Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Başarılı Brüksel ziyareti sonrası

30.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yıllardır özenle diyaloğun önemini vurguluyorum.

Diyaloğun güven arttırıcı bir nesne olduğunda ısrar ediyorum.

Bir takım anlaşmazlıkların diyalog ile çözülebileceğine inanıyorum.

Haklılığıma Dışişleri Bakanımızın önceki hafta Avrupa Birliği'ne yaptığı ziyarette bir defa daha tanık oldum. Aramızda mevcut alınganlıkları yok etme ve 11 Aralık günü Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye uzattığı ele cevap verme arzusu ile Brüksel'e giden Dışişleri Bakanımız başarılı ve verimli bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Avrupa'nın önde gelen devlet ve siyaset insanlarından Joseph Borrell, Oliver Varhelyi, Charles Michel, Ursulavon der Leyen, Sergey Lgodinsky, Nacho Sanchez ve NATO Genel Sekreteri JensStoltenberg ile de yanyana gelen Dışişleri Bakanımızın Türkiye'nin beklentilerini anlaşılır bir tarzda ortaya koyduğunu Brüksel'deki dostlarımdan öğrenmenin mutluluğu içindeyim.

Somut adımlar için adeta bir yol haritası ortaya konan bu ziyaretlerde; katılım sürecimizin canlandırılması, istemsiz göçün bir hale yola konulması, vize serbestisinin hayata geçirilmesi, terörle mücadelede işbirliği gibi konulara açıklık kazandırması açısından Mevlüt Çavuşoğlu'nun temasları Türkiye için bir fırsattı.

Öğrendiğim kadarıyla Bakanımız bu fırsatı iyi değerlendirmiş ve muhataplarına geçen yıllarda özellikle Doğu Akdeniz gerginliği ve Türkiye’nin Atina ve Paris başta olmak üzere bazı AB başkentleriyle yaşadığı ikili siyasi sorunlarla ağır siyasi gerilim ve krizlere sahne olan ilişkileri güvene dayalı diyalogla gün ışığına çıkarabileceğimizin işaretlerini vermiş. Ankara'nın Brüksel'in yaklaşımlarına hazır olduğunu da gündeme getiren Dışişleri Bakanımız Doğu Akdeniz'deki varlığımızın karşılıklı işbirliği ve yarara dayanan değerlerle gelişmesinin Avrupa Birliği'nin stratejik çıkarına uygun olacağını da belirtmiş.

Gene öğrendik ki, Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, basın toplantısında Dışişleri Bakanımızın ziyaretini değerlendirirken aynen; ''Çavuşoğlu'nun görüşmeleri bu istikamette, saygılı, samimi ve kapsamlı bir şekilde görüş alışverişinde bulunulmasına imkân sağlamıştır.'' demiş bulunmaktadır.   Gene Borrell tarafların bir araya gelip birbirini samimiyetle anlamasını önermiştir. Bu değerlendirmenin yanı sıra AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursulavon der Leyen'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye davetini kabul etmeleri ve ziyaretin tarihi üzerindeki çalışmaların sürdüğünün açıklanması ise Dışişleri Bakanımızın ziyaretinin verimliliğine ayrı bir işarettir.

Hâsılı, Dışişleri Bakanımızın diyalogla taçlanan söz konusu ziyaretinin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde yeni bir sahifenin açılmasını temin edeceğine ve ortak çıkarlarımız için yapıcı ve karşılıklı fayda sağlayıcı bir iş birliğinin kapısını aralayacağına inanıyorum. İlişkilerimize yeni bir boyut getiren bu ziyaretle ortaya konan düşüncelerin en az bizim kadar Avrupalı dostlarımızın da yararına olacağı da ayrı bir gerçektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 5 Mart 2021 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 4 Mart 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test