Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye ve Katar

30.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye bugünlerde komşularına baktığı zaman dost bir ülke görememekte. Öfkeleri ve tepkileri üzerine çekmiş olan Türkiye’nin Amerika basınına göre tek bir dostu var: Katar. Çoğu Arap ülkesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İslamist politikalarını ve duruşunu bir tehdit olarak görüyor. Avrupa Birliği, Türkiye’nin Akdeniz’de hak iddia etmesi ve yargı dağıtmasından mutsuz. NATO üyesi ABD, Türkiye’ye Rus savunma sistemi almasına ilişkin yaptırımlar uyguladı. Buna rağmen Türkiye’nin arası müttefikleri Libya ve Suriye’yi bombalayan Rusya’yla da iyi değil.

Türkiye’nin bu tabloda tek dostu Katar olarak gözüküyor. Economist, “Türkiye’nin hiç değilse Katar’ı var diyor”. Türkiye ile Katar’ın ilişkileri Türkiye’nin 2000’lerin başında Doha’ya yaptığı yatırımlar ile başladı. Onlarca Türk yatırımcı başkente akın ederek hem ideolojilerini, hem yatırımlarını hem de yalnızlıklarını paylaştı. “Büyük” ve “krizde” olan Türkiye, bu günlerde “küçük" ve “zengin” Katar’a güveniyor.

Yani, Türkiye Katar’dan “parasal destek” bekliyor, Katar ise Türkiye’den “güvenlik”.

Her iki ülke de henüz on yıl kadar önce, neredeyse tüm Arabistan’da patlak vermiş olan Arap Baharı’nı destekleyerek “Orta Doğulu despotları” kızdırmıştı. Çark, İslamcılara karşı döndüğünde çoğu Türkiye ve Katar’a sığınmıştı. Katar’ın Müslüman Kardeşler ve Hamas gibi İslamcı gruplara verdiği destek, 2017’de Bahreyn, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Katar’la arayı açmasına sebep oldu.

Bu ülkeler, Katar’ın aynı zamanda Türkiye’nin Doha’daki askeri üssünü de bozmasını istiyordu.

Bunun yerine Katar, Türkiye ile ilişkileri güçlendirerek Türkiye’nin kendisine daha çok askeri birlik göndermesine izin verdi. 2019'da tamamlanan Doha’daki askeri üs artık 5 bin Türk askerini ağırlayabiliyor. Erdoğan bunu bir “kardeşlik sembolü” olarak nitelendirdi. Ülkeler ortak askeri tatbikatlar yaptılar ve Türkiye Katar'a silah yardımında bulundu. Katar da Türkiye’nin Libya ve Suriye’ye müdahalelerine destek verdi.

Daha da önemlisi, Katar Türkiye’nin finansal işlerini üstlendi. 2018'de, Türkiye'nin nakiti biterken, Katar 15 milyar dolar yatırım sözü verdi ve Türkiye Merkez Bankası ile 3 milyar dolarlık bir döviz takası yapmayı kabul etti. Merkez Bankası’nın dolar rezervleri düşmeye devam ederken, Katar takas anlaşmasını 15 milyar dolara çıkardı. Kasım ayında, Türkiye'nin yeni bir kur kriziyle karşı karşıya kalmasıyla Katar, Türk ana borsasında %10 hisse satın aldı.

Ayrıca, İstanbul'da bir liman gelişimine yatırım yapma sözü verdi. Bu arada Antalya Limanı İşletme Hakkını da 140 milyon dolar ödeyerek bir Katar Şirketi aldı. Katar şu anda Türkiye’nin en büyük üçüncü yabancı yatırımcısı. Anlaşmalar milyarlarca dolar değerinde. Kimi eleştirmenler, Katar ve komşularının bu yılın başlarında diplomatik bağları yeniden kurduğu için Türkiye ile ilişkilerinde değişim olabileceğinden şüpheleniyor.

Türkiye ile Katar'ı bir araya getiren koşullar temelde değişmedi, bu nedenle yakın kalmaları muhtemel. Bir düşünce kuruluşu olan Brookings Doha Center'dan Galip Dalay, ittifakın “Erdoğan'ın iktidara geldiğinden beri kurduğu en istikrarlı ilişkilerden biri” olduğunu söylüyor. Bölgeyi daha istikrarlı hale getirip getirmediği Körfez başkentlerinde hâlâ yoğun bir şekilde tartışılıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nevzat Dağlı

30.01.2021 - 21:28
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 5 Mart 2021 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 4 Mart 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test