Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çiftçiyi, köylüyü kurtaracak bir büyük adım!..

30.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Babamız köy çocuğu idi; Balıkesir’in Manyas ilçesinin Çavuşköy’ünden!..

O, Çavuşköy’e yakın yerlerde (Bandırma gibi) görev yaparken, her yaz okul tatillerinde “ailecek” köye gider ve bütün bir yazı orada geçirirdik, dahası, anne tarafımızdan da dayılarımız, teyzelerimiz, eniştelerimiz “misafir olarak” Çavuşköy’e gelirlerdi.

O günler “çok güzel günlerdi”; tarlalarda, bahçelerde, harman yerlerinde, komşu köylerde, düğünlerde, şarkılı, türkülü dibek gecelerinde, yazın nasıl geçtiğini bilmez, kuzulu, koyunlu, inekli, öküzlü, danalı, mandalı, köpekli, tavuklu, horozlu, hindili, atlı, eşekli bir hayatın bütün keyfini sürer, “okullar açılınca” babamızın görev yaptığı kente dönerdik…

O günleri, hâlâ hatırlıyor, özlüyor, anıyoruz.

Orada, “babamızdan bizlere, halamızdan onun çocuklarına “miras olarak kalan” ev, bahçe ve tarlalar var… “Kuzenler olarak” o tarlalar ve bahçeler her yıl icara veriliyordu. Ne var ki, uzun bir zamandır, “icardan anlaşmaya varılan, beklenen bedeller” gelmemeye başladı. Köylü / çiftçi “giderek” fakirleşiyordu. “Ailecek geçinecek parayı kazanamıyor” ve “icar bedellerini” ödemeyi aksatıyor, bazı yıllar veremiyordu.

Bunun üzerine “tarla ve bahçeleri”, dahası köy içindeki büyük bahçeli büyük evi” satmaya karar verdik. Kuzenler Almanya’da olduğu için, “ilgilenmek” en yakında oturan bana düştü.

Oraya her yaz bir – iki defa gidip gelmeye başladım ve “köylünün, çiftçinin içine düştüğü “acı tabloyu” gördüm, yaşadım, yaşıyorum.

Bütün bunları “neden” yazıp geldim?

Çünkü “önceki hafta” Perşembe günü, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Ödemiş’te yaptığı “Başka Bir tarım Mümkün” başlıklı konuşmayı “orada” dinledim. (GÖZLEM bu konuşmayı geniş olarak verdi, sayfalarında.)

Abartmıyorum, “hâlâ köyünü özleyen ve orada yaşama hayalleri kuran” bir köy çocuğu için, yani benim için “nefes tutularak izlenen ve dinlenen” bir konuşma oldu, başkan Soyer’in dinletisi…

“Vizyonu dört dörtlük hazırlanmış” ve sağlam temellere oturtulmuş bir “tarım hamlesi” idi, Başkan’ın sunduğu proje…

Hem “köylüyü çiftçiyi kalkındıracak”, hem “gıda sektörüne damga vuracak”, hem de “bu yaz bütün ülkede görülmeye başlayan ve gelecek yıllarda belki de daha da yoğunlaşacak ‘kuraklığa karşı’ mücadelede başrolü oynayacak” ve “İzmir kırsalında uygulanacak” bir proje!...

Başkanı dinlerken, içimden “keşke Çavuşköy İzmir ili sınırları içinde olsaydı” diyordum.

Sonra da kendisine “bir köy çocuğu olarak teşekkür ederken” dedim ki; “Bu hamle, Türkiye’deki bütün belediyelere duyurulmalı, yayılmalı. Nasıl yaparsınız bilmiyorum. Ama yapılmalı. Türk köylü ve çiftçisi sadece Ankara’dan destek beklememeli, onlara belediyelerin ‘Başka Bir Tarım da Mümkün’ hamlesi ile verecekleri ‘yerelde ve yerinde’ destek ile ayağa kaldırılabilir” dedim.

Tunç Soyer, “bu projeyi”, elbette İzmir ili içindeki ilçe belediyeleri ile beraber uygulamaya koyacak. 28 tarımsal kalkınma kooperatifi ile 2021 yılı için ürün alım sözleşmesi imzalayıp, “2021 ve 2022 yıllarında üreticiye desteği iki kat artıracaklarının sözünü vererek” koymaya başladı bile.

Dilerim ki, İzmir’den, Ege Belediyeler Birliği kanalıyla Ege illerine ve de “çok daha büyük bir adım ile” bütün Türkiye’de “tarım ağırlıklı yörelerin belediyelerine kadar uzanmalı” bu hamle!..

Kuraklığa karşı çare olacak, kırsalın giderek yaygınlaşan umutsuzluğunu yenecek ve “kendini doyuracak bir ülke olma yolunu yeniden açabilecek” bu büyük “yerel projeye katkı koyanların tümüne” şükranlarımı sunmak bir TC vatandaşı olarak görevim!...            

                                                

Şair Eşref Şayet Yaşasaydı… Ne yazardı?..

Refik Saydam’ın Ruhuna Gazel...

 

Etek öpmeyen saygının, fotoğrafında,

Refik Saydam selamlıyor, Gazi Paşa’yı...

 

Öğün, çalış, güven misâl, “Hıfzıssıhhâ”nın

Reddedişi “Padişahım, sen çok yaşa”yı...

 

Bir dokuz yüz yirmi sekiz, mayıs ayında

Başlar öykü, otuz birde, yapar aşıyı...

 

Söndürür kırk senesinde, Çin-i maçin’de

Koleranın kavurduğu, yorgan döşeği..

 

Yirmi birinci asırda, bozulur büyü,

İmâl yerine ithâli, döner köşeyi

 

 Tamam olmadan üçüncü, fazın sonucu

İlim sahibi lûtfedip, verir şişeyi...

 

İlk fotoğraftan bugüne, kıssadan hisse:

Farzdır vermek müstehaka, suni neş’eyi

 

Uzun lâfın kısası mı? Şudur halimiz:

Acemi nalbant elinde, gâvur eşeği...

Nihat Demirkol

Erdem ve… Politika…

Yoksulluğu ve cehaleti yenmeyi ideal edinmiş ve akılla gönül birlikteliğini bilimsellikle bütünleştirmiş olan politikacı, ahali açken karnı tok dolaşamaz.

Ali Naili Erdem

Sözün Özü

Bu hafta Sözü Özü, Shakespeare’den:

“İnsanların çoğu Sevmekten korkuyor, kaybetmekten korktuğu için..

Düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için.

Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için.

Yaşlanmaktan korkuyor, gençliğin kıymetini bilmediği için.

Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için.

Ve ölmekten korkuyor, aslında yaşamayı bilmediği için…

İnternet’ten “esen” Rüzgarlar!..

Kahramanmaraş Andirin ilçesi

Burası Avrupa'da bir yer değil, dünyanın en güzel asma köprülerinden biri.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test