Facebook ta paylaştweet le

Coğrafi işaret de, bal da işin ehline verildi, şimdi atağa geçme zamanı

6.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin ve BEE’O Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı Türkiye’nin arı ürünlerin büyük avantaja sahip olduğunu söylediler.

Hep özel sektör kamunun yıldızlarını transfer ederdi. Bu defa farklı oldu. Perakende sektörünün yıldız isimlerinden Ayşin Ayşe Işıkgece önce TİGEM Genel Müdürlüğü’ne atandı. Ardından Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı oldu. İşte o sırada İstanbul’da Kadın Zirvesi yapılıyordu ve gündem Işıkgece’nin bakan yardımcısı olmasıydı. Sanki orada gibiydi, herkes adeta birbirini kutluyordu. Ve doğduğu yer Ankara’ya döndü.

Ayşe Ayşin Işıkgece özellikle "Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi"ne imza atarak bu çalışma sonucunda 10'dan fazla ödülü Metro’ya kazandırmıştı. Metro ile coğrafi işaret birlikte anılır olmuştu onun katkısı ile. Coğrafi işaret demek zenginleşmek demekti. Standart ve kalite demekti.

Yine onun döneminde Metro raflarında yerel ürünlerin ağırlığını artırdı. Sonra CarrefourSA’da "Arı Varsa Hayat Var Projesi"ne önderlik etti.

Arı üreticilerine destek verdi. Balın tahşişten korunması için mücadele etti. Ve arı ürünlerinin önünü açtı.
Bu yüzden Güvenilir Ürün Platformu’nun düzenlediği Yöresel Arıcılık Ürünlerinde Coğrafi İşaretlemeler etkinliğinin açılışını mutlaka Ayşin Ayşe Işıkgece yapmalıydı. Her iki konunun da Türkiye’deki en önemli ismiydi. Öyle de oldu. Ayşin Ayşe Işıkgece göreve geldikten sonra ikinci toplantısına katıldı ve şu noktaların altını çizdi:

. Bu başlık benim yıllardır çalışmalarını yaptığım konular. Zaten bakanlıkta da bu konularla ilgili görevi ben üstlendim.

. Çok kısa sürede konuyla ilgili mevzuat dahil tüm eksiklikler tamamlanacak. Yol haritası çıktı. Herşey tamam.

. Türkiye kovan varlığı açısında dünyada üçüncü. 109 bin ton bal ile dünyada ikinci sırada. Coğrafi işaretle bu gücü katma değerli hale getirmek gerekiyor.

. Bir de Aslı Hanım gibi girişimcilerin başlattığı hamleyi yukarı çekmemiz gerekiyor. Arı ürünlerinin yani propolis ve diğer ürünleri geliştirmek bize çok büyük avantajlar sağlar.

Bakan Yardımcısı Işıkgece çok güzel bir sunum yaptı. Bilgi yüklüydü. Sunumun bir yerinde, Türkiye haritası gösterdi. 641 coğrafi işaretli ürün sembolik olarak gösterilmiş. Bu ürünlerin 521’i tarım ve gıdaya ile ilgiliydi.

Daha yolun başındaydık ama müthiş bir zenginliği gösteriyordu harita. Daha sonra söz alan BEE’O Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı “Türkiye’nin zenginliği o haritayı çok aşıyor. Daha fazlası mümkün” dedi ve ekledi:

"Coğrafi İşaret, balın kalitesini garantiler, benzerlerinden ayırt eder, üretici ve tüketiciyi koruma altına alır, taklit ve tağşişin önüne geçilmesini sağlar, bunun yanında bölge tanıtımına, kültürel ve kırsal turizme de katkıda bulunur."

İşte tescilli ballarımız

Peki hangi balların coğrafi işareti vardı? İşte o sorunun yanıtını Türkiye Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Şahin şu sözlerle verdi:

"Türkiye dünya bal üretiminde 3. sırada yer alıyor ve ülkemizin dünya bal üretimine olan katkısı yüzde 6.9 seviyesinde. Ülkemizin potansiyeli değerlendirildiğinde yüzde 6.9 oldukça düşük bir oran. Bu oranın artırılması gerekiyor. Bunun için de öncelikle bal verimini artırmalıyız. Verim konusunda mutlak düzenlemeler yapmamız kaçınılmaz. Türkiye'de dokuz ay boyunca üretim potansiyeli mevcut. Göçer ve sabit arıcılığa uygun birbirinden farklı iklim ve coğrafi bölgelerimiz var. Sözleşmeli arıcılığın geliştirilmesi, balın kayıt altına alınması ve coğrafi tescil konusunda yapılan çalışmaları hızlandırmamız gerekiyor. Şu anda Muğla Çam Balı, Marmaris Çiçek Balı, Siirt Pervari Balı, Kars Balı ve Ardahan Çiçek Balı tescillenmiş ballar.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar