Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Onur Öymen baskılara direnirken

30.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir grup genç arkadaşla yakın geçmişteki siyasi gelişmeleri konuşuyorduk. Aralarından birisi“keşke bu konuştuklarımızı toparlayan bir kitap olsa” deyince “Google amcaya sorarsın” deyip gülüştük. Evet, bazı bilgileri arama motorlarından bulmak mümkün ama deneyim süzgecinden geçmiş bilgileri bulmak çok zor. Sırf intenette değil kitap olarak bulmak da zor. Neden zor? Çünkü siyasetçilerimizden çoğu yazma özürlüdür de ondan. Ya da siyasetin sıcak ortamında geçmişe, giderek bugüne yönelik değerlendirmeler yapmaktan kaçınırlar.

Sayın Onur Öymen‘yazmayanlar’ grubunun dışında kalıyor neyse ki. 2008 yılından bu yana 4 kitap çıkardı Remzi Kitapevi’nden. (‘Türkiye’nin Gücü – 2008’, ‘Çıkış Yolu – 2016’, ‘Zor Rota – 2017’, ‘Uçurumun Kenarında Dış Politika – 2018’) ‘Bir Cumhuriyetçinin Siyaset Anıları’ alt başlığını verdiği son kitabının adı BASKILARA DİRENİRKEN. (Remzi Kitabevi – 2020)

Öymen, ‘Zor Rota’ kitabında Dışişlerindeki görevleri sırasında yaşadıklarını yansıttığını belirtiyor. Son kitabında ise milletvekili olarak ‘yaşadıklarını, gözlemlerini ve ülkemizi ilgilendiren konulardaki değerlendirmelerini’ ele alıyor. Dışişlerinde olduğu gibi siyasette de ülke çıkarlarını korumak için mücadele eden Öymen kitabın önsözünde şöyle diyor:

“Bazı büyük devletlerin hedefleri ve stratejik hedefleri çoğu zaman Türkiye’yle örtüşmüyordu. Özellikle Kıbrıs, Ege meseleleri, Ortadoğu’daki gelişmeler, Doğu Akdeniz’deki durum, Türkiye’nin AB üyeliği, Ermeni sorunu, terörle mücadele gibi belli başlı dış politika konularında Türkiye tek başına mücadele etmek zorundaydı.”

Sözde müttefikler

Onur Öymen’in yukarıdaki ifadelerinde Türkiye’nin tek başına mücadele etmek zorunda kaldığını söylediği hangi devletlerdi peki? Tüm bu sorunlarla ilgili anıları incelendiğinde, Türkiye’nin karşısında her seferinde ABD yanı sıra Avrupa Birliği’ndeki Yunanistan, Fransa, İngiltere gibi bazı sözde müttefiklerinin olduğu görülüyor.

Bunlardan en tipik olanı yazarın “ikinci yol uzmanı” diye nitelediği Amerikalı David Phillips’in raporları. Örnek verirsek, “15 Ekim 2007 tarihinde ‘Amerikan Dış Politikası Ulusal Komitesi’ adına hazırlanan raporda, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta PKK’yla askeri mücadeleden vazgeçmesi, Türkiye’deki sosyo-ekonomik koşulların iyileştirilmesi, ‘sivil bir anayasa’ yapılması, azınlık haklarının kurumsallaştırılması’ öneriliyordu.” (sayfa 69)

Yine bu kişinin hazırladığı 2009 tarihli 2. raporda da, “Türkiye’nin PKK terörünü tek başına askeri müdahaleyle tasfiye etmesinin mümkün olamayacağı belirtilerek, esas çözümün Türkiye’nin demokratikleşmesi ve kalkınması yoluyla sağlanabileceği ileri sürülmekteydi.” (sayfa 71)

Biden sevenler kulübü

Öymen’in alıntı yaptığı rapordaki görüşlerin Biden seçildikten sonra bazı çevrelerde yaygın olan görüşlere benzediğini görmemek için kör olmalı. Biden’dan “demokrasi” bekleyenlerin kulaklarına küpe olmalı.

Bu satırları yazarken Biden ABD’deki azınlıklara yönelik konuşmasını yapıyordu. (Hani dolmakalemini ceket cebini bulamayıp pantolon cebine sokuverdiği konuşmasını!) Bu konuşmayı ABD yönetimini bir süre içe dönük tutacak bir çıkış olarak değerlendiriyorum. Covid salgını, işsizliğin çığ gibi büyümesi, ekonominin baş aşağı gidişi gibi sorunları var.  Toplumsal dengesizlikleri ve büyük şirketlerin ABD yönetimindeki etkisini protesto eden ‘Occupy Wall Street’ (ABD Borsasının bulunduğu Wall Street’i İşgal et) hareketinin 2011 sonbaharında başladığını, bunun da Obama-Biden yönetimi dönemine denk düştüğünü akıldan çıkarmayalım. İyimser bir yaklaşım olsa da en etkili yerlerde Musevi kökenlilerin bulunduğu Biden-Harris yönetiminin içteki potansiyel karışıklıklarla uğraşırken bizim gibi ülkelere olan olumsuz tavırlarının törpüleneceğini umalım.

Uzun süre ABD’de yaşamış olan Cumhuriyet yazarı Zülal Kalkandelen, 26 Ocak 2021 tarihli ‘Amerika’da havai fişek, Ortadoğu’da bomba’ başlıklı yazısında benim de katıldığım şu tespitte bulunuyor:

“Anlaşılmayan konu, Biden geldi diye Türkiye’de yaşanan abartılı coşku... Kendisi de yardımcısı Harris de Dışişleri Bakanı Blinken da Demokratik Parti içindeki şahin kanadından. Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika’daki müdahale ve işgalleri savunan bir ekip işbaşında. Üstelik Biden’ın Türkiye açısından birçok konuda zorlayıcı tavır alacağı da belli. ABD’nin Biden ile imajını düzelteceğini savunuyor bazı yorumcular. Görüntü şeklen düzelebilir ama siz o imajı insansız hava araçlarıyla sivillerin öldürüldüğü Irak, Yemen, Afganistan halklarına sorun. Siz o imajı emperyalizmin kıskacı altında nefes alamayanlara sorun... ABD, Biden ile birlikte Obama rotasına dönerse buna Amerikan halkı sevinebilir ama size ne oluyor diye sorası geliyor insanın.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test