Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Menemen olayı; “Kendi düşen” ağlamamalı!..

23.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Menemen’de “başarılı bir belediye başkanı” vardı, sevilen ve sayılan. O neden aday yapılmadı?

Yerine “neden” ve “nasıl” seçildiğinin üzerinden 20 ay geçmeden “zimmet ve irtikap suçlarından tutuklanacak” bir kişi aday yapıldı?..

Tutuklanan adayın yerine “kayyum atanmadı”, Belediye Meclisi’nin seçeceği “başkan vekili seçimi yapılacaktı”; Belediye Meclisi’nde Cumhur İttifakı’nın 12 oyuna karşılık, Millet İttifakı’nın 15 + 3 = 18 oyu varken ve de Meclis’te CHP’den istifa etmiş bir de “bağımsız” eski belediye balkan yardımcısı üye bulunurken, seçim nasıl kazanılamadı?..

Millet İttifakı, neden 3 fire verdi ve “o üç fire” AKP adayına nasıl oy verdi?..

Dahası, “seçimle ilgili gelişmeleri izleyen” gazeteciler, “fire verileceğini” yazıp gelmişlerken ve kulislerde “AKP adayının seçilebileceği” iddiası da giderek güçlenmekte iken, neden tedbir alınamadı?..

Parti içi hizipleşme, “üzerinde ittifak edilecek bir adayın bulunamaması” nasıl bir tablodur ve bu tablodan kimler sorumludur?..

“Nitelikli çoğunluk (2/3) aranan ilk iki turda bu çoğunluk sağlanamamışken, “salt çoğunluğu yeteceği” son iki turun 15 – 15 kilitlenmesinin sorumluları kimlerdir?..

“15 – 15 kilitlenen seçimden sonra “kura çekileceği” ortada iken, “kura çekimi ile ilgili” yönetmelik maddesini “okumayanlar” ve “o maddede yazılı olan usulü” tatbik etmeyerek “kura çekimini kaybeden” AKP adayına “mahkemeye itiraz yolunu açanlar” kimlerdir?

BELEDİYE MECLİSİ ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ / Madde 13 – a der ki: “Gizli oylamalarda kullanılacak oy pusulaları zarfla birlikte başkanlıkça mühürlü şekilde düzenlenir. Oylama bittikten sonra kâtip üyeler tarafından sandıktan çıkan zarflar sayılır ve üye sayısından fazla olmadığı tespit edildikten sonra açılır. Oy pusulaları sayıldıktan sonra, başkanlık divanı tarafından sonuç açıklanır. Oylarda eşitlik halinde oylama bir defa daha tekrarlanır; yine eşitlik olursa meclis başkanınca kuraya başvurulur. Kura çekimi, birbirinin aynı olan ve üzerinde adlar yazılı bulunan kağıtlar bir torbaya konularak meclis başkanı tarafından çekilmek suretiyle yapılır. Torbadan çekilen isim kazanmış olur.”

Burada duralım, “9 sorudan sonra” biraz nefes alalım ve “kilit 10’uncu soruyu” sorarak devam edelim; ilk kura çekiminde “cam fanustan AKP adayı çıksa idi”, CHP itiraz edebilir miydi?

Doğrusu ya, Yönetmelik bu kadar açıkken, “Şeffaflık ve Şampiyonlar Ligi Kura Çekimi fantezisi” ile “isim yazılı iki kağıdın ‘cam bir fanus içine konularak’ kura çekimi yapılması” herhalde ve herhalde “çok özel bir beceri” ister!..

İşte tam bir “Kendi düşen ağlamaz” tablosu. Ama “bunca hatayı üst üste yapan” CHP günlerdir ağlıyor; hem de, daha önceki yıllarda “Çiğli’de, Bergama’da, Selçuk’ta, Aliağa’da ‘benzer hataların yapıldığı’ onca seçim tecrübesi” varken…

Şair Eşref Şayet Yaşasaydı… Ne yazardı?..

Zeki Müren’e lâf atana…

Hiç lüzûmu yok iken, biri bir lâf atarsa...

Cevap hakkı kalmamış, bir merhûma çatarsa

Birden ilân ederse, kendi kendini usta

Hicvederiz taşlarız; mecburen bu hususta

Beyânın sahibine, elbet dönüp sorarlar

Bu tâlihsiz kelâmı, sanma hayra yorarlar

Birkaç mecliste sordum; bu vakitsiz çıkışı

“Mecbur kaldı” dediler;  “kesilince alkışı...”

Umumî kanaati, şöyledir cemiyetin:

“Anlamak hiç zor değil, sebebini niyetin...”

Gündeme gelmek için, ucuz bir yolda söndü

Tenkit ettiği şahıs; “O bunamadan, öldü...”

Nihat Demirkol

Erdem ve… Politika…

“Hiçbir ülke sorununu mesele etmeyenlere göre, politika şöhrete giden en kestirme yoldur. En kısa yoldan maddi ve manevi güç sahibi olunur. Cim karnında bir nokta bile olamayanların servet sahibi olması politikanın yanlış zeminlerde bulunmasındandır. Halbuki gerçek kimliği içerisinde politika halka hizmet yeridir ve politikacı halkın parasız avukatıdır.”

Ali Naili Erdem

 

Sözün Özü

Birileri, partinin büyük büyük unvanlı koca koca adamları, “MHP’nin Türkeş’in partisi olduğunu” unutuyorlar. “Ülkücülükten gelen” ve de “Türkeş’in ikinci eşi olan” Seval Hanımefendi’den biraz ders alabilselerdi, “demokrasiyi yaralayan” Selçuk Özdağ / Orhan Uğuroğlu / Afşin Hatipoğlu saldırılarından sonra “partilerini yaralayan” o açıklamaları yapmazlardı!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test