bitirilecek. Sağlık çalışanları sonrası 65 yaş ve üzeri, yaşlı ve huzur evleri sakinleri, polis, adli personel gibi öncelikli kamu kurum çalışanları ve sonrasında da daha genç olan nüfusun tamamı uygulamaya alınacak. Bu süreçler için basın ve e devlet dahil bir çok haberleşme platformu kullanılarak randevulu bir hizmet sistemi yaratılacak. Aşı 4 hafta aralıkla iki doz halinde yapılacak ve herkese bir aşı kartı verilerek takip edilecek.

Halen aktif olarak CoVid hastalığı geçirmekte olanlar, daha önce CoVid geçirenler, aşı sırası ve randevusu almış olmasına rağmen son 10 gün içinde hastalığı geçiren kişilerle temas öyküsü olanlara aşı uygulanmayacak. Ayrıca daha önce bir aşı uygulaması esnasında anaflaksi (aşırı alerjik reaksiyon) geçirenlerle hamileliklerinin ilk 3 ayında olanlara da aşı uygulaması yapılmayacak. Bunun dışında aşı için sırası gelen ama ateşi 38 derecenin üzerinde olan, tanısı konulmamış akut bir hastalık geçiren ya da kronik hastalığı olup bu hastalığın akut ataklarını geçiren insanlara da aşı yapılması ertelenecek. Son bir ay içinde canlı virüsün olduğu bir başka aşı yaptıranlar ile son iki hafta içinde grip, pnömokok gibi aşı uygulamasına tabii olanlar da bu sürelerin bitimine müteakip aşılamaya alınacaklar.

İlgili sağlık kuruluşlarının yatak kapasitesi bağlamında 5 ila 25 aşı uygulama odası oluşturularak soğuk zincir ile tedarik edilen CoronaVac aşı flokonu kontrol edilip kişiye enjekte edilecek ve olası akut bir rahatsızlık için 30 dakika aşı olunan bölgede gözleme alınacak. Nadir olmakla birlikte aşı yapılan bölgede(ki burası başka bir engel yoksa sol kol omuz bölgesi olacak) kızarıklık, ağrı şişkinlikten ateş, ishal, artrit ve kas ağrısına kadar geniş spektrumda yan etkilerin raporlandığını biliyoruz. Bu konuda biraz ayrıntı verirsek, ilk bir saat içinde alerjik reaksiyonlar, ilk bir hafta içinde ateş, ciddi lokal reaksiyonlar, ishal, kusma, lensadenopati, günlük yaşamı etkileyecek şiddette baş ağrısı ve kas ağrıları, ilk 2 ila  6 ay içinde de koku ve tat duyusu kayıpları, nöropatiler ve yüz felci tarzında lokal paraliziler nadiren görülebilmektedir. Bunların dışında gelişebilecek yan etkiler de Bakanlığın tanımlanan izleme modüllerinde kaydedilerek takip edilecek.

Aşıların Ülkemizde dağıtımında il, ilçe, birim soğuk zincir sorumluları atandı ve aşıların aşı nakil kapları ve dolapları içinde uygulama merkezlerine artı 2 ila 8 derecede korunarak transferi sağlandı. Bu süreç soğuk zincir izleme kartları ile sıkı bir denetime tabi. Ayrıca elektronik çalışan donma izlemcileri de sisteme entegre. Soğuk zincirin bozulmadan aşı nakil kapları ile aşı odalarına intikali sonrası yine her il, ilçe ve birim için belirlenen aşı sorumlularının sevk ve idaresinde aşı yapılacak.

Sonuç olarak, okuyucularımızın basın, web siteleri ve enabız üzerinden Sağlık Bakanlığı bildirilerini yakından izlemelerini, aşı öncelikli grubunda iseler ASM(Aile Hekimi) ve İlgili hastanelerden randevu almalarını öneririm. Aşılama sürecinde Sizlere verilecek CoVid 19 aşı kartını saklamanız ve istenmeyen yan etki oluştuğunda bildirim yapmanız da gerekecektir.

Tüm bu çalışmalar başarı ile bittiğinde, umuyoruz ki, ilkbahar ile birlikte kısmi de olsa normal yaşam tüm Dünyada yeniden başlayacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 27 Şubat 2021 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in iç ve dış politikayı doğrudan etkileyen gelişmelere ilişkin sorularını cevapladı. Kışlalı, Gara operasyonu, Merkez Bankası’nın ...

Yazarlar
Website Security Test