Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yatırımcı akını

23.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalar yeni yılda coşku ve heyecanından bir şey kaybetmedi. Borsalar para denizi içinde yüzerken yatırımcılar kazanılan paranın sarhoşluğu ve hayalleri içindeler.

Borsa İstanbul 34 yılda biriktirebildiği 1 milyon 400 bin yatırımcısına 2020 yılında yüzde 45 artışla yeni 600 bin yatırımcı ilave etmeyi başardı. Senelerce söylediğimiz paranın akışkan olduğu cazip alanlara aktığı tezi bir kere daha yaşanmış oldu.

Önce faiz, altın ve döviz, ardından hisse senedi bu döngü aynıyla devam ediyor.

Borsa İstanbul’a bir yandan yabancı girişleri devam ederken diğer yandan yerli ağırlığı artmaya devam ediyor. 2007 yılında yüzde 72 seviyesine tırmanan yabancı payı o tarihten bu yana düşerek yüzde 47,59 seviyesini görmüştü, halen bu oran yüzde 47,99 seviyesinde bulunuyor.

Yabancılar için, son zamanlarda atılan adımlar Türk piyasasını cazip hale getirse de kur riski vb risklerin bireysel yabancı yatırımcıyı hala tedirgin ettiği görülüyor. Diğer taraftan gelişen ve gelişmiş ülke borsalarının, neredeyse tamamının olumlu seyrettiği bu günlerde Türkiye alternatifinin yeterince öne çıkmaması olabilir.

Borsa İstanbul’da kasım başında, ekonomi yönetimi değişikliğiyle başlayan olumlu hareketlilik kesintiye uğramadan sürüyor. Teknik olarak belli rakamların aşılamayacağı zorlanacağı ya da düzeltmenin ihtiyaç olduğuna dair görüş ve beklentilerin tümü şimdilik boşa çıkmış durumda.

Kasımdan bu yana yaklaşık yüzde 40’lık primle tüm borsalar içerisinde en hızlı yükselen 2. borsa olmayı başardı. Bu hareketle önceki ayların kayıpları da bir nebze telafi edilmiş oldu.

Son bir yıl içindeki dolar hareketliliğine bağlı olarak borsa İstanbul’un hala ucuz olduğu yönünde görüşler devam ederken diğer taraftan döviz hareketlerinin aslında Türk varlıklarını değersizleştirdiğini dolar bazında değerli hale gelmesinin ancak ülke parasının değer kazanması ve Türkiye’nin hem reel, hem de finansal anlamda yatırım araçlarının cazip hale gelmesiyle mümkün olabileceğini unutamamamız gerekiyor.

Döviz tarafının özellikle Doların tüm dünya para birimlerine karşı para kaybederken TL karşısında değer kazanıyor olması içeride piyasalara uyumsuz ekonomi politikaları ve siyaseten AB ve ABD ile yaşanan bazı anlaşmazlıklar ve gerilimlerden kaynaklandığı ortada.

Mali politikaların uyumlu hale getirilmesi ve kritik konularda daha uzlaşmacı mesajların verilmesi piyasalarla birlikte döviz kurları üzerinde de karşılık buldu. ABD de açıklanan 1,9 trilyon dolarlık teşvik esasen doların cazibesinin bir süre daha olmayacağını gösteriyor ve Türkiye’nin temel konularında büyük krizler yaşanmadığı sürece dövizin önümüzdeki dönemde cazip olacağına dair bir beklenti görünmüyor.

Merkez bankası hızlı ve keskin faiz artırım politikasından, aşının işe yaraması ve ekonominin tekrar hareketlenmesi adına yaz öncesi vaz geçeceğini tekrar düşük faiz dönemine geçmek isteyeceğini düşünüyorum. Bu sebepten o tarihe kadar dövizde önemli bir gerileme olmaması halinde dövizin o tarihlerde bir miktar hareketlenmesi mümkün görünüyor.

Altın tarafı ons altındaki teknik düzeltme ve faiz artışıyla birlikte doların dizginlenmesi nedeniyle son aylarda yatırımcısını biraz üzmüş görünüyor.  Ons altın en yüksek gördüğü 2075 dolar seviyesinden 200 günlük hareketli ortalamasına yaptığı düzeltme sonrası güçlü bir tepki veremedi. Gerek Biden’nin seçilmesi gerekse aşı ile pandeminin önünün alınacağı beklentisi altına olan talebin önünü kesti.

Düz mantıkla düşünüldüğünde gerekçeler sağlam ancak, ekonomilerin eski performanslarına dönmesinin ve parasal genişlemelerin uzun yıllar devam edebileceği düşünüldüğünde altında oyunun sonunun gelmediği görünür.  200 günlüklerin altına gelmeyen ons altın 1876 dolar üzerinde kalmayı başardığı takdirde yine zirvelere doğru bir atak denemesi teknik olarak çok olası görünüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test