Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarih ve ulusal çıkarlar

30.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Haberlerde, Almanya’nın AB dönem başkanlığını Portekiz’e devrettiği ile ilgili yorumları okurken, elimde Sayın Yaşar Aksoy’un ‘Gavur Mümin’ isimli kitabı vardı ve kitapta, tam da 10 Ağustos 1914 tarihinde Alman Genel Kurmay Başkanı Von Moltke’nin Osmanlı Harbiye Nazırı Enver Paşa’ya yazdığı gizli mesajın anlatıldığı bölümü okuyordum. Mesajda esasında dikte ettirilen cümleler şöyle sıralanıyor:

1) Karadeniz’de ve Kafkasya’da Ruslara taarruz;

2) İngiliz kontrolündeki Süveyş Kanalına saldırı;

3) İngiltere, Fransa ve Rusya’nın kontrolündeki İslam ülkelerini başkaldırıya teşvik.

Bu mesaj sonrasında gelişen olayları okuyucularımız tarih derslerden hatırlayacaktır. 29 Ekim 1914’de Alman Goeben ve Breslau Zırhlıları Sivastopal dahil Karadeniz’deki bir çok Rus limanını bombaladı ve 14 Kasım’da da Rusya, İngiltere ve Fransa’ya karşı savaş ilan edildi.

Bu tarihten iki yıl önceye geri döndüğümüzde İtalyanları Trablusgarp’ta görüyoruz. Birçok Osmanlı subayının gönüllü olarak katıldığı ve uzun bir mücadele sonrası 18 Ekim 1912’de yapılan Uşi antlaşması ile Libya ve on iki adalar İtalyanlara bırakılmak zorunda kalınmıştı. Aynı dönemde Arnavut, Yunan, Sırp ve Bulgar isyanları ve savaşları sonrası Bulgarların Çatalca’ya kadar geldiklerine şahit olmuştuk. Sonrasında düşmanı Edirne’den çıkarsak bile Batı Trakya’nın kaybını yaşamıştık.

Süveyş Kanalı harekatını Cemal Paşa sevk ve idare etti. 1915 Şubat’ına kadar Filistin ve Kudüs İngilizlere bırakılmış, Suriye’ye kadar geri çekilmek zorunda kalınmıştı. Enver Paşa’nın bizzat yönettiği Sarıkamış ve Kafkas taarruzlarının sonuçlarını da büyük bir acı ile hatırlıyoruz. Ruslar, Kars, Erzurum, Trabzon, Rize, Bayburt ve Gümüşhane’yi işgal etti. Eğer Rusya’da 1917 İhtilalı’na giden iç karışıklar olmasa, Rusların kadim ülkülerinden Akdeniz’e açılma planları neredeyse gerçekleşecekti.

Yazımızın başına dönersek, uzak Trablusgarp savunmasının bizi getirdiği nokta dibimizdeki 12 Adaların kaybedilmesi oldu. Süveyş Kanalında İngilizlere saldırdık, onları birkaç ay sonra Çanakkale’de Seddülbahir’de gördük. Kafkas saldırısı ile birçok ilimizi işgal altına soktuk. Tüm bu çabalar, ulusal çıkarlarımız için değildi, Almanya’nın milli stratejileri içindi. Savaşmakta olduğu İngiltere, Fransa ve Rusya’ya karşı yeni cephelerin açılması sonucu daha az Alman askeri öldü ve Alman ekonomisi için bunun maliyet sıfırdı! Birinci Dünya Savaşında, Osmanlı’nın savaştığı cepheler olmasaydı, Almanya’nın kaybı ne olurdu diye bir hesaplamayı sizlere bırakıyorum. Tüm bu cephelerde kaybettiğimiz yüz binlerce şehidimiz için kalbimiz yanmaya devam ediyor.

Birinci Dünya Savaşı, modern tarihin en yıkıcı savaşlarındandı. Yaklaşık on milyon insan öldü. Almanya için can kaybı 1.773.700 idi. Savaşta 13 milyon sivil olumsuz etkilenirken sonrasındaki bugün yaşadığımız Corona Pandemisi gibi grip salgını da 50 milyon insanı tarumar etti. Almanya, savaş sonrası topraklarının yüzde 13’ünü ve nüfusunun da onda birini kaybetti. Eğer Osmanlılar savaşa girmese bu kayıpları katlanacaktı. Belki Almanya hukuki olarak var olmazdı.

Geçmiş acıları neden hatırlattım? Çünkü zamanın ruhu, hiçbir ülke ya da ideolojinin manüplasyonuna kapılmadan, her zaman olması gerektiği gibi ulusal çıkarlarımıza konsantre olmamızı zorunlu kılıyor. Sonuçta CoVid Pandemisi sonrasının ekonomik ve politik krizlerine ek küresel iklim değişiklikleri, habitat daralması gibi devasa sorunlar yeni bir dünyayı şekillendiriyor. Ülkemiz, Kurtuluş Savaşı dönemindeki gibi ulusal çıkarlara tüm dikkatini yoğunlaştırarak, Cumhuriyetimizin 100 yılına yaklaşırken yer altı rezervlerimizden stratejik suyollarına, eğitim reformundan tüm kurumların yeniden yapılanmasına, ekonomik radikal dönüşümden geleceğin endüstrisinde söz olmaya ve demokrasi ile evrensel hukuk nizamının tesisine kadar birçok sorunu hızla çözme basiretini göstermeyi başarabilmelidir. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test